Louis Vuitton: Luxus zavazadel vyrobených na míru

0
1963

Už více než 150 let uplynulo od doby, kdy Louis Vuitton založil v Paříži společnost, jejíž název se stal postupem času synonymem pro luxus. Ve svých čtrnácti letech se syn venkovského truhláře rozhodl, že se vyučí brašnářem a odešel do Paříže. Odešel je opravdu to správné slovo, protože vzdálenost celých čtyř set kilometrů musel ujít pěšky. Jeho rodina si totiž nemohla dovolit zvláštní výdaje na cestu a mladý Louis se během svého pěšího dobrodružství příležitostně nechal najímat nejdříve jako truhlář, přičemž uplatnil zkušenosti z dílny svého otce, a později jako balič zavazadel u aristokratických rodin. Vůbec poprvé tak přišel do styku s kvalitními zavazadly. Když si vydobyl dostatečnou reputaci na tomto poli, najal si ho dokonce i tehdejší prezident Francie Napoleon III.

Ambiciózní mladík se ale nespokojil s posluhovačskou prací, vyučil se v brašnářské dílně a v roce 1854 založil svou vlastní firmu. Jeho jedinečný design se brzy proslavil a mnoho výrobců ho začalo napodobovat, což je ostatně problém, kterému Louis Vuitton čelí dodnes. Padělání zašlo dokonce tak daleko, že pouze jedno procento ze všech produktů, které dnes nesou značku LV, je skutečně pravé. Po smrti zakladatele přešla firma do rukou jeho syna a od té doby stále přechází z generace na generaci. Stejný zůstává i proces výroby, který zůstává v rukou jednoho brašnáře, přesně jako když Louis Vuitton vytvářel všechny kufry sám, než si mohl dovolit najmout vlastní zaměstnance. A o dnešních 10 000 zaměstnancích si tenkrát začínající podnikatel mohl nechat jenom zdát.

 „Ukaž mi své zavazadlo a já ti řeknu, kdo jsi,“ hlásala meziválečná reklamní kampaň. Od té doby uplynulo mnoho let a dlouhou cestu ušel i rozvoj cestování. Značka Louis Vuitton se rozvíjela spolu s ním. Původní zavazadla, která se po boku svých majitelů plavila po mořích nebo křižovala daleké země v luxusních vlacích, se postupem času přizpůsobovala prvním automobilům a ještě později i letadlům.

V přizpůsobování svých zavazadel jde však Louis Vuitton ještě dál. Ve své tradiční dílně v Asnières na předměstí Paříže vyrábí personizovaná zavazadla přesně podle požadavků svých klientů. Takových zakázek firma přijímá na 450 ročně. „Dnes lidé přesně vědí, co chtějí a jak by to mělo vypadat. Ale my se stejně tak musíme ujistit, že to bude Louis Vuitton. Naším pravidlem je, že když to není určené pro cestování, není to Louis Vuitton.“ Další zásadou je, že zavazadlo musí unést maximálně dva muži. Největším zavazadlem, které kdy dílna vyrobila, byl 140 centimetrů měřící kufr na šaty.

O tom, že jsou šatní kufry stále populární svědčí i nedávná zakázka, která požadovala vytvoření kufru, do kterého se vejde třicet košil a dvojnásobný počet kravat. V kufru měly být skleněné zásuvky, aby měl zákazník usnadněnou orientaci a věděl, v jaké zásuvce se jeho oblíbená košile ukrývá. Pro sportovní nadšence se zase vyrábí pouzdra na jejich vybavení, jako jsou tenisové rakety, golfové hole nebo lyže. Už v roce 1878 Louis Vuitton navrhl lůžko, které se dá celé složit do kufru, pro expedici do afrických zemí. Milovníkům dobrého pití dílna v Asnières vyrobila cestovní minibar a pro milovníky dobrého jídla zase kufřík s piknikovou sadou. Roztomilou zakázkou jistě bylo kožené pouzdro na dětskou lahev a kufr na panenky Barbie. Když dostojíte dvěma výše zvýšeným zásadám, můžete si přát prakticky cokoliv. Vlastně téměř cokoliv. Seznam neuskutečněných zakázek čítá pouhé dva požadavky. „Odmítli jsme vyrobit kožené pouzdro na pistoli. A také jsme odmítli vyrobit rakev.“

Od žádného originálního zavazadla Louis Vuitton nemůžete očekávat, že bude levné. Všechny kufry, tašky i pouzra vyrobené na zakázku jsou však ještě daleko dražší. Čím větší bude zavazadlo a čím víc půjde personalizace do detailů, tím více peněz si připravte. Účet za personalizovanou zakázku se tak v přepočtu na koruny může vyšplhat až na šestimístnou částku. „Speciální objednávka je kompromis mezi požadavky a potřebami klienta a našimi estetickými a technickými podmínkami,“ tvrdí Patrick-Louis Vuitton, potomek slavného zakladatele. Důkladně si proto promyslete, jak by mělo vaše vysněné zavazadlo vypadat, ten zbytek už nechte v rukou Louise Vuittona. S výsledkem budete rozhodně spokojeni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here