Muži a ženy na cestě k porozuměníi

1
1653


Mladý pár, Jana a Pavel, vstoupí do manželství a za krátkou dobu je na cestě jejich první dítě. Pavel zůstává delší dobu v práci, aby si rodina udržela jistý životní standard a Jana je doma sama, bez kontaktu se svými kamarádkami a okolím. Kompenzuje to velmi častými telefonáty a když přijde Pavel domů, začne vyjadřovat svou touho po konverzaci. Manžel jen nechápavě kroutí hlavou, jak po něm po celém náročném dni v práci, kdy ze sebe vydal vše, aby zajistil rodinu, chce ještě tolik náročné mluvení? Vznikají konflikty a nedorozumění. Jana má pocit, že na ní manželovi nezáleží, Pavel má pocit, že jeho přínos pro rodinu je naprosto nedoceněn. Jak z toho ven?

 V dnešní době politických, náboženských, rasových a spousty dalších úrovní korektností se začíná objevovat problém tohoto často přehnaně citlivého přístupu – nedostáváme se k pravdivým informacím. Ano, je bezesporu jasné, že každý jsme rovnocennými bytostmi a že máme mít stejné příležitosti bez ohledu na pohlaví. To ale vůbec neznamená, že nejsme jako muži a ženy odlišní. Ne horší nebo lepší, ale prostě odlišní.
 Jak se vyvíjí moderní technologie, dává nám do rukou informace, které bez ní nebyly dostupné. Jedna z takových technologií je například monitorování aktivity mozku. Pradávné a tisíce let trvající nastavení role muže a ženy vedly k vrozeným předpokladům, které jsou dnes již odhaleny. Například je zjištěno, že ženy mají mnohem lepší periferní vidění než muži, a to až o 45° na každé straně jak horizontálně, tak vertikálně. Pánové, dávejte si pozor co děláte, když si myslíte, že jste z dosahu zraku své partnerky, protože vidí někdy až v rozsahu 180°! Muži jsou naopak zaměřeni na tzv. tunelové vidění, kdy dokáží rozpoznat detaily na velmi velkou vzdálenost, ovšem pouze jedním směrem. To jsou důvody, proč muž dokáže precizně lokalizovat hlavu svého kamaráda v přeplněné hospodě, zatímco je beznadějný při hledání ve skříních s množstvím oblečení nebo kuchyňských regálech.
 Další významný rozdíl je v konverzaci. Jakmile spolu konverzují dvě ženy a jedna začne sdělovat své problémy, ta druhá ji vyslechne, utěší a vyjádří soucit nad její situací. Ženy hovoří, aby uvolnily tlak. Pokud se stane, že sděluje své problémy muži, ten automaticky začne analyzovat situaci a na její stížnost a skrytý požadavek porozumění reaguje velmi dobře míněnými radami, jak situaci vyřešit a odstranit příčinu problému. Je sám se sebou spokojen, jak dobře dokázal vyřešit potíže partnerky, a to až do chvíle, kdy se od ní dozví, že ji vůbec neposlouchá a nerozumí ji. Co se to děje?
 Vědci dnes přesně lokalizují odlišnosti v funkci mozku ženy a muže, díky kterým máme přístup k jakémusi manuálu k druhému pohlaví. Představte si, že najednou by bylo možné opravdu pochopit, proč se vaše partnerka či partner chovají tak zvláštně a že vlastně vůbec nejsou duševně nemocní… Jedna z nejznámějších volně přístupných knih na toto téma je od Barbary a Alana Pease a nese název Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, která využívá vědecké poznatky a jednoduchou a často velmi zábavnou a trefnou formou je zpřístupňuje běžnému čtenáři. „Proč Mojžíš strávil 40 let blouděním v poušti? Odmítal se zeptat na cestu.“ Mnoho lidí poté, co se jim rozpadl vztah a dostali do rukou tuto knihu říkalo: „ … kdybych ji jenom měl dříve, pochopil bych, co se v našem vztahu děje a mohl ho zachránit … „
 Od narození se pídíme po informacích, které nám připadají nezbytné pro náš život. Ve škole počítáme derivace, věnujeme se globálním problémům a debatujeme nad tím, jaké kroky činí naše vláda. Přitom základní pochopení pro fungování manželství nebo partnerství, které je pro většinu lidí důležitější než schopnost spočítat derivaci, je jaksi zapomenuté. Vezměte kontrolu do svých rukou, získejte přesné informace a bavte se při tom, jak dosáhnete nové harmonie a růstu ve svých vztazích!

1 komentář

  1. Děkuji za super článek, vytáhl jste přesně ta správná fakta 😉 u mě 100% Hodně úspěchů v dalším publikování ( nejen) přeje Míša L.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here