Hodinky Breitling: Nová dimenze přesnosti!

4
2002

Roku 1884, v malebném městečku St. Imier umístěném ve švýcarských horách, začal Leó Breitling vyrábět specializované chronografy a precizní měřící techniku, jak pro vědecké tak i pro průmyslové účely. Za 8 let se díky ohromnému růstu musel přemístit do Chaux-de-Fonds, tehdejšího centra hodinářského umění. Od roku 1915 jeho firmu řídil syn Gaston, který dodával náramkové hodinky tisícům pilotů v první a posléze i ve druhé světové válce. Za tuto dobu se Breitling stal legendou a před spolehlivostí a odolností jejich chronometrů dodnes smeká každý letec, stejně tak jako obdivovatelé těchto odvážných mužů na létajících strojích.

Zmíněná přesnost není pro Breitling prázdným slovem. V roce 1999 překonali neobyčejnou výzvu, kdy byl každý jejich model certifikován Swiss Official Chronometer Testing Institute jako chronometr. Chronometr je strojek měřící čas s 99,99 % přesností, což znamená denní odchylku nejvýše -4 až +6 sekund i při extrémních teplotách a zatížení. Aby bylo možné udělit tuto certifikaci, hodinky podstupují nepřetržitý patnáctidenní test v pěti různých polohách, a to za teplot 8°C, 23°C a 38°C. Takto extrémní podmínky jsou důvodem, proč pouze 5 % roční produkce všech švýcarských výrobců smí nést označení chronometr a Breitling se tak stává jedinou firmou schopnou dosáhnout této úrovně u všech svých modelů.

Vedle přesností je další charakteristickou předností odolnost. Pečlivý výběr používaných materiálů, nejčastěji nerezové oceli, zajišťuje vyjímečnou kvalitu konstrukce. Hojně využívaným materiálem je titan, ceněný především pro pevnost skloubenou s extrémně nízkou hmotností. Jeho potenciál nejlépe demonstruje model Avenger Seawolf, který s rozměry pouzdra 44 mm průměru a 18,4 mm výšky dokáže odolávat tlaku vody do hloubky těžko uvěřitelných 3000 metrů! Věřím, že pan Custeau by z něho měl radost. Hmotnostní úsporu při použití titanu reprezentují Aerospace Advantage, které se honosí celkovou váhou 38 gramů, a to včetně náramku!

Ze čtyř modelových řad nabízejících bohatý výběr i tomu nejnáročnějšímu zákazníkovi si svého favorita najde naprosto každý. Navitimer je název prvních z nich a zároveň i jméno pro tradiční hodinky značky, které se vyrábí v prakticky nezměněné formě od roku 1952. Jsou proslulé otočnou lunetou, která svým geniálním technickým řešením dokáže místo palubního počítače spočítat následující letecké nutnosti – dobu bezmotorového letu, vzájemný převod kilometrů, námořních i pozemních mil, spotřebu paliva a vynásobit nebo vydělit jakékoliv číslo.

Windrider je řada inspirovaná legendárním Chronomatem, vyvinutým s elitním leteckým týmem Frecce Tricolori, který dal tvář této kolekci. Unikátní čitelnost a dokonalé zpracování každého detailu jsou důvody její stále rostoucí oblíbenosti, mimo jiné i u ženské části populace. Pro tu jsou připraveni klenotníci pokrýt diamanty jejich oblíbený modelu od přezky až po korunku, nahradit obyčejný čísleník perleťovým a vytvořit tak naprosto jedinečný reprezentativní kousek.
Řada Professional obsahuje nejednu lahůdku, kterou v praxi ocení lidé pracující i v těch nejextrémnějších podmínkách. Breitlingem vyráběný Emergency systém zajistí, že v případě nehody zachytí pátrací tým signál z vašich hodinek až 400 kilometrů daleko. Pro tento dosah se však musíte postavit na vrchol hory, v rozbouřených vodách oceánu je dosah snížen na 50 km a v členitém terénu klesá k číslu 7 km. Přesto se může jednat o neocenitelnou vlastnost v krizových situacích dobrodružného života. Dalším želízkem v ohni je quartzový strojek SuperQuartzTM. Ten se postará, abyste měli natolik přesný čas, že jeho odchylka činí maximálně 15 sekund ročně, zatímco konkurenční značky dosahují výsledku 150 sekund za rok. Celé tajemství tkví v mikročipu, který dokáže vypočítat korekci chyby v chodu hodinek způsobenou změnou okolní teploty.
Ve čtvrté a poslední řadě Aeromarine naleznete modely které jsou příkladem překonávání hranic v odolnosti a praktičnosti. Zamilujete si jejich sportovní design a uspokojí vaše nároky na vysoce výkoný náramkový instrument, bez ohledu na okolnosti a ve všech podmínkách – na moři, souši nebo ve vzduchu.
Jakmile se stáváte hrdým majitelem jakékoliv unikátní strojovny z dílny Breitling, jste v elitní společnosti lidí, kteří patří mezi 16 profesionálních leteckých skupin, dobrodruhů překonávajících bez mezipřistání obvod Země v horkovzdušném balónu, nebo jsou zapálenými fanoušky létání jako John Travolta. Vítejte v rodině!

4 KOMENTÁŘE

  1. Ufff, Breitling se konečně dostal na přesnost, kterou už pár let dosahují strojky od japonské firmy SEIKO. Ale, že jim to trvalo;)

  2. Dobrý den!

    Vím, že Seiko, konkrétně Grand Seiko, předčilo standardy COSC. Zatím jsem nečetl zprávu, že by toho dosáhla u všech svých modelů, pokud máte nějaký zdroj informací, všichni čtenáři budou jistě rádi za zveřejnění. Děkuji za příspěvek, mějte příjemný den.

  3. Mel jsem na mysli jejich SuperQuartz v porovnani s obdobnymi strojky Seiko.

    U mechaniky je to trosku slozitejsi. Kvuli firme Seiko a jejich quartzove revoluci zanikla spousta Svycarskych vyrobcu. Ona ani firma Breitling nezustala puvodnim majitelum. Takze masova vyroba znacky Seiko nikdy nebude mit vetsinovy podil superpresnych hodinek. Grand Seiko je vsak rucni prace plne srovnatelna s ostanimi hodinkovymi machry. O prenosti kalibru Spring-Drive je pak bezpredmetne mluvit.

    Ale v jedne veci predci firma Seiko svycarky Breitling zcela jiste. Do svych hodinek montuji pouze sve vlastni kalibry.

  4. Dobrý den, myslím, že srovnávání hodinek Breitling se Seiko není šťastnou volbou a jsou to dvě naprosto rozdílné kapitoly. Vemte si třeba srovnání Rolls-Royce a Lexus, škoda, že technologie lakování u slavného RR nedosahuje takových kvalit jako u Lexusu, který je v této technologii na pomyslném vrcholu. Odvodíme z toho tedy, že by RR je pozadu? Nikoliv, jak poznáte i z našeho článku 🙂 Opět jsou to totiž dvě naprosto odlišné značky s kompletně odlišnou produkcí. Přeji pohodový den! S pozdravem TN, šéfredaktor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here