Investice: Knihy v ceně luxusní vily

0
2027




Zaručená investice
V průběhu hospodářských krizí, které ve 20. století poznamenaly ekonomiku, trh s historickými knihami nepřestával prosperovat a vyšel z nich ještě posílen. Staré knihy jsou zárukou dobré investice i do budoucna – jejich počet klesá, poptávka naopak roste, k čemuž přispívá i globalizace trhu s uměleckými předměty.
Sázka na jistotu
Do budování své knihovny se můžete pustit už s částkou kolem 1000 eur. Tváří v tvář tlačenici, která se odehrává kolem vzácných starých tisků, je lepší začít v knihkupectví nebo antikvariátu než dražbou v aukční síni, kde ceny šplhají do závratných výšek. Navíc, jak dodává už zmíněný Patrick Sourget: „V knihkupectvích najdete seriózní profesionály a opravdové nadšence do knih.“

Investicí do starých knih nelze udělat chybu. Každá je naprostý unikát. Skeptik může namítnout, že může být ukradena – ale co ne? Větším rizikem než zloději jsou pro knihy nevhodné podmínky jejich skladování – například špatná ochrana proti vlhkosti – nebo nešťastná náhoda v podobě požáru, který vaši investici změní v hromádku popela…

Tři zásadní rady
Rozhodnete-li se do starých knih investovat, mějte na paměti následující doporučení:

  • kniha by měla být kompletní, bez chybějících stránek
  • čím více je zachována její původní podoba, tím vyšší je její hodnota
  • a konečně – vybírejte knihy, které se vám líbí, u tohoto typu investice více než kde jinde hraje roli i citová stránka.
Trpělivost…
Investici do starých knih je třeba vnímat jako dlouhodobou záležitost – nečekejte, že k jejich zhodnocení dojde za deset let. A jaká témata letos na tomto trhu kralují? Hity jsou cestopisy, ilustrované prvotisky (tzv. inkunábule), erotické knihy, vědecké spisy; ze zahraniční provenience pak anglické, americké, ruské a asijské edice.
Francouzští rekordmani
Kronika Jeana de Courcyho z roku 1480 s názvem “La Bouquechardière”, vázaná ve velínové kůži, byla ve Francii prodána za 596 000 euro. Jedná se o vzácný rukopis zdobený ilustracemi, kterým se pyšnila knihovna Charlese de Coétivyho a Mary, sestry krále Charlese VII. a Anežky Sorelové. Nám známější La Fontainovy Bajky z roku 1755 dosáhly o poznání skromnějšího ocenění – 150 000 euro.
Od Alláha po Tintina
Své rekordmany mají i komiksy. Tintin a Milou autora Hergého z roku 1932 byl oceněn na 280 000 euro, kupec si ji však odnesl za pěkných 764 218 euro. Dodejme jen, že tento kousek zdobí vlastoruční podpis autora a byl ověřen Ateliéry Hergé. Chcete-li si dopřát vzrušení z dražby komiksů nebo ukrýváte-li ve svém šuplíku nějaký ten komiksový poklad, vyrazte v sobotu 22. listopadu do Paříže, do hotelu Dassault na Champs Elyssées.

Svého kupce našel letos v dubnu i Korán z poloviny 7. století vydražený v Christie`s za 2,5 milionu liber, což jsou v přepočtu 3 miliony euro a nový světový rekord pro rukopis islámského původu. Ale kniha nemusí mít zrovna věk Metuzaléma, aby se dobře prodávala. To dosvědčuje i výtisk z první edice Harryho Pottera a Kamene mudrců z roku 1997, prodaný za 20 000 liber (30 000 euro). A když už jsme u Harryho Pottera – aukční síň Sotheby’s roku 2002 prodala pohlednici, na níž J. K. Rowlingová vlastoručně shrnuje zápletku 5. dílu. Cena? 28 680 liber.

Také prokletý básník Charles Baudelaire si stojí docela dobře. Jeho sbírka Květů zla, dárek malíři Delacroixovi, která loni oslavila 150. výročí od svého vydání, byla oceněna na 300 000–400 000 euro. Baudelaire, který za svého života třel bídu s nouzí, by jen nevěřícně kroutil hlavou…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here