Spadněte z výšin, toho je krutá realita. Pojďme se společně podívat na život, majetek a okolí jednoho z nejbohatších lidí naší planety. Jeho moc je nevyčíslitelná.
Představujeme Vám 60letého brunejského sultána, jeho celé jméno zní Haji Muda Hassanal Bolkiah Muizzaddin Waddaulah, pokračovatel nejstarší královské dynastie současnosti, jejíž historie trvá přes 600 let. Jako 29. brunejský sultán je zároveň i premiér, ministr obrany i financí.
Tento muž je považován za nejbohatšího panovníka planety. Jeho majetek se odhaduje na 15 miliard eur, což je asi 450 miliard korun. Svého majetku dosáhl díky obrovským zásobám ropy, hlavně na severním pobřeží země. Tyto zásoby ropy jsou zásadním zdrojem příjmů státního rozpočtu a také důvod, proč za benzin zaplatíte jen sedm korun na litr.
Další věc, kterou bychom sultánovi mohli závidět a závidíme je jeho dům. Ne, není to dům, je to obrovský a honosný palác. Stál ho neuvěřitelných 350 milionů dolarů a je větší než Vatikán. Dvacet let stará stavba čítá 1788 pokojů a 200 toalet s kohoutky ve zlatě. Traduje se také, že tenhle absolvent britské vojenské akademie v Sandhurstu rád pilotuje svou helikoptéru, vybavenou zlatým kniplem a výkonnou stereo soupravou.
Haji Hassanal Bolkiah také vlastní pravděpodobně nejrozsáhlejší vozový park, jaký si vůbec dokážete představit. V jeho garážích parkuje kolem 3.000 superluxusních automobilů! Zhruba 190x AMG, 80x Aston Martin, 360x Bentley, 4x Bugatti, 200x Ferrari, 180x Jaguar, 20x Lamborghini, 10x McLaren, 160x Porsche, 130x Rolls Royce. A další stovky aut od desítek výrobců. Nejoblíbenější sultánovou značkou je nejspíš Mercedes-Benz, protože jich v jeho garážích stojí rovných 719. Mnoho typů aut, má rovnou v několika kusech, které se liší jen barvami. Některé dokonce v desítkách kusů. Třeba 4x Bugatti 110EB nejspíš nemá nikdo jiný na světě. Je to neuvěřitelné, že ano?
Sultán sice spotřebovává nezanedbatelnou část příjmů z nerostného bohatství, ale na poddané zbude pořád dost, ač o panovníkově luxusu se jim může stále jen zdát. Brunej totiž není bohatá Dubaj, vystavěná ze skla a oceli. Například skoro desetina občanů, to je přes třicet tisíc obyvatel brunejské metropole Bandar Seri Begawanu, bydlí ve vodním městě v dřevěných domech na kůlech. Přestože tu na první pohled obyčejní lidé nežijí v přepychu, Brunejci si užívají na asijské poměry nevídaných výhod a Sultán se o své lidi vzorně stará a vždy jim poskytne nevídané výhody. Jeho lidé si nestěžují a jsou spokojení.
“Když potřebuji doktora, zaplatím za jeho služby dolar. Děti to mají zadarmo. A za mou sestrou, která bydlí ve vesnici v džungli, létá lékař vojenským vrtulníkem,” tvrdí recepční rodinného hotýlku na břehu naproti vodní vesnici. “Vzdělání je zdarma včetně školního jídla a ubytování. Ve stáří dostáváme i důchod. A když si manžel nedávno kupoval mercedes, získal na něj příspěvek,” šokuje nás hoteliérka. Ptám se jí, jak vysoké platí daně. Odpovědí je mi nechápavé zakroucení hlavou. “U nás nic takového neznáme.”
Není divu, že kult sultánovy osobnosti je přímo nadpozemský. I v brunejské hymně se zpívá: “Bůh žehnej Vaší Výsosti, dopřej Vám dlouhého života…”
Ano, i takový život je zcela reálný. Žít si v luxusu, být zásoben neustálým příjmem dalších financí a vědět, že bezstarostný život nikdy neskončí.