MB&F HM3: Schizofrenické umění s časomírou

0
1642
HM3 je záležitost pouze pro extremní či dokonce extrémistické individualisty, pro osobnosti vždy se odlišující a vyhledávající tento pocit odlišnosti ve všech situacích. Jinak snad ani cílového zákazníka definovat nelze, protože dílo HM3 rozhodně útočí na všechny smysly, a to natolik agresivně, že si musíte dát pozor na přetížení vašeho smyslového vnímání!
Šok na první pohled, šok na druhý pohled, a jak mám zjistit čas? Tenhle úkon potřebuje podrobnou instruktáž nebo jistou dávku představivosti a úsilí. Z hodinek ční dominantně dva zvláštní kužely, a tam kde byste hledali ciferník, naleznete setrvačníkový rotor automatického mechanismu kolem kterého se po širším obvodu obvíjí další funkční součást. Na jednom z kuželů zjistíte, zda je den či noc, po jeho obvodu naleznete informace o hodině a na druhém kuželu doplníte svou informaci o stav minut. Místo ciferníku se krom rotoru otáčí po obvodu informace o dni v měsíci.
„Vytvářím hýbající se umělecké díla, která mohou sdělit čas… hodinky, které bych osobně nikdy nenosil,“komentuje svou práci s naprostou upřímností hodinář pasující se do role umělce, Max Busser. Edice HM3 přichází ve dvou verzích – Starcruiser a Sidewinder. Sám Busser přiznává, že druhou verzi nevymyslel sám, ale vzešla z nápadu prominentního novináře. Ten při spatření prototypu vystřelil komentář: „Nebylo by báječný konstrukci pootočit? Aby se kužely dostaly ke vzdálenějšímu konci od majitele…?“ Busser souhlasil a stvořil ze svého modelu edici.
Otáčení už bylo ale na pořadu dne i během vývoje, když autor automatického mechanického strojku dostal za úkol otočit výkresy strojku o 180 stupňů a zakomponovat jej do konstrukce hodinek. Cílem bylo potěšit majitele hodinek pohledem na pohybující se rotor z 22karátového růžového zlata. Další úkolem pro techniky bylo řešení výroby kuželů zasazených do těla hodinek, první konstrukce tohoto druhu na světě dala i těm nejlepším pořádně zabrat, ze slova nemožné se však záhy stalo technicky obtížné a z tohoto stavu již nebylo daleko k označení reálné. Výzvou k řešení ani tak nebyl jejich tvar a výroba, ale leštění povrchu safíru z průsvitného stavu do absolutně průhledného. A také zachování vodotěsnosti konstrukce… každopádně překážky byly překonány a finální dílo nyní může oslnit veřejnost.
I přes značnou velikost hodinek  – 47 mm x 50 mm bez korunky s výškou 16 mm – byla věnována zvýšená pozornost pohodlí při nošení zejména s ohledem na zájemce s menším obvodem zápěstí. Tělo hodinek je nabízeno v obou případech ve dvou variantách, a to v titanovém provedení nebo 18karátové bílé/růžové zlato. Pevné usazení na zápěstí zajišťuje černý ručně šitý řemen z aligátoří kůže s titanovou sponou. Srdce hodinek, automatický strojek se skládá z 304 součástí s 36 funkčními kameny…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here