Fascinace týdne: Tokio vede žebříček nejdražších měst světa

0
1364

Leaderem zmiňovaného žebříčku se pro rok 2009 stalo japonské hlavní město, v němž oproti loňskému roku, kdy se Tokio umístilo na druhé příčce, ceny na živobytí průměrně vzrostly o 13,1%. Na medailových pozicích Tokio následuje Osaka a Moskva, která minulý rok žebříček vedla. První pětku potom doplňuje Ženeva a Hongkong.

Výroční průzkum porovnává celkem 143 měst z šesti kontinentů. Měřítka zahrnují více než 200 jednotlivých položek včetně nákladů na bydlení, stravování, dopravu, oblečení a zábavu. Původním podnětem pro sestavení celosvětového žebříčku měla být pomoc pro státní instituce a nadnárodní společnosti při vysílání jejich zaměstnanců do zahraničí a určení životních nákladů v dané oblasti. Jako výchozí bod slouží tvůrcům New York s indexem 100 (umístil se na 8. příčce).

Tokio získalo index 143,7. Jen pro zajímavost se podívejte, jak draho by vás vyšla cesta do práce v tomto městě: Online časopis Forbes uvádí, že jízdenka na autobus nebo metro stojí 3,25 dolarů a když k tomu připočtete cenu za kávu a noviny, zaplatíte celkem 11,70 dolarů (asi 220 korun), tedy zhruba o 24% více, než kolik byste za to samé zaplatili v New Yorku.

Od loňského roku prošel žebříček množstvím změn, což analytici zdůvodňují především kurzovými změnami. „Mnoho měn včetně eura a britské libry proti americkému dolaru značně oslabilo, což způsobilo sestupnou tendenci většiny evropských měst,“ vysvětluje Nathalie Constantin-Metral ze společnosti Mercer. Například Praha se z loňského 29. místa výrazně propadla na 70. příčku, Varšava dokonce z 35. na 113. příčku. Londýn poprvé od roku 2001 vypadl z nejvyšší desítky, umístil se až na 16. místě, údajně kvůli poklesu cen nájemného v britské metropoli. Opačnou tendenci však ukazují švýcarská města Curych (z 9. na 6. místo) a Ženeva (z 8. na 4. místo). O patnáct příček vzhůru překvapivě poskočila také Bratislava (z 45. na 30. místo) a umístila se tak výše než například Brusel nebo Mnichov. Silný dolar nyní znevýhodňuje evropské společnosti, pro které je dražší vysílat své zaměstnance do měst ve Spojených státech.

Celkem pět měst z nejvyšší desítky leží v Asii. Kromě zmiňovaného Tokia, Osaky a Hongkongu také ještě Peking a Singapur. Japonská města se pohybovala v blízkosti vrcholu po celou dobu od roku 1994, kdy byl žebříček sestaven poprvé. Nejdražším městem Středního Východu se stal izraelský Tel Aviv na 17. místě. Dubaj skončila na 20. pozici, Abú Dhabí na 26. místě.

Na posledním místě žebříčku leží jihoafrický Johannesburg (s indexem 49,6), který na této příčce vystřídal paraguayský Asunción.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here