Lamborghini Veneno: Nejrychlejší býk v historii

0
1385

Už samotný název v sobě skrývá mnoho. Veneno byl totiž býk, který v roce 1914 smrtelně zranil světoznámého toreadora Rodrígueze během corridy ve městě Barrameda. A rozhodně si s tímto nezkrotným býkem není radno zahrávat!

Ani vám se možná na první pohled nebude zdát jako krasavec, ale nenechte se zmást. Každý milimetr byl volen po pečlivém zkoumání mechaniků záměrně – snažili se stvořit kus, jenž bude co nejméně odporovat tlaku vzduchu. A podařilo se! Lamborghini Veneno se podle prvních předpokladů vyrovná s aerodynamikou těm nejlepším sportovním vozům. Příď navrhli pro co nejlepší přítlak a proudění vzduchu. Zaujmou také rozměrné blatníky a prahy, ale také tzv. ploutev, která je místěna za kabinou pro lepší stabilitu. I přes tyto mohutné zásahy do karosérie vozu si tento býk natěšený na divokou jízdu ponechal typické znaky Lamba. Kupříkladu světla ve tvaru ypsilon.

Není žádným tajemstvím, že tato automobilová značka sází na karbon, ani Lamborghini Veneno není výjimkou. Díky hojnému využití karbonových prvků klesla váha až na neuvěřitelných 1450 kilogramů! Karbon zde ale nebyl použit jen na karosérii, určitá porce karbonu je v interiéru nezakryta a vystavena tak, abychom se mohli kochat. Strop a část sedadel je čalouněna nezvykle unikátním materiálem CarbonSkin – jde o uhlíková vlákna kombinovaná s epoxidovou pryskyřicí, která udržuje jejich strukturu, sedadla však zůstávají perfektně pružná.

Čím nás překvapí tento nadupaný stroj pod kapotou? Objemný 6,5 litrový vidlicový dvanáctiválec, jenž dosahuje extrémního výkonu 750 koní. Enormní síla motoru je na všechna kola zasílána prostřednictvím robotizované sedmistupňové převodovky ISR. A teď se podržte! Tohle dělo zvládne akcelerovat z 0-100 km/h za neuvěřitelných 2,8 vteřiny. Jeho maximální rychlost je až 355 km/h, tudíž mluvíme o nejrychlejším Lambu historie!

Pro ty, kteří si již živě vizualizují sešlápnutý plyn až na podlahu, máme však špatnou zprávu. Zatím byly do oběhu zaslány pouze 3 exempláře tohoto děsivě lákavého stroje. Během několika hodin se našli zájemci, kteří se nebáli zaplatit něco okolo 77 miliónů korun. A tak si musíme na tu jízdu snů ještě chvíli počkat…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here