Jíme zdravě i když nestíháme. 5 tipů jak na to!

0
3137

Také si stále slibujete, že budete jíst zdravěji, ale nedokážete si v uspěchaném dni najít chvíli si nutričně bohaté, kvalitní a zdravé jídlo připravit? Stresující, hektický a ulítaný život má negativní vliv na naší psychiku, celkové zdraví, fyzickou kondici i tělesnou hmotnost. Nevhodné stravovací návyky jsou jen dalším střípkem v komplexním problému nezdravého životního stylu mnoha z nás. Přinášíme vám 5 tipů, jak se vymanit z tohoto začarovaného kruhu a konečně něco změnit.

1.    Mějte něco zdravého na zub vždycky po ruce

Ať jste maminka na mateřské, která od rána do večera lítá okolo dětí a sama na sebe si né a né najít čas, studentka co spěchá z jedné přednášky na druhou a odpoledne ještě honem na brigádu a nebo zaměstnaná žena, co má před sebou několik dlouhých meetingů a spoustu emailů, které jí nedovolí zvolnit hektické pracovní tempo – všechny řešíme to samé. Nenajdeme si čas se v klidu najíst a pak hladově sáhneme po tom prvním co uvidíme a to jak víte sami moc dobře, často není ta nejzdravější volba.

Mezi rychlé a zdravé svačinky patří ovoce a zelenina, oříšky (raději nesolené) a sušené ovoce (například datle jsou zdravá energetická bomba, která zatočí s únavou a zbaví vás akutního hladu). Ve většině případů nepotřebujeme velké jídlo. To, co náš žaludek vyžaduje, je pravidelná porce přibližně každé dvě až tři hodiny. Pokud budete mít po ruce zdravou svačinku, určitě omezíte nezdravé přejídání v době oběda a navečer.

2.    Pořidte si do kuchyně chytré pomocníky

Nejlepším řešením je se na vlčí hlad předem připravit. Připravte si doma krabičky s mixem oříšků, k tomu nakrájejte jablko, mrkev a okurku  a máte zdravou svačinu, která se vám vejde i do kabelky. Vytvořte si ze zdravých svačinek návyk a myslete na ně i během nakupování.

Kromě ovoce, zeleniny a oříšků se zásobte i proteinovými tyčinkami a jogurtovými nápoji. Kefír je skvělá svačina například během dlouhých pracovních porad, kdy nechcete před kolegy šustit s pytlíkem a na konferenčním stole drobit s chlebem. Pomoci vám mohou také chytré doplňky do kuchyně. Sada znovu použitelných sáčku, silikonové krabičky a mixér jsou nejoblíbenější výbava každé uspěchané hospodyňky.

Díky mixéru si snadno a rychle připravíte vynikající smoothie snídani, či svačinu plnou vitamínů. Vyberte si takový mixér, který má v rámci příslušenství rukojeť, kterou snadno přiděláte k mixovací nádobce a můžete si tak vzít zdravé smoothie kamkoliv s sebou.

3.    Vyzkoušejte krabičkovou dietu

Nestíháte vařit? Vyzkoušejte krabičkovou dietu. Zbavíte se starostí, jak každý den stresující otázku zdravé stravy vyřešit. Vše vám dorazí den předem či ráno ve skladných krabičkách, takže máte snídani, oběd i večeři hned na stole. Profesionální nutriční specialisté vám navíc vytvoří speciální jídelníček na míru, takže se vám konečně podaří zhubnout. Krabičková dieta je moderní řešení zdravé stravy. Jídlo na celý den za vás vyřeší odborníci.

4.    Naučte se rychlé a zdravé recepty, které jsou nenáročné na přípravu

Zdravé jídlo nemusí být složité, vyzkoušejte “rychlovky bez vyvařování“. Nutričně bohatý a rychlý je například celozrnný těstovinový salát se zeleninou a tofu. Těstoviny jsou hotové za 10 minut, v mezičase nakrájíme zeleninu a tofu, vše smícháme, zalijeme zálivkou z olivového oleje, medu a citronu a vynikající večeře je hotová. Naučte se v kuchyni používat ingredience, které vůbec nemusíte vařit, například kuskus stačí jen zalít horkou vodou. Rychlá jsou také vajíčka, která můžete připravit na spoustu způsobů – volská oka, vajíčko na tvrdo/na hniličko, míchaná vajíčka, omeleta atd.

Výživné, syté a zdravé jsou také luštěniny, klidně i ty předvařené. Fazole z plechovky stačí ohřát na pánvi, smíchat s čerstvou zeleninou a dalších pár hodin na vás zaručeně hlad nedosáhne.

5.    Naplánujte si jídla na celý týden

Hodně času a energie zabírá neustále se rozhodovat a vymýšlet co budeme jíst. Ušetřete energii tím, že si sepíšete menu na celý týden a o víkendu nakoupíte vše potřebné. Jídelníček si vylepte na lednici a pak jen následujte předpřipravený plán. Využijte výše zmíněných tipů, například zdravou snídani vyřešte díky rychle hotovému smoothie, které si vychutnáte cestou do práce.

Zapojte do vašeho meny ingredience které jsou rychle hotové a když už se k vaření dostanete, navařte si i porci i na další den. Zdravá strava je jen dalším návykem a uvidíte, že po pár týdnech nad tím ani nebudete muset přemýšlet. Přihodit krabičku se zdravou svačinou do kabelky, bude váš další před odchodový rituál. Než za sebou zabouchnete vchodové dveře, zkontrolujete klíče-mobil-peněženka-svačina a rázem bude po problému.

Zdroj fotek: Freepik.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here