Norsko-americká plavební společnost Royal Caribbean, druhá největší na světě, hodlá úspěšně útočit na první a zdánlivě neotřesitelnou pozici společnosti Carnival Corp. – alespoň, co se velikosti nejvýznamnějších plavidel týče. Rozdíl v oblasti tržeb je stále ohromný, 210 miliard korun pro Carnival, 80 miliard pro Royal Caribbean. Toto manko je sice výzvou, ale i při příznivém vývoji a úspěšném spouštění nových lodí na moře se jedná o běh na dlouhou trať.
Již dobře známe Freedom of the Seas i její sokyni Queen Mary II, dvě největší lodě planety o podobné délce pohybující se kolem 340 metrů. Oasis of the Seas útočí na hranici 360 metrů! Jenže ono se nejedná o pouhé natažení o 20 metrů, aby loď ukořistila pouze prestižní statut. Nová Oasis je totiž i daleko širší a vyšší. O kolik? O 43% oproti prvně jmenovaným! Neuvěřitelné! Od nové lodě si management společnosti slibuje divy. „Náš projekt je vskutku významný a pozoruhodný. Odvážný design, neuvěřitelné inovace a výrazný technický pokrok přitáhne nové a nové zákazníky, kteří budou nadšeni ze zaoceánských plaveb,“ říká Richard Fain, CEO Royal Caribbean.
O čem to mluví? Na lodní palubu se totiž přenese slavný newyorský Central park i se svým okolím, hosté si budou dokonce moci vybírat ze sedmi známých restauračních zařízení včetně populárních 150 Central Park, Central Park Café nebo Vintages wine bar. Uprostřed lodi málokdo pozná, že se nachází na zaoceánském parníku. Parky, bary, obchody, promenády i náměstí mají nabídnout vše, na co si může i nejnáročnější klient vzpomenout. Ubytování v 2 700 kajutách různých velikostí pojme minimálně zmiňovaných 5 400 hostů, avšak předpokládá se, že hosté využijí možnosti zvýšení počtu lůžek ve svých rozlehlých kajutách a Oasis of the Seas přeplaví i neskutečné číslo 6 400 hostů.
Loď by měla okusit mořskou hladinu na podzim roku 2009 v Oslu, svou velikostí strčí hravě do kapsy i všechny vojenská plavidla, dokonce současná největší letadlová loď světa třídy Nimitz poháněná dvěma atomovými reaktory a čtyřmi parními turbínami je dlouhá pouhých 333 metrů.
Největší letadlová loď váží 80 tun, tržby 210 mil. korun, nejsou tam někde chyby?
Zdravím Vás a děkuji za pozornost, samozřejmě se nejedná o váhu lodi, ale o její výtlak. Omlouvám se za špatnou a velmi mylnou formulaci (článek jsem opravil včetně řádů). Jinak parametry jsou uvedeny správně – současnou největší aktivní letadlovou lodí je USS Ronald Reagan (CVN-76) třídy Nimitz s výtlakem 88 tisíc tun při plném naložení. V příštím roce by měla být na vodu spuštěna nová letadlová loď USS George H. W. Bush (CVN-77) s výtlakem kolem 100 tisíc tun při plném naložení. (Queen Mary II má výtlak 76 tisíc tun). Tržby společnosti Carnival Corporation & plc byly za rok 2007 13,033 miliardy dolarů (210 miliard) – řády jsem opět upravil a omlouvám se za ně. Děkuji za pozornost, věřím, že takové chyby se již nebudou opakovat. S pozdravem Tomáš Novotný
Jednou bych si chtěl Oasis of The Seas nebo Allure of The Seas vyzkoušet. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak by mi stačila kterákoliv z desítky nejlepších. Hodně pěkné lodě.