Kingova řeč “Já mám sen” stále žije

0
2757

Dnes 28.8.2015 tomu bude přesně 52 let, kdy doktor Martin Luther King zapříčinil něco naprosto nevídaného. Velikostí svého snu i svého charakteru dokázal přimět čtvrt milionu lidí, aby se semkli a sešli na jednom místě a sdíleli se světem své přesvědčení. Někteří cestovali do Washingtonu i 10 hodin! Bez televizních spotů, bez reklamních letáků, bez jakýchkoli příslibů odměn. Lidé mezi sebou nadšeně sdíleli poselství naděje, poselství rovnoprávnosti, poselství lepšího světa pro všechny a se zatajeným dechem naslouchali jednomu z nejúžasnějších projevů všech dob.USMC-09611

A ani po 52 letech tento sen neumírá, což dokázaly četné houfy lidí, jež se shromáždili u Lincolnova památníku a vyslechli projevy Erica Holdera, prvního černošského generálního prokurátora, Nancy Pelosi, šéfky demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů, Johna Lewise, jenž je posledním žijícím organizátorem původního pochodu, i Ala Sharptona a Martina Luthera Kinga III, což je nejstarší Kingův syn, a dalších. Právě poslední dva jmenovaní mají na svědomí organizaci této akce, která vyvrcholí tento pátek. Níže můžete zhlédnout kompletní záznam památné řeči (v dolní liště spustíte anglické titulky, zvuk v některých částech byl odstraněn službou YouTube).

Sen žije dál, otázkou však zůstává, zda jsme v jeho realizaci jako lidé spíš uspěli, anebo selhali? A pokud uspěli, byl tento úspěch úměrný časovému horizontu půlstoletí? V každé světové části tomu bude jistě trochu jinak, připočteme-li k tomu navíc osobní zkušenost svou a svých blízkých, mentalitu, obecnou náladu a zákony příslušné dané oblasti či státu, rozdíly budou pravděpodobně o to patrnější. Inu, zamyslete se sami.

Přečtěte si kompletní příběh Martina Luthera Kinga

Nic se však nemění na tom, že věnujeme-li našim snům – vlastním i společným – svůj čas a energii a zaléváme jejich semínka vytrvale proudy potu, pak se sny stávají skutečností. Přesně tak jako sen, jenž probudil Martin Luther King, který dost možná již nikdy neusne. Probuďte i vy své sny!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here