Fascinace týdne: Burj Dubaj poražena, přichází Nakheel Tower

0
1471
Když v září 2004 Emaar Properties položily základní kámen Burj Dubaj, s 818 metry nejvyšší budovy světa, většina z nás se jen nechápavě tázala: „A kdo tam bude bydlet?“ Byla to stejná otázka jakou jsme si kladli u vizí z prvního i druhého dílu Fascinací dubajským šílenstvím. Šejkové bez váhání utápí na dno Perského zálivu miliardy dolarů, aby z něj pozdvihli dnes již téměř jeden tisíc nových ostrovů. Další miliardy směřují na pevninu, z níž k slunci jako jarní tráva raší stovky mrakodrapů. A mezi nimi první, který překoná výšku jednoho kilometru.

Nakheel Properties, dvorní realizátor vizí Korunního prince Dubaje – Šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, plánovala v roce 2003 umístění vlastní nejvyšší budovy světa do středu Palmy Jumeirah. Později ovšem vyhověli zájmům Donalda Trumpa postavit zde svůj Trump International Hotel and Tower. Projekt byl tedy přesunut do Waterfrontu, nově vznikajícího dubajského předměstí o rozloze téměř 1/3 Prahy. Ačkoli práce na základech věže zde již započaly, od jejich pokračování bylo ustoupeno a přednost dána výstavbě blízkého Mezinárodního letiště Šejka Al Maktouma.

5. října 2008 Nakheel na VIP tiskové konferenci a recepci za přítomnosti samotné jeho excelence Šejka Al Maktouma slavnostně oznámil zahájení výstavby Nakheel Harbour & Tower. Své místo naleznou mezi gigantickou Palmou Deira na východě a předměstím Waterfront na západě. Vznikne tak domov pro 55000 lidí a na 45000 nových pracovních míst. Jádrem bude čtyřicet 20 až 90 patrových výškových budov, z jejichž středu bude do oblohy vstupovat Nakheel Tower.

Ačkoli detailní parametry nové nejvyšší budovy světa si Nakheel Properties zatím nechává v rukávu, uvedli, že věž bude vyšší než jeden kilometr. Rendery ovšem jasně ukazují, že atakovaná hranice není 1000 metrů, Nakheel svoji vizi zrealizuje ve velkém s cílovou čárou ve výšce 1400 metrů. V tiskovém prohlášení vyřčení této mety obcházejí výčtem dech beroucích ekvivalentů.

Nakheel Tower bude mít 200 nadzemních podlaží, o jejichž dostupnost se postará 150 rychlostních výtahů. Na stavbu bude použito dvakrát více stavebního materiálu nežli na Burj Dubaj. Velkou část této masy bude tvořit celkem 400 základových pilířů, které v součtu vydají na 20km. Pro představu jediný z těchto pilířů by vystačil k bezpečnému položení padesáti podlažního domu. Již při plánování museli architekti počítat s faktem, že Nakheel Tower bude procházet přes pět mikroklimatických pásů, kde v nejvyšším z nich bude teplota o 10°C nižší proti teplotě dole ve městě. Věž bude právě z tohoto důvodu stavěna v pěti samostatných klimatických blocích. Oč kouzelnější ale bude zážitek, pozorovat západ slunce dvakrát za sebou. Poprvé z pobřeží Dubaje a o tři minuty později z vrcholu Nakheel Tower.

Závod o nejvyšší budovu světa pokračuje a není tajemstvím, že se do něj připravují vstoupit i Rusko a Čína. Dubaj je ovšem ztělesněním vizionářského šílenství. Když započala stavba Palmy Jumeirah, na různých místech světa vznikaly projekty, které se jí měly vyrovnat. Pak ale přišel Nakheel Properties s Palmou Deira, která byla 7,5 větší než Palma první. Pokud  tedy Rusko nebo Čína protne 1,5 kilometru, Dubaj bude zaokrouhlovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here