I sám nůž může beze slov vylíčit kus historie, povyprávět neobyčejný příběh, jemuž bude se zatajeným dechem naslouchat celé osazenstvo. Ušlechtilý materiál diktuje dějovou linku příběhu a honosné ozdobné prvky a rytiny ztělesňují každý myslitelný detail. Luxusní nůž je i dnes stále ještě uměním, a je jen málo umělců, kteří si toto tajemství byli s to osvojit. Objevili jste již tajemství těchto relikvií?
Nůž nikdy nebyl a nebude jen tím často nevzhledným kusem v prvním šuplíku kuchyňské linky, jehož účelem je pouze krájení cibule. To možná pouze ten kuchyňský. Podíváme-li se do historie, a že v případě nožů je opravdu na co koukat, nůž byl vždy vnímán jako naprosto základní prvek k holému přežití. K opracovávání, k dělení, ale též k obraně a útoku. I v dnešních dnech jej též střetáváme při nejrůznějších příležitostech – a to nejen ve vitrínách sběratelů -, stále častěji se však luxusní nože stávají i dokonalým dekorativním prvkem domácnosti.
Účelný pomocník i dokonalá dekorace
Mezi základní druhy nožů patří mimo jiné nůž kuchyňský, lovecký, vrhací, zavírací, bojový, holičský (břitva) i multifunkční nůž. Liší se svou délkou, hmotností, tvarem, materiálem čepele i střenky (rukojeti nože), tvrdostí čepele i dalšími prvky. A nesmíme zapomenout ani na mačety a meče, které se poněkud vymykají ve všech ohledech.
Nejtvrdší ocel bývá používána v případě luxusních damaškových nožů čili nožů z damascénské oceli, které jsou charakteristické svým mramorováním čepele. A nutno podotknout, že jde o opravdový poklad, jenž ocení i ti neznalí. Stačí jeden pohled. Na druhou stranu, vzpomeňme však též na multifunkční nože (švýcarské nože), jimž se naopak v účelnosti nevyrovná žádný podobný nástroj.
Trendy se však nevyhnou ani této oblasti lidské tvorby. Největší novinkou posledních let jsou keramické nože, což se však týká zejména zmíněné kuchyňské linky. Klasika předávaná z generace na generaci však zůstává klasickou, jenž je nesmazatelným písmem vepsána do světových dějin.