Jak na udržitelnou módu? Minimalismus je IN!

0
4109

Také máte někdy pocit, že vám šatní skříně přetékají oblečením a stejně nemáte co na sebe? Podle průzkumů se dnes stále více a více mladých lidí snaží o minimalismus a zajímají se o udržitelnou módu.

móda

V dnešní době se povědomí o ekologickém dopadu textilního průmyslu stále rozšiřuje. Nejde jen o ekologickou stopu ale i o většinou nelidské pracovní podmínky pro lidi, kteří vyrábí oblečení za minimum peněz typicky v Bangladéši, Číně a podobně. Neříkali jste si někdy: „Jak je možné, že tohle je tak levné?“

Co to udržitelná móda je?

Každý kousek šatstva, co si chcete pořídit, dobře zvažte. „Skutečně to potřebuji nebo je to jen můj rozmar?“ Podle údajů společnosti Samsung strádaly loni v šatníku průměrného mileniála 4 kusy oblečení, které si nikdy nevzal na sebe. To se možná nezdá být moc, ale ve výsledku jde o 59 milionů zbytečných, nenošených oděvů. Udržitelnost módy pro naši planetu je zcela zásadní. Podívejme se do svých šatníků a dejme oblečení ještě další šanci.

Pokud nákup skutečně musíme uskutečnit, podívejme se nejdřív po oblečení, které někdo prodává z druhé ruky. Mohou to být různé typy second handů, bazarů nebo existuje i několik aplikací jako je například Vinted. Nemusí jít vždy o nošené oblečení. Najdete zde i kousky, které jsou nové, jen byly třeba zvolené jako nevhodný dárek. Díky aplikaci Vinted nemusíte jen nakupovat, ale můžete i vyměňovat své vlastní oblečení, které už nenosíte.

Jestliže potřebujete speciální oděv pro speciální akci, existuje velké množství půjčoven. Vždycky není třeba si všechno kupovat. Možná najdete vhodné šaty i u kamarádky v šatníku.

Šikovné ruce švadlenek dokáží přetvořit „netrendy“ kousky (které by normálně skončily v kontejneru) v perfektní outfity!

Pokud přeci jen máte potřebu nakupovat v klasických dostupných obchodech, můžete si už v dnešní době všimnout cedulek, které upozorňují, že jsou produkty vyrobené z recyklovaných PET lahví nebo z recyklovaného materiálu, a tím pádem je upřednostnit a udělat tak něco pro naši planetu.

Tipy, kde nakoupit

Pro shopaholiky máme i několik typů na internetové obchody, které se specializují na „zelenou módu“ a fér podmínky pro zaměstnance. Výběrem oblečení, které se vyrobí v České republice, také snižujete ekologickou stopu, která dovážením přes půl světa není zanedbatelná: Zdravetricko.cz

Na tomto e-shopu najdete převážně trička z biobavlny, vyrobené s ohledem na životní prostředí a férové pracovní podmínky. Dále budete mile překvapeni ekologickém balení bez plastů.

Biosatnik.cz, tato ryze česká značka se pyšní oblečením ušitým v přirozených odstínech bavlníku, takže nedobarvené a šetrné k přírodě a hlavně i k lidské pokožce.

Treefactory.cz, nezisková organizace za každou prodanou věc z e-shopu vysadí 10 stromů. Jistě si vyberete z jejich nabídky z biobavlny nebo 100% recyklované textilie.

Ecofashionlabels.com, nákupem z těchto stránek podpoříte globální projekty zalesňování. Nejedná se o klasický e-shop, ale spíše o možnost výběru z několika nejlepších značek etické, udržitelné či fairtrade módy pro ženy, muže i děti.

Bohempia.com, jedná se o eticky a ekologicky vyrábějící obchod, zaměřující se především na tenisky, barefooty, oblečení a doplňky z konopí.

Etico, tento menší obchůdek původem z Plzně zahrnuje ve své nabídce udržitelné a etické oblečení pro ženy a pravděpodobně bude svou nabídku dále rozšiřovat. Klade důraz především na eko materiály (biobavlna, konopí, tencel, bambus).

Fler, na tomto komunitním místě naleznete spoustu originálních výrobků různého druhu. Tento webový portál skýtá nepřeberné množství nabídek malých značek, šikovných designérů i amatérských tvůrců. Vše je ovšem tvořené lokálně a s láskou.

Věříme, že na internetu naleznete spoustu dalších ekologických typů na udržitelnou módu. Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše tipy v komentářích…

 

Helena Náprstková

 

Zdroje: Etická a udržitelná móda v Česku – kde koupit?
ChooseGreen.cz
Pozitivní zprávy (pozitivni-zpravy.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here