IWC Schaffhausen: Hodinářská vynalézavost bez hranic I.

0
1580

  Příběh začíná v roce 1868, kdy se americký inženýr a hodinář Florentine Ariosto Jones ve svých 27 letech dostal z Bostonu, kde šéfoval nejúspěšnější hodinářské společnosti Ameriky, až do Švýcarska. Zde plánoval založit svou International Watch Company, společnost kombinující výjimečnou dovednost tamnějších hodinářů s moderní technologií ze zámoří. Protože F. A. Jones nebyl jen průkopníkem, ale i zdatným hodinářem, brzy proslul svou prací a mnoha vynálezy. Díky oddanosti nejvyšší kvalitě jeho výtvory snadno dosahovaly přesnosti chronometru (více o chronometrech se dozvíte v článku o značce Breitling), což lze pozorovat na dochovaných exemplářích i dnes, o více než sto let později.

Výčet jednotlivých úspěchů této značky ze Schaffhausenu by zabral něolik stran, věnujme se tedy mistrovským kouskům, které můžete zakoupit dnes. Začněme rovnou nejvyšším kalibrem, položkou označovanou v katalogu exkluzivním názvem – Specialities. A vězte, že pokud už natolik specializovaná Schaffhausenská manufaktura použije toto označení, nejedná se o nic jiného než vlajkový model Grande Complication. Do vývoje a výzkumu se investovalo neskutečných 50 000 hodin, což vyústilo ve strojek skládající se z 659 částí, z toho 71 kamenů (jednoduché mechanické hodinky mají 18 kamenů, ty běžné s více funkcemi maximálně kolem 30), zobrazující 21 různých údajů a pyšnící se dvanácti patenty. Mimo jiné zahrnují kalendář pro příštích 500 let, takže se stávají nezbytností pro všechny, kteří vlastní Elixír mládí.

V článku o italském výrobci Zanetti se dočtete o velice náročné a přesto často přehlížené funkci gongu. U Grande Coplication zjistili, že voděvzdorné pouzdro není schopno ideálně přenášet zvuk, a proto vyvinuli platinovou membránu mezi pouzdrem a safírovým sklíčkem, která zajišťuje nejzřetelnější tóny. Každou hodinu, čtvrthodinu nebo minutu si je tak můžete vychutnat spolu s obdivnými pohledy ostatních. Za model v 18karátovém zlatě zaplatíte 5 365 000 Kč, v platinovém provedení 6 850 000 Kč.

Mezi speciality právem patří kapesní hodinky, jejichž vynález v dávném 16. století změnil celý svět. Pět set let poté IWC sestavuje tyto nadčasové kousky, které se stále těší nezlomné přízni nejen sběratelů a znalců. Uzavřené Hunter Pocket Watch (245 000 Kč) nebo otevřené Lépine Open-Face Pocket Watch (197 000 Kč) dávají stejnou příležitost úprav rytím monogramů, erbů či věnování, aby se z nich stal předmět uchovávaný a předávaný dalším generacím. Ovšem pospěště si, za pár let se takové hodinky stávají ceněným sběratelským objektem.

Věda a skvostné umění sjednocené v jednom jménu: Da Vinci. Současný design stejnojmenných hodinek vychází ze skeče městského opevnění se čtyřmi centricky umístěnými baštami, který načrtl sám Leonardo. Kouzlo není však pouze v bezchybném designu, ale i v technickém zpracování. Věčný kalendář a zobrazování fáze měsíce jsou zkonstruovány tak, že všech pět údajů – datum, den, měsíc, rok a měsíční fázi – lze současně nastavit jediným pohybem korunky. Cena za model v růžovém zlatě je 560 000 Kč.

Vzhledem k významu značky IWC ve světě vysoké hodinařiny, a obsáhlosti její kolekce, se můžete brzy těšit na pokračování článku. Představíme si druhou polovinu fascinujících výtvorů ze Schaffhausenu a na své si přijdou jak letci, potápěči nebo závodní řidiči, tak i milovníci klasiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here