Kdy začít spořit? Nejlepší čas je teď

0
2231

Konečně máte stálou práci a přemýšlíte nad spořením? Kdy je nejlepší čas začít a kolik měsíčně odkládat? Čím dříve, tím lépe. Neodkládejte své rozhodnutí na později a začněte šetřit dnes, ať už na dovolenou, nebo na vysněné bydlení.

Téma spoření jistě už alespoň jednou v životě řešil každý z nás. Často ale otázku tvorby úspor odsouváme na později – až budeme starší, až budeme mít stálou práci, až budeme vydělávat víc peněz. Kvůli odkládání se ale nakonec můžete ocitnout v situaci, kdy budete potřebovat úspory, ale nebudete je mít nebo jich nebudete mít dost. Začněte proto šetřit ještě dnes, neodkládejte to.

Nečekejte na horší časy

Ne všichni si mohou dovolit každý měsíc odkládat ze své výplaty něco bokem. Většina z nás ale zvládne ušetřit alespoň pár stovek měsíčně. I to minimum vám v těžké situaci přijde vhod, proto nečekejte, až vás ke spoření někdo nebo něco dotlačí, a začněte s ním hned.

Nenechávejte peníze ležet na běžném účtu

Rozhodli jste se začít se spořením? Skvělé! Kam ale peníze ukládat? Nechávat peníze na běžném účtu není nejlepší nápad. Nejen že vás to pak bude mnohem víc lákat k utrácení, protože budete vědět, že tam máte peníze, které jsou neustále po ruce, ale také se vám nebudou nijak zhodnocovat. Dobré je založit si spořicí účet a peníze posílat na něj. Budete tak mít jistotu, že je neutratíte při první příležitosti, a navíc se vám budou na spořicím účtu i zhodnocovat roční úrokovou sazbou. Pravda, ta nebývá nijak vysoká, ale i to málo je lepší než nic.

Zkuste to se stavebkem

Jestli už teď víte, že chcete šetřit na vlastní bydlení, zkuste stavební spoření. To je primárně určeno právě k akumulaci prostředků k budoucímu financování nemovitosti, ať už jde o koupi nového bytu či domu, stavbu, nebo rekonstrukci. Výhodou tohoto typu spoření je, že jím můžete dosáhnout vyššího zhodnocení peněz a po dosažení určité částky lze ze stavebního spoření čerpat úvěr. A taky můžete získat státní podporu v maximální výši 2 000 Kč ročně. Nejdříve však musíte splnit několik podmínek, a to například vložit každý rok na účet alespoň 20 000 Kč a spořit minimálně 6 let. Po uplynutí této doby si můžete s penězi dělat, co chcete.

Začněte spořit dětem

Jestli přemýšlíte, že začnete spořit pro děti, například na školu, bydlení nebo zkrátka jen pro jednodušší vstup do dospělosti, platí stejná zásada – začněte spořit co nejdříve. Zvolit lze spořicí účet nebo třeba právě stavební spoření. Starším dětem založte vlastní dětský účet, nad kterým budete mít jako rodič dohled. Děti tak můžete učit finanční gramotnosti a ony si své znalosti mohou následně vyzkoušet v praxi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here