Fortune: Klub ruských oligarchů a miliardářů

0
1593
Viktor Vekselberg (51): Spojovatel
Patří mezi oligarchy, kterým nevadí přidat ruku k tvrdé práci a trochu se i ušpinit, vlastním pojetím etiky podnikání získal lehce pejorativní přezdívku od časopisu Forbes. Své bohatství vybudoval na hliníku a ropě, a je znám prvním násilným převzetím firmy na území Ruska – v roce 1994. Později se spojil s M. Fridmanem a dalšími vlivnými Rusy, aby koupili ropnou společnost TNK. Právě tato společnost vstoupila do neslavného společného podniku s British Petrol. Po pěti letech od sloučení vyvinul tlak na vyšší kontrolu a výkonní pracovníci museli odejít nebo uprchnout z Ruska. Přesto si Vekselberg najde čas i na zábavnější aktivity, minulý rok vydal milion dolarů za historické zvony, aby je vrátil z Harvardu zpět do Moskvy a v roce 2004 dokonce utratil zhruba 100 milionů dolarů za devět jedinečných Fabergéových vajec (odkoupil je od rodiny vydávající právě slavný Forbes magazín; takto se stal největším vlastníkem těchto vajec na světě). A tak přestože jsou jeho činy považovány mnohdy za ryze kapitalistické, sám přiznává nacionalistické úmysly vrátit Rusku maximum národních památek.
Mikhail Prokhorov (43): Playboy
Nejdivočejší dítě mezi oligarchy, svou neblahou proslulost získal zatčením ve francouzském lyžařském středisku v roce 2007; zadržen byl v kontextu s vyšetřováním prostituce. Později byl však zproštěn obžaloby a oznámil, že ve Francii nebude podnikat, dokud nedostane oficiální omluvu. Nedávno světlo světa spatřily jeho nové projekty, kterými se snaží proniknout do oblasti médií – ruský Facebook pro milionáře nazvaný SNOB, podobně zaměřený magazín a televizi. Objem investice je odhadován na 150 milionů dolarů. V neposlední řadě je třeba zmínit jeho kontroverzní osobní blog…
Roman Abramovič (41): Celebrita
Právě Roman Abramovič je asi nejznámějším ruským oligarchou, ne tolik pro své bohatství, ale spíše díky způsobu, jakým si svého bohatství užívá a plní přední stránky nejen bulvárních deníků. Jeho majetek se odhaduje na 24 miliard dolarů a nedávno se postaral o nový aukční rekord v New Yorku, když si pořídil dvě umělecká díla za 120 milionů dolarů. Je vlastníkem fotbalového klubu Chelsea, několika jacht i soukromých letounů. V zákulisí však platí za velmi tichého muže.
Vladimir Lisin (52): Profesor
V mládí byl Lisin těžce pracujícím mužem, svůj profesní život započal v uhelném dole, ale příběh pokračuje a na konci je úspěch a vážené jméno. Úspěch univerzitního profesora prošel zejména ocelářským průmyslem, získal také kontrolní podíl ve společnosti Novolipetsk. Jeho společnost nedávno expandovala i do Spojených států. V roce 2005 vydal 280 milionů dolarů na obnovu petrohradského přístavu, kde drží taktéž kontrolní balík akcií a přestože nepatří mezi nejznámější investory do zábavy nebo hraček, ve Skotsku si pořídil nemovitost Aberuchill Castle s rozlohou pozemku 3300 akrů za cenu 12 milionů dolarů.
Alexei Mordashov (42): Ocelář
Kontroluje majoritní podíl v největší ruské ocelářské společnosti Severstal, který získal postupným odkupem akcií od zaměstnanců. Do hlavních titulků se dostal zejména díky svému neúspěšnému pokusu o spojení s Arcelorem. Od té doby si však syn ocelářských dělníků vede na výbornou, zejména díky čínskému hladu po oceli. Jeho společnost nedávno oznámila akvizici ve výši 1,3 miliardy dolarů do vancouverského uhlí a také ve výši 810 milionů dolarů do baltimorské továrny ArcelorMittal. Na každý pád Mordashov jako správný oligarcha nezůstal jen u oceli, zaostřil také na zlato, německou turistiku nebo přepravní aktivity.
Chybí vám zde další ruská vlivná jména? Pak sledujte pokračování příští týden. Rusko je velmi specifickou zemí, a stejně specifičtí jsou i jeho miliardáři a oligarchové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here