Hewlett Packard: Poselství hozené mince

4
1384

Od vzniku Hewlett Packard uplynula již pěkná řádka let. Ale nepředělávejme chronologii historie a podívejme se na celý maratón, který tato společnost za dobu své existence absolvovala. Píše se tedy rok 1939, rok, kdy byla oficiálně založena společnost Hewlett Packard, soustředící se na rozsáhlé spektrum produktů z oblasti elektroniky. Zrovna probíhá první významnější obchod se společností Walt Disney, jehož předmětem je osm audiooscilátorů pro prostorový zvuk k filmu Fantasia. Ale pokud závodník běží, nikdy nezůstane na stejném místě. Náš maratón pokračuje souběžně s kroky Hewlett Packard! Vstříc budoucnosti!

Společnost se za krátkou dobu rozhodne primárně specializovat se na výrobu měřících přístrojů, přičemž je nesmírně důležité konstatovat, že tento krok byl velmi vizionářský a s drtivou silou navál majetek do imaginární kapsy této společnosti.

V dalších letech se otevřela nebesa i v jiných lokalitách, než je samotná Kalifornie. Vývoz do Německa, založení nové centrály v Ženevě. To všechno v roce 1957. V roce, kdy se cesta kupředu podobá světovému rekordu v běhu na 100 metrů. I přes několik menších neúspěchů se Kalifornská dáma vznesla jako fénix a udeřila na trh svým novým produktem – mikropočítačem. Série těchto mikroprocesorů se vyráběla celých dvacet let i přes různé pokusy o jejich náhradu. Je tak těžké překonat dokonalost . . .

Rok 1970 se stal pro Hewlett Packard rokem, kdy byla společnost označena za prvního výrobce, jenž hromadně vyrábí stolní počítače (i když společnost samotná tento přístroj pojmenovala stolní kalkulátor). Tento počítač svou podobou nepřipomínal věc před našima očima. Jenže . . . byl to  zlom, který stojí za připomenutí.

A maratónec stále běží kupředu. Po momentu, kdy silvestrovský dav ohlásil rok 1972 už nikdo  nepochyboval o tom, že Hewlett Packard je společnost hodná skutečného respektu. Kalkulátory či kapesní počítače slaví úspěch společně s měřícími přístroji. Odolnost a využitelnost. Odolnost vůči konkurenci a použití prakticky získaných zkušeností pro další působení trhu. I toto je Hewlett Packard, který již v našem závodě doběhl k mezníku s číslem 1980.

Zde se z lůna technické revoluce derou na svět laserové či inkoustové tiskárny postupně přecházející do koncepce multifunkčních zařízení. A v právě 80 letech se stalo místo, kde vznikla společnost, národní památkou státu Kalifornie. A tak se stala garáž něčím jedinečným. Ale když už jsme u jedinečnosti, nesmíme zapomenout na zakončení stávající etapy maratónu, na jehož trati se Hewlett Packard stále pohybuje. Přes velmi pozitivní 90. léta znamenající pro společnost proniknutí do různých odvětví trhu se dostáváme do milované současnosti, kde pro Hewlett Packard máme stále stejně velké místo v síni slávy.

Dnes potomci dvou podnikatelů neslaví své úspěchy na základě používání magnetické pásky – dnes se slaví technologické objevy usnadňující život nám, uživatelům. Notebooky s pohádkovou výdrží baterie. PDA s neskutečným počtem funkcí, digitální fotoaparáty a spousta dalších produktů.

I toto je poselství hozené mince. Včera, dnes i zítra – to vše ale pro lidi!

4 KOMENTÁŘE

  1. Hezké članky.
    Moc rád čtu dreamlife.cz, hlavně o významných a uspěšných firmách a osobnostech. Je to takový můj hnací motor, když začínám stagnovat.
    Díky za práci, kterou děláte!

  2. Není to Helwett jako kříž, ale Hewlett. Když už píšete o takové firmě, tak by to chtělo aspoň napsat správně název a neopakovat ho víc jak 4x blbě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here