Klára Nademlýnská: Osobité prét-a-porter v pražských ulicích

0
1562

Cit pro návrhářství v sobě Klára Nademlýnská objevila už na oděvní střední škole v Praze, kde vždy mezi spolužáky vyčnívala svými nápady a nerada splňovala zaběhnuté nudné osnovy komunistického školního systému. Ještě před maturitou si vzala svou lásku, jugoslávského fotografa Gorana Tačevského a kvůli svobodě tvoření se po jejím úspěšném ukončení školy oba rozhodli ze země odejít. Jako svůj cíl si vybrali Paříž a nakonec tam zůstali 10 let. Francie je okouzlila a dodnes se tam rádi vracejí. Klára nejprve pracovala u návrháře Zdeňka Křížka a poté jako modelistka střihů pro firmu s luxusním dámským oblečením a návrhářka. Zlom nastal v roce 1996, kdy se u nás móda začala probouzet, vznikaly první módní obchody a pořádaly se první přehlídky. Klára začala na přehlídky vozit své výtvory a pomalu ji začaly vyhledávat známé tváře jako Jana Švandová, Ivana Christová nebo Dara Rollins.

V roce 1998 se devětadvacetiletá Klára s manželem vrací do Prahy a zakládá svůj autorský butik v Dlouhé ulici. Designérské studio Olgoj Chorchoj se postaral o originální dojem, na který se při prvním vstoupení do nového obchodu nezapomíná. První autorskou přehlídku měla 2 roky po té a v roce 2001 oslovila Terezu Maxovou, která neváhala a stala se tváří její značky Klara Nademlynska. A právě Tereza Maxová se stala pro ni také velkou inspirací a ideálem ženské krásy – fyzické i duševní. Ale vše nešlo tak hladce a rychle, Klára si musela své místo na výsluní tvrdě vybojovat.

Ještě dlouho po revoluci u nás v oblékání stále chyběla osobitost. Slepě se kopírovaly trendy z časopisů a na ulicích se objevovaly „armády“ mladých hezkých dívek, které všechny vypadaly stejně. Objevovaly se extrémy představy být „in“ pouze ve značkovém oblečení od hlavy až k patě a chyběla fantazie, zajímavé kombinace nebo alespoň pěkný pocit z dobře padnoucího kousku. Až poslední roky si začíná každý hledat svůj styl a to se odrazilo i na návštěvách autorských butiků a snaze neztrácet se v davu. Klára svými přehlídkami nadchla mnoho žen a nejsou to jen celebrity, které její obchůdek začaly postupně navštěvovat a staly se stálými zákaznicemi. Klára láká svou přitažlivou elegancí, kterou dokáže podtrhnout ženskost a léta prožitá ve Francii se odráží nejen v jejím životě, ale i v tvorbě.

Inspirující a motivující obrazy a plakáty od Dreamlife…

Nejsou to pouze kostýmky, topy a různé trenčkoty, které svou nápaditostí a ručním zpracováním zajímavých materiálů uchvacují dámy každého věku. V roce 2004 přibrala Klára k sobě společnici a kolekce rozšířily nově o Klara Sport a Klara Jeans. Klára také začala spolupracovat se sportovním gigantem Nike a pouze v jejím butiku je k dostání exluzívní výběr trendy tenisek, které skvěle doplňují její sportovní kolekce. V její poslední kolekci dominují vlající šaty, propracované džíny, krajkové lemy a sedla na halenkách a topech. V barvách dala přednost černé, kterou následují popelavě šedá, lila, fialová nebo zlatě-stříbrný brokát. A materiály – pro Kláru opět jen ty nejzajímavější – hedvábí, mušelín, bavlna a denim. Součástí kolekcí se staly také limitované edice autorské bižuterie a novinkou jsou leštěné náhrdelníky s kameny Swarovski. Se svými výtvory se prezentuje na přehlídkách v Praze a Paříži. Po stabilitě své značky na domácím trhu plánuje expandovat kromě Monaka, kde jsou její moderní modely dostání v multiznačkovém butiku Vanity, do dalších světových měst.

Klára nevidí umění obléknout se v nakoupení těch nejdražších věcí a podle trendu je zkombinovat. Sama miluje pařížské second handy a obdivuje v oblékání takové osobnosti, jako Aňu Geislerovou, protože se nebojí sáhnout po věcech z druhé ruky a umí je dokonale doladit módním modelem. Za ideální spojení pro sebe pokládá sportovní oblečení v kombinaci s elegantním. Stále překvapuje něčím novým a zajímavým a pro své nezaměnitelné střihy a nápadité detaily se inspiruje ve filmech, hudbě nebo jen při pozorování kolemjdoucích lidí z její oblíbené pařížské kavárny u Bastilly.

Její práce ji baví a hlavním smyslem života je rodina a syn Natan, kterému se věnuje každou volnou chvíli. Svou lidskost dovede vnést do každého modelu a možná to je jeden z hlavních důvodů, proč se stává tolik oblíbenou. Jako jedna z mála návrhářů začala opačnou cestou – nejprve její jméno poznali ve světě a až poté u nás. Věděla, že u nás potřebuje spoustu času ukázat lidem, že se dá oblékat i jinak. Naštěstí se nevzdala a její tvorba dnes přináší do ulic novou tvář a originalitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here