K finanční nezávislosti vedou dvě cesty, ani jedna z nich není lepší, rychlejší nebo jednodušší než ta druhá. Obě vyžadují hodně tvrdé práce a nesou s sebou velké riziko, ale pro ty co vydrží, je připravená největší odměna: svoboda.
Pokud ještě nejste finančně nezávislí, potom nosíte vědra, to znamená že každý den musíte vstát a jít do práce (je jedno jestli jste zaměstnanec nebo podnikatel) jinak brzy nebudete mít co jíst. 95% populace nosí vědra: někdo 8 hodin, někdo 16 hodin, ale nosí vědra aby se uživili. Cílem je najít způsob jak mít dost vody aniž byste museli vědra nosit.
První a oblíbenější cestou je Princip studny. V tomto případě nám někdo za poplatek vyhloubí studnu a vy pokaždé, když půjdete kolem této studny, do ní odlijete část vody z vašich věder. Takto si do studny střádáte vodu a až bude ve studně dost vody, můžete přestat nosit vědra. Z některých studen se ale voda vsákne (bankrot, defraudace) a vypaří (inflace, poplatky) rychleji než vy ji tam stačíte nosit. Jiné studny vám naopak vodu přidávají ve formě vzlínání spodní vody (státní příspěvky, příspěvek zaměstnavatele) nebo deště (kapitálové výnosy, dividendy). Pokud se vám princip studny líbí, věnujte pozornost těmto okolnostem:
– Stanovte si kolik vody potřebujete. (Cílová částka a datum)
– Snižte odpařování z vaší studny na minimum. (Minimalizace nákladů)
– Mějte více studen na různých místech. (Inteligentní diverzifikace)
– Lijte do studny co nejvíce vody a začněte s tím hned! (Efekt složeného úroku)
– Najděte takovou studnu, do které hodně prší. Čím víc tím lépe. (Co nejvyšší výnos)
– Ujistěte se, že vodovod je funkční a v dobrém stavu. (Analýza podniku)
– Najděte si dobrého správce nebo stavby vedoucího. (Výběr vedoucího nebo mentora)
– Čím méně je vodovod postavený, tím víc si ho můžete postavit podle svého. (Flexibilita)
– Vodovod může kdykoli prasknout nebo přestat fungovat. (Finanční nesnáze, bankrot)