John Vanhara: Každý může dokázat, co dělám já!

8
1917
Začalo to podnikáním v oblasti realit společně se službou na zakládání firem, postupně se malý sen rozrostl v osobní impérium – John Vanhara totiž neváhal a pustil se i do dalších oborů a oblastí podnikání. V současné době jeho společnost zakládající firmy a poskytující služby malým podnikatelům patří mezi největší svého druhu ve státu Nevada, na kolech z Johnova skladu jezdí po losangeleských plážích američtí teenageři a tisíce Čechů si přes jeho službu Shipito nechávají zasílat tuny zboží ze Spojených států, v současné době expanduje i na další trhy.
Johnův úspěch je příběhem člověka, který naprosto jasně věděl, co chce a co od života čeká, člověka, který ví a nebojí se vzít osud do vlastních rukou! Musel se učit dělat byznys, musel se adaptovat na jiné podmínky, na jinou mentalitu, zkoušel a zkoušel, jak být lepší a lepší, jak neustále růst a bojovat o vlastní úspěch. „Začnete nový byznys, trvá to, než ho rozjedete. Možná zjistíte, že není podle vašich představ nebo se vám ho nepodaří ani rozběhnout. Uděláte další byznys. Získáte další zkušenosti. A najednou, třeba u třetího podnikání, zažijete velký úspěch. Pointa je v tom, že cesta k dokonalosti vyžaduje hodně času. Je třeba mnoho zkušeností, jejichž získávání trvá dlouhou dobu,“
Dreamlife: Johne, co Tě vedlo k odchodu z Česka až do Spojených států? Sny, chuť něco dokázat, prostředí, životní styl, zkušenost?
John: Spíše náhoda. Nejdříve jsme jeli s manželkou do USA na rok si jen tak užívat. Prostě dlouhá dovolená s cílem naučit se anglicky a zkusit si rok žít v jiné zemi. Přijeli jsme do Miami a úplnou náhodou jsem odstartoval první business. Jeden student z Brna vytvořil software, já jsem poslal pár emailů firmám v USA a najednou nám začali trhat ruce. Byl totiž rok 1999 a vrchol internetové horečky. Neuměl jsem tehdy anglicky, s klienty jsem komunikoval jen emailem, protože po telefonu jsem se bál. Ale za 6 měsíců jsme prodali software za 100 tisíc dolarů. Po roce jsem se vrátil do ČR. A najednou jsem měl pocit, že se chci vrátit. Že prostě Amerika je ta nejlepší země na podnikání. Rok jsem na tom pracoval, abych se do USA mohl vrátit.
Dreamlife: Máš firmy z rozdílných oborů, diverzifikace je dobrá, ale jak zvládáš vše řídit? Máš vyhrazené dny pro jednotlivé byznysy, kdy se jim věnuješ, používáš nějaký systém úkolování nebo správy firem nebo prostě řešíš vždy aktuální věci a plánuješ v klidnějších chvílích?
John: Mám různé firmy a teď je mám dokonce v různých od sebe vzdálených místech (Nevada, Tennessee a California). K tomu investuji do nemovitostí a také v různých státech (Nevada, California, Tennessee, Florida). Samozřejmě jsem se k tomu dopracoval postupně. Kdyby mně někdo dříve řekl, že to tak budu mít, tak tomu ani nebudu věřit. Ale ve skutečnosti je to jednodušší, než to navenek vypadá. Nejsem uhoněný podnikatel, kterému by pořád zvonil telefon a každý den musel být v kanceláři. Každé podnikání se snažím dělat co nejjednodušším způsobem. Na vše se snažím vytvořit systém. A téměř vše se snažím delegovat. Prostě se snažím fungovat tak, že když do práce nepřijdu (za jakéhokoliv důvodu) tak nikomu nebudu chybět. Vše pojede dál a beze mě. V ČR jsem měl hrůzu mít zaměstnance. V USA jsem nadšený, že ty zaměstnance mám. Rozdíl v podnikání je obrovský. Třeba to delegování jsem se naučil až tady a bezvadně to funguje. Třeba do některé z mých kanceláří rok nepřijedu a nic se nestane. Vše funguje dál.
Dreamlife: Dosáhl jsi už svých osobních cílů a snů, nebo je to nikdy nekončící cesta vzhůru? …samozřejmě víme, že sis již nějaké sny splnil, jako cestu kolem světa nebo vysněné auto, na co se tedy hodláš zaměřit do budoucna?
John: Hlavně jde o to, najít vždy něco, co mě doopravdy baví. Třeba v práci nemusí jít o nějaké obrovské cíle. Mě potěší, když si ověřím, jestli nějaká podnikatelská teorie funguje. V práci rad zkouším nové přístupy nebo realizuji nové nápady. Mým osobním snem bylo bydlet u moře v místě, kde je pořád příjemné počasí. To jsem si splnil (bydlením v Jižní Kalifornii). Co dál chci… To je dobrá otázka. Čím více možností člověk má, tím je to složitější. Když člověk nemá nic tak si myslí, že chce všechno. Takže co bude dál, nad tím sám přemýšlím. Jedno vím jistě, že osobní svoboda je pro mě nejdůležitější věc. Dělat si co chci a co dělám rád. Mít možnost bydlet kde chci. Být pánem svého času. Tohle má pro mě obrovskou hodnotu.
Dreamlife: Tvůj blog má nejen čtenářský ohlas a úspěch. Ovlivňuje taky mnoho aktivních lidí, kteří se rozhodli podnikat nebo na základě Tvých článků či rad se dokázali posunout vpřed. Co čekáš od knihy, má být spíše motivační a inspirativní nebo jsi ji zaměřil na praktické informace pro ty, kteří chtějí podnikat – ať už v ČR nebo v USA?
John: Po mém pobytu v USA mám pocit, že když člověk skutečně chce, tak lze dosáhnout téměř čehokoliv. A nemusí to být zas tak složité, jak se dočtete v jiných knihách o podnikání. Takže jsem chtěl shrnout mé poznatky a ukázat na mém příkladu, jak lze podnikat a dosáhnout úspěchu. Je to mix praktických zkušeností na konkrétních případech, které jsem zažil. Nemám rád lidi, co jsou jen dobří teoretici. Za každým slovem v knize si stojím. Je to skutečně všechno, jak jsem zažil a věřím, že úspěch se dá replikovat. Stačí dodržovat určité zásady a jít kupředu.

8 KOMENTÁŘE

  1. Trochu ma zarazil tento článok, lebo podporuje skupinu ľudí, ktorí sú názoru: u nás v Čechách a na Slovensku sa nedá podnikať. Ale je to len môj prvý dojem z článku.
    Prácu redakcie si vážim a Johna Vanhara s úctou tiež. Ospravedlňujem sa za komentár ak pôsobí na niekoho negatívne. Nerád sa rýpem v dobre odvedenej práci.

  2. Dobrý den Dušane, článek Vás nemusí vůbec zarážet nebo odrazovat, naopak! Ani John Vanhara, ani Dreamlife neříká, že v ČR/SR jsou nevhodné podnikatelské podmínky. Ano, samozřejmě se v knize dočtete o kolik jsou některé záležitosti v USA jednodušší, na druhou stranu vstup na trh v USA má taky své nevýhody a specifika. Je to jedna z dalších možných cest, kterou s radostí čtenářům prezentujeme. Dreamlife tu není od toho, aby radil čtenářům, co a jak dělat, ale aby je inspiroval a poháněl na jejich cestě, aby byl jejich motorem a podporou. Přeji Vám mnoho úspěchů a skvělý vstup do nového týdne! S pozdravem Tomáš Novotný, Dreamlife.cz

  3. Dobrý deň aj vám Tomáš. Bol to len moj pocit s článku. S vašími slovami samozrejme súhlasim, len mi to nedalo nenapísať ☻ Samozrejme, že v USA sú podmienky lepšie a je tam slobodnejšie podnikanie než v EU. S pozdravom Dušan Bandýk

  4. Velmi by ma zaujimalo, o aku exkluzivnu dohodu medzi dreamlife a JV ide, kedze jeho knihy predava vela ludi a sam John to podporuje svojou sutazou o milion.

  5. Zdravím Vás crowene! Ano, knihu neprodává pouze Dreamlife.cz, nicméně naše spolupráce s Johnem Vanharou nespočívá pouze v distribuci knihy na Dreamlife.cz, výsledky našeho partnerství budete moct již brzy sledovat i Vy spolu s našimi čtenáři nejen tady na Dreamlife.cz. Dopřejte nám trochu času, ať Vám můžeme ukázat více 😉 Mějte se skvěle a úspěšně! S pozdravem Tomáš Novotný, šéfredaktor Dreamlife.cz

  6. Neverim, ze ten pan jel nejprve na 1 rok na dovolenou. Zkratka odcestoval na turisticke vizum a rok nelegalne pracoval v USA. Cili nelegal zijici a pracujici v USA jeden rok. Obvzlast konec 90 let byl tento zpusob dlouhodobych dovolenych velmi oblibeny mezi cechy. Za tu dobu si zjistil, co vse je potreba k legalnimu fungovani a po navratu do cech si vse zaridil.

    Ale chapu, ze slovo dovolena pusobi lepe nez slovo nelegal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here