McLaren MP4-12C: Silniční supersport putuje na trh

0
1339

Nový model od McLarenu má být předvojem nového začátku, který můžeme očekávat v nejbližší budoucnosti. Dost informací je již o tomto modelu známo, ale nyní jsou k dispozici veškeré potřebné detaily a technická data. Z prvních srovnání je jasné, že hodnoty McLarenu se dostávají před Ferrari, Lamborghini a Porsche. Že by šťastný začátek?

Automobilka vsadila na vysoký výkon a značné minimalizování hmotnosti, což se podařilo. Díky těmto vyváženým aspektům se dá předpokládat ďábelská rychlost. Jistě tušíte, že materiálem použitým na téměř celé auto, není nic jiného než oblíbený ultralehký karbon.

Hmotnost automobilu se pohybuje od 1301 do 1434 kg od odlehčené suché verze až po normovaný pohotovostní režim. Pohonnou jednotkou je vidlicový osmiválec o objemu 3,8 litrů přeplňovaný dvěma turbodmychadly. Výkon motoru je u McLarenu MP4-12C přenášen na zadní nápravu.

Motor dosahuje nejvyššího výkonu 441 kW (600 koní) při 7000 otáčkách/minutu. Hodnoty točivého momentu dosahují maxima 600 Nm od 3000 do 7000 otáček/minutu. Motor budete ovládat pomocí sedmistupňové dvouspojkové převodovky SSG. Na výběr bude z režimů Normal, Sport a Track.

Zrychlení z 0 na 100 km/hod McLaren MP4-12C zvládne za 3,3 sekundy, na 200 km/hod dosáhne za 9,1 sekund. Pokud si připlatíte speciální sportovní pneumatiky Corsa, hodnoty zrychlení ještě klesnou, a to na 3,1 a 8,9 sekund.

McLaren MP4-12C dosahuje nejvyšší možné rychlosti 330 km/hodinu. K zabrzdění z této vysoké rychlosti je ku pomoci i aerodynamická brzda. Z rychlosti 100 km/hod je k zabrzdění potřeba dráha 30,5 metrů a z rychlosti 200 km/hod 123 metrů.

McLaren se chlubí i spotřebou, kterou udává v průměru na 11,7 litrů benzínu na 100 km. Pokud ale budete v praxi zkoušet zrychlení a brzdění, této hodnoty jen těžko dosáhnete.

Výkonný ředitel společnosti McLaren Automitive je však s prací svého týmu nadmíru spokojen. Vývoj a testování vyžadovaly překonávání různých extrémů,  aby vznikl ten nejlepší výsledek, a to se podle Antonyho Sheriffa podařilo. Ten může být nyní s chladnou hlavou značně hrdý nejen na svůj profesionální tým, ale také na výsledek, který díky vynaloženému úsilí vznikl.

Do výroby se chystá 4000 kusů za rok. Distribuce bude zajištěna za pomoci 13 autorizovaných prodejců. Pokud si ale McLaren chystáte zakoupit, budete muset vážit cestu až do Německa. V České republice prodejce bohužel nebude.

Plán výroby je od McLarenu velmi sebevědomý, uvidíme, jak to všechno dopadne. Jestliže si skutečně na tento nový McLaren brousíte zuby, připravte si částku kolem 5 milionů korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here