Kingova řeč “Já mám sen” žije i po 50 letech

0
1492

MLK

Dne 28.8.2013 tomu bude přesně 50 let, kdy doktor Martin Luther King zapříčinil něco naprosto nevídaného. Velikostí svého snu i svého charakteru dokázal přimět čtvrt milionu lidí, aby se semkli a sešli na jednom místě a sdíleli se světem své přesvědčení. Někteří cestovali do Washingtonu i 10 hodin! Bez televizních spotů, bez reklamních letáků, bez jakýchkoli příslibů odměn. Lidé mezi sebou nadšeně sdíleli poselství naděje, poselství rovnoprávnosti, poselství lepšího světa přo všechny a se zatajeným dechem naslouchali jednomu z nejúžasnějších projevů všech dob.

A ani po 50 letech tento sen neumírá, což dokázaly četné houfy lidí, jež se shromáždili u Lincolnova památníku a vyslechli projevy Erica Holdera, prvního černošského generálního prokurátora, Nancy Pelosi, šéfky demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů, Johna Lewise, jenž je posledním žijícím organizátorem původního pochodu, i Ala Sharptona a Martina Luthera Kinga III, což je nejstarší Kingův syn, a dalších. Právě poslední dva jmenovaní mají na svědomí organizaci této akce, která vyvrcholí tuto středu. Níže můžete zhlédnout kompletní záznam památné řeči (v dolní liště spustíte anglické titulky).

Sen žije dál, otázkou však zůstává, zda jsme v jeho realizaci jako lidé spíš uspěli, anebo selhali? A pokud uspěli, byl tento úspěch úměrný časovému horizontu půlstoletí? V každé světové části tomu bude jistě trochu jinak, připočteme-li k tomu navíc osobní zkušenost svou a svých blízkých, mentalitu, obecnou náladu a zákony příslušné dané oblasti či státu, rozdíly budou pravděpodobně o to patrnější. Inu, zamyslete se sami.

Přečtěte si kompletní příběh Martina Luthera Kinga

Nic se však nemění na tom, že věnujeme-li našim snům – vlastním i společným – svůj čas a energii a zaléváme jejich semínka vytrvale proudy potu, pak se sny stávají skutečností. Přesně tak jako sen, jenž probudil Martin Luther King, který dost možná již nikdy neusne. Probuďte i vy své sny!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here