Hyperloop: Vize cestování nadzvukovou rychlostí

1
1794

hyperloop

Elon Musk je velký vizionář. Což je jistě mnoho z nás, ale on je schopen své vize realizovat. Jeho posledním nápadem je způsob cestování, jenž je časově zcela nesrovnatelný se současnou dopravou. Nejen v USA lidé hojně využívají vlaky či metro, a proto je tu plán vytvořit dechberoucí verzi hypervlaku nazvanou Hyperloop.

Cestování jako hlavní brokovnice

Odlišnost od běžných dopravních prostředků je ta, že se Hyperloop bude pohybovat v ocelových tunelech, které budou připomínat velké železné potrubí. Vlak v nich dokáže údajně dosáhnout rychlosti takřka 1300 km/h. Vize nadzvukových vlaků budoucnosti není pouze utopie – projekty pro realizaci již leží na stole. A zájemců den ode dne přibývá, hlavním cílem je přepravit velké množství lidí během krátké doby.

Každý kovový tunel by byl zakončen speciální brzdící smyčkou. V plánu jsou nejen projekty pro nadzvukovou přepravu lidí, ale také pro přepravu osobních automobilů a jiného nákladu. Vzhledem k vysokým nákladům by se měl projekt soustředit pouze na konurbace, proto se bude vždy jednat o krátké úseky mezi velkými městy nebo mezi předměstími. Realizace takové dopravy na delší vzdálenost by byla z hlediska financí nepředstavitelná.

„Cesta ze San Franciska do Los Angeles bude trvat pouhých 30 minut,“ slibuje Musk.

V současnosti již Elon přesvědčuje investory o realizaci, šance, že projekt uspěje, je veliká. Celkem by se mělo vyrobit až 70 cestovních hypervlaků, které dostaly příhodný název lusky (pods).

První fáze projektu se nestihne do původního termínu, tedy roku 2017, ale pravděpodobně bude dokončena až v roce 2028. Bude se jednat o první takovou trasu a povede z amerického města Fresno do Bekerfieldu.

Jedna platforma pro přepravu lidí by měla vyjít zhruba na 6 miliard dolarů, platforma pro nákladní přepravu na 10 miliard dolarů. Opravdu se na rok 2028 máme začít těšit?

1 komentář

  1. Rozhodně zajímavé řešení dopravy. Pokud se tato vize uskuteční, bude pro všechny představovat ohromný pokrok. Snad se naplnění této vize dočkáme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here