Monaco Yacht Show: A konečně… na palubě jachet!

0
1681
Po prohlídce několika třicetimetrových jachet si říkáte, že i přes jejich impozantní rozměry se přeci jenom dá mířit ještě výše. Není tedy nic snazšího, než stoupnout k pultíku společnosti zajišťující nájem a prodej jachet a požádat o prohlídku. Výběr padl na nově postavenou Arethusu s celkovou délkou kolem padesáti metrů – a věřte, že to už je opravdu dospělý kus lodi! Tradiční výrobci přesunují své loděnice směrem za levnější pracovní silou a při stálé úrovni kvality jsou schopni budovat rychleji a efektivněji. Stejný příběh stojí u zrodu Arethusy, která má v rodném listě napsané Turecko.

 Po nalodění se podíváte nejprve na nejvyšší palubu, která je vyhrazená relaxaci a slunění. V době show ještě nebyla vybavená, a tak jste si mohli vychutnat majestátní prostor kombinovaný s dechberoucím výhledem na moře. Myšlenky se vám honí kolem toho, kolik by jste na takové místo dokázali vměstnat kulečníkových stolů, nebo jak velkou party pro přátelé můžete uspořádat. Jakmile se dostanete do obývací části a projdete přes schodiště, překvapí vás nádherně provedené akvárium a stylizovaná umělecká díla z pravého zlata na stěnách. Všude vás zároveň obklopují detaily z ručně zpracovávané bílé kůže a barevný nádech běleného dubu utváří atmosféru pohodlí a klidu.

Když se zeptáte na zvláštně vypadající trojici kovových čtverců na snížené polici, průvodce s ledovým klidem odpoví: „To je specialita, když stisknete dálkové ovládání, tak vyjedou hořáky a rázem máte k večernímu posezení na palubě krb.“ Působivé… Stejně jako řešení ložnice majitele. Pokud sledujete trh, neexistuje mnoho jachet, kde by majitel měl postel umístěnou jinde než uprostřed místnosti. Ne tak Arethusa. Postel je vkusně umístěná na levoboku kajuty a tím dává vyniknout ohromujícímu prostoru, který na vás čeká. Stejně velký prostor je k shlédnutí v kuchyni, která by podle rozměrů měly být schopna uvařit pro celý vojenský regiment! A nebo také pro vás a dalších devět hostů… Na závěr kouknete na informační prospekt a v kolonce cena čtete: „na požádání“. Požádáte a dozvíte se cenu ve výši 22 milionů EUR.

 Pokud dáváte přednost pronájmu jachty, za zlomek ceny Arethusy můžete mít impozantní dílo loděnic Lürssen v délce sedmdesáti metrů, které křižuje hladinu pod názvem Martha Ann. Přichystáte si totiž pouze 860 tisíc EUR… Ne na koupi, ale na týden pronájmu! Přemýšlíte-li, jestli to opravdu stojí za to, nemáme jednoznačnou odpověď. Snad jen.. běžte se podívat na vlastní oči. Pokud nemáte doma vstupní halu s výtahem, Martha Ann vám ji dopřeje. Necítíte se ve vlastním domě jako v nejluxusnějším zámku z doby Ludvíka XVI.? Zde ano! Na palubě je instalovaný inteligentní systém Crestron, který se stará o tu nejvyspělejší kontrolu nad moderní technikou. Ve chvílích oddechu můžete relaxovat v prostorné tělocvičně, sledovat film v plnohodnotném kině, užívat si tuny mramoru při romantické koupeli, nebo probírat byznysové plány na barové sedačce ponořené v bazénu… Ale opravdu, k tomuto se nelze vyjádřit slovy, jednoduše se podívejte na obrázky!
 Přemýšlíte nad tím, jestli je vůbec možné v tak konzervativním segmentu, kterým megajachty bezesporu jsou, najít nějakou raritu, originalitu či svěží závan nového trendu? Odpovědí je jednoznačné a důrazné ano! Pokud víte, jak vypadá katamarán, stačí mu uřezat stěžeň a přidat pár motorů o síle několika tisíc koní. Voilá a je tu nový koncept dvoutrupé motorové jachty, která při stejné délce jako jednotrupá přináší dvojnásobný prostor, nižší hmotnost, lepší stabilitu na vlnách a vyšší rychlost, ve které vám bude vítr čechrat vlasy… To vše za stejnou cenu jako v případě štíhlejších bratříčků. V Monacu byla k vidění Bradley, první vlaštovka z nadcházejícího početného hejna motorových katamaránů. Takový vnitřní prostor jako najdete u ní, je k vidění u jachet s desetinásobnou cenovkou… a to stojí za pozornost! Pokud chcete být hýčkáni opravdu velkorysým prostorem, ale miliarda korun pro vás není měsíční kapesné, s tímto novým trendem si přijdete na své!
 Nadšenci do sportovních automobilů a do čtyř kol obecně si všimli extrémního nárůstu SUV za poslední léta na světových silnicích. Jak to vypadá, když se někdo s dostatečným rozpočtem rozhodne postavit si SUV na vodě, se podíváme teď… Mezi miliardáři se v posledních pár letech rozkřiklo, že mít k dispozici starou nákladní loď a přebudovat si ji na palác nesoucí všechny nezbytné hračky není vůbec špatný nápad! To stejné si řekl majitel nynější Suri, když přemýšlet kam umístit své limitované edice Ferrari, vrtulník, soukromou ponorku, spoustu vodních skútrů, menší jachtu na výlety k ostrovům, basketbalové hřiště a plnohodnotné kino, zatímco si užívá na své luxusní jachtě. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a její znění dnes velmi hlasitě uslyšíte ve světových oceánech a mořích, když kolem vás ve své majestátnosti propluje.
 Vše co bylo k vidění v Monacu, se nedá popsat ani ve sto článcích, každá loď je něčím jedinečná a každou se vyplatí navštívit. Pokud shrnete vše o čem jste dnes četli, neomylně vyvstane jedna společná charakteristika… Velkorysost. To je totiž způsob, jakým miliardáři přemýšlejí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here