Jim Rohn: Tajemství životních období

0
1499

Jim Rohn je přesvědčen, že přirozeným lidským údělem je růst, úspěch, prosperita a hledání štěstí – a to v každém období vašeho života. Podle vlastního stanoviska se rozhodujete – vzdělávat se, nebo nevzdělávat; zkoušet, nebo se vzdát; obviňovat ze svých neúspěchu sebe, nebo ostatní; mluvit pravdu, nebo lhát; jednat, nebo pořád všechno odkládat; uspět, nebo neuspět. Každému byla do vínku nadělena svoboda volby, která umožňuje zvolit si vlastní cestu k úspěchu a osobnímu rozvoji – a nebo k vlastní sebedestrukci.

Naším životním posláním je rozvoj osobnosti a zlepšování prostředí, v němž žijeme. Rohn říká, že „je fascinující, jak Bůh nechal obojí – Zemi i lidi – nedokončené. Přes řeky nepostavil mosty, nechal obrazy nenamalované, písně nezazpívané, knihy nenapsané a vesmír neprobádaný. Bůh vytvoříl vás, abyste tyto nedostatky doplnili, dal vám možnosti k jejich vytvoření. Ale je to pouze vaše volba. Tuto volbu ovlivňuje váš postoj a volba určuje výsledek. Všechno, čím jste, a všechno, čím můžete být, je pouze na vás. Po celou dobu svého života máte možnost činit, a v každém životním obdobím je rozhodující položkou vaše stanovisko.“

Ze všeho nejdříve byste se měli naučit, jak se vypořádat s nejméně příjemným obdobím – se zimou. Zima naneštěstí přichází pravidelně, některá je těžká, jiná jednoduchá – a všechny přicházejí bezprostředně po podzimu. Existuje mnoho druhů: finanční, sociální, emocionální, nebo fyzická zima – když všechny cíle vypadají nedostižně, nic se nedaří a provází vás řada zklamání. Těžkosti přichází vždy po objevení nějaké příležitosti, recese přichází po čase rozmachu. Ale co lze z tohoto náročného období vytěžit? Je to stejné jako ve známém rčení ‚co tě nezabije, to tě posílí‘. Získáte novou životní sílu a moudrost! A čím více problémům budete čelit, tím více zkušeností získáte.

Naštěstí po každé zimě už od prvopočátku světa vždy přichází jaro. Období možností a aktivit, období zasazování semínek v podově znalostí a úsilí do úrodné půdy života. Ale samotný příchod jara ještě nezaručuje, že na podzim budeme zákonitě sklízet úrodu. Musíte se pořádně snažit! Buď na jaře zasadíte semínka, nebo na podzim půjdete žebrat, píše Rohn. Využijte příležitosti, kterou každému přináší jaro, protože ‚jak si kdo zasadí, tak si i sklidí‘. Zaměřte proto každou zimu své úsilí na to, abyste nepropásli jaro. Může se objevit nečekaně a může vás zastihnout v období sladkého nicnedělání. Pozor, ať neusnete na vavřínech. Přičichněte si k nové rozkvétajícím květům, ale ihned po tom se vrhněte do práce. Zvolte si reálný cíl a začněte konat. Jaro ukazuje, že život je plný nových začátků a příležitostí. Ale přesto je krátký – dokonce i ten nejdelší. Nenechte si nikdy ukrást své jaro!

V letním období opatrujete svá semínka a chráníte je před nejrůznější nepřízní osudu. Ihned po jejich zasazení musí semínka čelit nebezpečným broukům a plevelu, a samotné se s těmito nástrahami rozhodně nevypořádají. Každá zahrada bude napadena, tak na to buďte dobře připraveni. Společenské, politické, přátelské i obchodní hodnoty jsou cílem nekončících útoků, a proto je musíme ve vlastním zájmu chránit, jak nejlépe můžeme. Protože pro ty, kteří vynakládají veškerou snahu na pěstování a ochranu, tu nikdy není dost ptáků, brouků a dalších nepříjemností, aby mohli zničit jejich úrodu.

Podzim je obdobím sklizně plodů vaší předešlé práce. Nic není lepší, než pohled na úrodu po celé té dlouhé době snažení se a dohlížení na svá semínka – a nic není horší, než neúspěch v podobě zničené zahrady. Všechno, co do svého života investujete, se vám vrátí. Ale pouze s podmínkou, že se budete opravdu snažit a přiznáte si svou odpovědnost za svou úrodu. Nejvyšší forma vyspělosti je totiž plná zodpovědnost za váš život a vaše činy.

Stejně jako se mění roční období, i náš život se pohybuje v neustálém střídání jara – doby příležitostí a sázení, léta, kdy pečlivě opečováváme, co jsme na jaře zasadili, podzimu, během něhož sklízíme plody své práce, a zimy, po které bychom vždy měli být o trochu moudřejší a zkušenější. Vaši budoucnost neovlivňuje to, co vás potká, budoucnost se bude vyvíjet podle toho, jak se k tomu, co vás potká, postavíte a jak budete danou situaci řeši.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here