Jewellery Theatre: Budoucnost ruského luxusu

1
1563




Hovoří spolu italský a ruský milionář. Ital se ptá: „Také mají ruští milionáři Mercedesy, zlaté šperky, vlastní vily a obchody s klenoty? Ne? Tak to jste hodně pozadu.“ Ruský milionář se rozhořčeně vrací do své vlasti a obvolává své společníky: „Přátelé, prodejte svůj Maybach, Bugatti, Azimut, diamanty, hrady, zámky i elektrárny. Takhle jsme světu jen pro smích.“

Tato anekdota dává znát, že šachovnice bohatství se otřásla a zbytek světa dostal šach od Ruska a Číny. Tyto dvě země jsme ještě před 15 lety považovali za outsidery na poli luxusu. Dnes je tomu jinak a všechny renomované značky na povrch půvabně, avšak pod ním zcela panicky otevírají své pobočky právě v Moskvě. Ruský luxus již neznamená pouze zboží dovážet, ale předměty obdivu sami tvořit a probít se s nimi na významné trhy. A přesně tento úkol si přivlastnilo Jewellery Theatre.

Historie Jewellery Theatre začala v roce 1998, když se dva návrháři šperků – Irina Dorofeeva a Maxim Voznesenskiy – rozhodli založit vlastní značku. Nejednalo se v žádném případě o spontánní krok, ale naopak – promyšlenou strategii. Irina Dorofeeva měla 30 let zkušeností s navrhováním šperků, vystudovala Moskevskou fakultu umění a i její členství v Unii umělců UNESCO vypovídá, že ne náhodou jsou díla její tvorby v soukromých sbírkách Ruské Federace, Kanady, Francie, Německa, Nizozemí, Izraele, Itálie, Španělska i USA. Maxim Voznesenskiy také absolvoval Moskevskou fakultu umění a od roku 1997 se podílel na více než 30 ruských a mezinárodních výstavách.

Ale aby jejich obchodní přátelství přerostlo v úspěch bylo třeba více než jen respekt odborníků a znalců. Byla v prvé řadě třeba nosná myšlenka, taková, která bývá pohonem všech velkých činů. Měla by nejen odlišovat od ostatních, ale i nést s sebou konkurenční výhodu a charakter. Touto myšlenkou je pro Jewellery Theatre umění proměnit slovo ve šperk. Touha tvořit sálá z každé kolekce a ačkoli jste spatřili od Cartiera přes Bvlgari až po deGrisogono mnohé, u Jewellery Theatre se vám zatají dech jako byste spatřili šperk poprvé v životě.

Kolekce Corals omamuje svým dokonalým propracováním a chvílemi vskutku zvažujeme, zda prsteny nejsou hybridní (napůl bílé zlato a napůl pravý korál). Podobné tvary a povrchovou úpravu považujeme za průkopnickou a chválu pějí i umělečtí kritici. Žádné pravidly svázané symetrické kýče, úplná volnost forem, tvarů a prostorového uspořádání. Detaily kolekce Shine si chcete prohlížet stále znovu a znovu. Její ústřední motiv tvoří perly nebo safíry zasazené v diamantových plastických korpusech. Perfektním příkladem je Shining prsten z 18K bílého začerněného zlata s dvěma hruškovými a jedním oválný safírem, dalšími 24 safíry a 169 diamanty v brusu briliant. Hmotnost prstenu je 27,77 gramů. Z kolekce Eden, která je alegorií Ráje, vybíráme Strom poznání jehož kořeny, kmen i větve jsou z 18K bílého zlata zatímco tři jablka ze zlata žlutého. Nebylo nutné, aby zde byly drahokamy, a tak tam zkrátka nejsou. Jewellery Theatre je umění ne drahé přeplácávání či dláždění diamanty.

Snad nejzábavnějším šperkem Jewellery Theatre je ztvárnění hráškového lusku z kolekce Pearl Dreams. Vypracován z 18K bílého zlata má přívěsek vsazeno sedm thajských tyrkysových perel a celkem 204 diamantů. Profil několika kolekcí naleznete v neobvykle dlouhé fotogalerii vpravo článku.

Pokud Jewellery Theatre bude držet i nadále rytmus svého inovativního tvoření nových kolekcí, budou mít brzy velké šperkařské domy nového a silného konkurenta. Někoho, kdo navázal na jedinečná Fabergého vejce. Irina Dorofeeva a Maxim Voznesenskiy přišli s novými myšlenkami a dokázali světu, že za předmět s štítkem „Made in Russia“ stojí za to zaplatit několik milionů korun, byť váží jen desítky gramů.

1 komentář

  1. Prezrel som si vsetkych ich kolekcie a treba uznat, ze su velmi individualisticke, zaujimave a hlavne netuctove. Zaujimave by bolo napr poznat, ze v akych ciastkach sa pohybuju panske sperky a hlavne prstene, niektore by stali za hriech. Vitam tiez dalsi dobry clanok a verim, ze sa budete aj do buducna zaoberat svetom sperkov a ze sa tiez zameriate aj na vacsinu spiskovych navrharov v tomto obore (zaujimava by mohla byt seria clankov o muzskych sperkoch a trendoch v nich+vyber zaujimavych kolekcii od roznych dizajnerov). Dakujem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here