Fascinace týdne: Nejkrásnější západy slunce

0
1358

Pro mnoho lidí představa o ideálním západu slunce zahrnuje pobřeží moře, sezení na pláži a sledování, jak se slunce nakonec jako by ponoří vody a obloha postupně potemní. O pláži hovoří i Andrew Zimmern z televizního kanálu pro cestovatele Travel Channel. „Ty nejlepší západy slunce na mém seznamu by měly obsahovat pláž v indonéské destinaci Seminyak, seděl bych na jemném písku se svou ženou a synem, bez jakýchkoli jiných lidí v dohledu.“ Zimmern dodal, že viděl překrásné západy slunce v Africe, Skotsku a Kanadě, ale jeho favoritem je zážitek ze Sicílie. „Během cesty do Marzameni jsme strávili noc v městečku Noto. Asi deset kilometrů od našeho hotelu celé krajině dominují antické stavby obklopené lány pšenice a mořskou hladinou daleko na horizontu. Ten výhled a západ slunce byl natolik ohromující, že jsme zastavili auto a vyběhli na nedaleký kopec, odkud jsme to celé sledovali. Zapadající slunce té noci bylo nejkouzelnější souhrou barev, kterou jsem kdy viděl. Nic se tomu prozatím nevyrovnalo.“

Julia Dimon, spolupracovnice dobrodružného kanálu National Geographic, viděla nejkrásnější západ v chilském Měsíčním údolí na poušti Atacama. „V zimě okolo půl sedmé večer na obloze vzniká jakási duha snad se všemi odstíny červené, oranžové a fialové. Teplé barvy osvětlují milion let staré horské pásmo. Ty se tyčí z písečných dun jako hřbety nějakých prehistorických plazů.“

Každý fotograf ví, že zachytit skutečnou krásu západu slunce je mnohdy až nemožné. Seznamte se však s Lorou Drasner, fotografkou, která strávila roky vylaďováním a zdokonalováním umění fotografování západu slunce. Ve své knize Sunsets rodačka z Washingtonu představuje desítky překrásně zachycených západů, z nichž většinu vyfotila během své tříleté plavby kolem světa. Jaké je její tajemství? Pro začátek si pořiďte dobrý fotoaparát s kvalitním objektivem a zaostřete na nějaký jiný předmět, než je slunce. „I kdyby to měl být mrak nebo červená obloha,“ radí Lora. Následovat bude dlouhá doba sebezdokonalování a po pár letech se vám možná podaří alespoň se přiblížit k dokonalosti.

Někdy však není nutné letět kvůli západu slunce přes půl světa, jen abyste si mohli sednout na písečnou pláž, nebo podnikat dlouhé plavby na jachtě. I města mohou nabídnout oslňující zážitek, minimálně pro Tonyho Wheelera, zakladatele Lonely Planet, který oceňuje západy slunce blíž ke svému domovu. „Viděl jsem úžasné západy na pouštích a plážích. Ale jeden z mých nejoblíbenějších mohu sledovat téměř každý den ze střechy mé kanceláře v průmyslové části Melbourne.“ Jeřáby a přepravní kontejnery v Docklands a mrakodrapy na pozadí vytváří společně se zapadajícím sluncem ohromující panorama.

Podělte se s námi o vašeho favorita. Preferujete města nebo pláže? Horská pásma nebo rovinatou krajinu? A dokáže vůbec někdo slovy věrně zachytit intenzivní zážitek a zprostředkovat ho ostatním, kteří neměli šanci ho rovněž prožít?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here