Joanne Rowlingová: Kouzelná spisovatelka

0
2262
Je nejbohatší ženou Britských ostrovů, nejlepší žijící spisovatelkou Anglie a nejúspěšnější ženou v oblasti literatury vůbec. Pojďte se s námi podívat na příběh talentované dámy jménem Joanne Rowlingová.
Matka Harryho Pottera
Za posledních deset let se její majetek vyšplhal z nafouknutého nic na více než miliardu dolarů, což se ještě žádnému spisovateli nestalo. A to všechno díky chlapci, který přežil. Řeč je o Joanne Rowlingové, „matce“  Harryho Pottera.
Zeptejte se na ulici kteréhokoliv dítěte, co je to famfrpál, kdo je mudla a jaký předmět učí profesor Snape. Pochybuji, že potkáte takové, které vám nebude schopno odpovědět. Příběh o brýlatém sirotkovi, který se ve svých jedenácti letech dozví, že je čaroděj, a v kouzelnickém světě navíc slavný, dobyl svět. Žena, která jej stvořila, sama sebe popisuje jako typickou Hermionu a skromně se usmívá při zmínce o svém úspěchu a bohatství. Jaký je její dosavadní životní příběh?
Dětství a dospívání
Joanne Rowlingová přišla na svět jako prvorozená dne 31.července 1965 v anglickém Chipping Sodbury v Gloucestershire. Rodiče – laborantka Anne a manažer firmy Rolls Royce Peter – měli pak ještě jedno dítě. 28.června 1967 se Joanne narodila sestra Dianne, která se později stala první čtenářkou a nadšeným fanouškem kouzelníka Pottera. Nesporný talent se u Rowlingové projevoval už od útlého dětství. Záliba v příbězích na pokračování začala v šesti letech, kdy stvořila příběh o králíkovi, který se jmenoval Králík. Podle svých slov si nepamatuje na dobu, kdy by si nepřála být spisovatelkou.
V roce 1971 se rodina přestěhovala do Winterbournu, kde Joanne našla nejlepšího přítele dětských let – Iana Pottera. Ano, stejného příjmení je i Harry. Po třech letech přišlo další stěhování, Tutshill, a další kamarád, Sean Harris, inspirace pro postavu Rona Weasleyho.
Po střední škole si přála nastoupit na Oxford, ale nepřijali ji. Studium na Exterské univerzitě pro ni nebylo příliš veselé, studovala totiž na nátlak svých rodičů obor, který jí nevyhovoval – francouzštinu. Po ukončení se rozhodla odjet za svým tehdejším přítelem do Manchesteru. Psal se rok 1990. Jednou večer, kdy se po ne příliš úspěšném dni vracela vlakem do Londýna, vnímala anglickou krajinu líně ubíhající za ušmudlaným oknem vlaku a poprvé si představila chlapce, který se přesně v takovém vlaku nechává odvézt přes celou Anglii do školy čar a kouzel. Než vlak přijel na konečnou stanici, měla v hlavě přesný obraz všech postav a stručný děj prvního dílu.
Od psaní jedné z nejúspěšnějších knižních sérií všech dob ji však odvedla smrt matky v prosinci roku 1990, která Rowlingové změnila pohled na svět a o tom, že bude Harry sirotek, bylo definitivně rozhodnuto.
Rok po matčině smrti a Potterově „narození“ se Joanne přestěhovala do Portugalska, kde přijala místo učitelky angličtiny. Zamilovala se zde do Jorga Arantesema a 16.října 1992 se za něj provdala. Během pobytu v Portugalsku vzniklo mnoho verzí první kapitoly z Harryho Pottera a Kamene mudrců, žádný však nebyl natolik dobrý (alespoň dle autorky), aby neprozrazoval celou pointu příběhu na několika úvodních stranách. 27.června 1993 se narodila Jessica Rowling-Arantasemová, mladý pár si však rodinného štěstí dlouho neužil, po neshodách s manželem se Rowlingová s Jessicou vrátily zpátky do Británie a usadily se v Edinburgu.
Svobodná matka
Jako svobodná matka neměla Joanne Rowlingová moc pracovních nabídek, žila z podpory čítající 69 liber týdne. Hospodařily s dcerkou velmi skromně a Joanne se naplno věnovala psaní. Peníze nazbyt sice neměly, ale dnes se Rowlingová nevěřícně pozastavuje na „kouzelnými“ novinářskými výmysly, podle kterých údajně psala po kavárnách ne proto, že na procházkách Jessica v kočárku usnula a Jo měla klid na vymýšlení děje, jak tomu skutečně bylo, ale protože prchala z nevytopeného bytu. Období to však nebylo růžové. V této době vznikly postavy, rozsévající kolem sebe chmury a deprese – mozkomorové.
Zrodil se Harry Potter
Přátelé její literární pokusy podporovali nadšenými ohlasy, proto se rozhodla v roce 1996 poslat rukopis Harryho Pottera a Kamene mudrců do literární agentury Christophera Littlea. Dvanácti nakladatelstvím se příběh nelíbil dostatečně na to, aby jej vydaly. Teprve Bloomsbury si uvědomilo, co za poklad se mu dostalo do rukou. 26.června 1997 se tedy na pultech anglických knihkupectví objevuje první díl příběhu o brýlatém čaroději s jizvou ve tvaru blesku na čele. Joanne Rowlingové se splnil sen. Stala se spisovatelkou, to, co napsala, mělo tištěnou podobu, pevný obal a bylo k nalezení v regále knihkupectví pod písmenem R.
Všechny doposud vydané díly mají na přebalu J.K.Rowlingová. Nakladatelé si údajně přáli, aby bylo jméno uvedeno v iniciálách (možná i proto, aby nebylo poznat, že autorkou je žena, a nesnižovalo to úspěch prodeje), a protože J. by bylo krátké, vybrala si Rowlingová K. jako Kathleen podle své babičky. Kouzelný chlapec uchvátil i zaoceánské nakladatele a v New Yorku při aukci rukopisů byla práva pro americké vydání prodána za nevídaných 105 000$! Chudoba se Rowlingové pomalu, ale jistě vzdalovala.
Druhý díl
Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat, v červenci 1998 už bylo možné zakoupit knihu Harry Potter a tajemná komnata. Následovaly Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár, Fénixův řád a Princ dvojí krve, poslední díl je zatím ve stádiu tvoření, podle všeho jej však Rowlingová plánuje dopsat do konce roku 2006. Ve světě propukla pravá Potterománie. Knihy byly přeloženy do 35 jazyků. V České republice se o Harryho Pottera stará Albatros, první díl vyšel v českém překladu Vladimíra Medka v r. 2000.
Zájem filmařů o téma Harryho Pottera byl jen otázkou času. Nejdravějším bylo studio Warner Bros, které koupilo práva nejdříve na první dvě knihy, později samozřejmě i na další pokračování. Pod přísným dohledem Rowlingové byly natočeny již čtyři díly, každý vydělal více než 600 milionů dolarů.
Mezi tím vším shonem a úspěchem se Joanne Rowlingová věnuje i svému soukromému životu. Zamilovala se do Dr.Neila Murraye, za kterého se 26.prosince 2001 vdala. Dne 23. března 2003 mu porodila syna Davida Gordona a 23.ledna 2005 dceru Mackenzie Jean. Kniha jí nejenže splnila celoživotní sen stát se spisovatelkou, ale příjmy, které z ní plynou, jí umožnily koupit si luxusní sídlo ve stylu Anglie 19.století ve Skotsku a navždy opustit svět nuzoty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here