Dolomity Superski: Když se k zemi snáší čerstvý prašan…

0
1573
Ještě několik týdnů před tímto večerem jste možná rozvažovali, kam se letos vydáte na hory. Někdo chtěl k tetě do Jeseníků, to jste ale ihned zavrhli – vaše nové lyžařské oblečení si čerstvý kolomaz od pomy nezaslouží. Někdo chtěl vyzkoušet nové sjezdovky ve Špindlu, jenže jelikož jste individualisté, davové sporty nejsou vaším šálkem horké čokolády. Možná jste se taky chystali do Rakouska – není to tak daleko… ale čekat celý týden na sluníčko, které nakonec nepřijde? Dlouhá cesta do Francouzských Alp by vás zase natolik vyčerpala, že rekreace na ledovci by vzala za své. Proto usínáte tady, ve vyhřáté chatě v malé vesničce, pod třítisícovými vrcholy italských Dolomit, zatímco venku padá čerstvý sníh.
Italské Dolomity jsou pro tuzemské milovníky zimních sportů, rekreace a radovánek na sněhu jediným místem, které unese všechny vaše náročné požadavky. Bydlet můžete v jednom z mnoha horských domků přímo ve vesničce (doporučujeme klidnou Val Gardenu či okázalou Arabbu) nebo rovnou v chatě vedle svahu. Jediným elementem, který by však vaše zimní sny mohl zbrzdit je čas, takže si s rezervací ubytování raději pospěšte, než vás jiný Evropan předběhne. Italské lyžování se pyšní tisící kilometry dokonale upravených svahů. Chcete- li vyzkoušet všechny sjezdovky, pak je tu pro vás luxusní skipas, jenž se jmenuje Dolomity Superski. Tato kouzelná kartička za 200 Euro vám zaručí, že během svého pobytu nesjedete dvakrát stejný svah. Dolomity Superski zahrnují 1.200 kilometrů sjezdovek, mezi nimiž je několik tratí pro Světový pohár alpského lyžování, množství skiparků a spousta sáňkařských drah (ano, i dospělí si zde rádi rozvzpomenou na dětskou vášeň ). Pokud během dne potkáte tradiční vlek s kotvou, ihned se u něj vyfotografujte, narazili jste totiž na velkou raritu – nepsaným pravidlem Dolomit jsou uzavřené kabinkové rychlolanovky nebo maximálně lanovky sedačkové, vybavené krytem proti větru. Díky tomuto vybavení se slovo “fronta” stalo termínem pro slovníky cizích slov… Jste- li unaveni z dlouhých svahů, můžete si nezapomenutelné horské scenérie vychutnat i na běžkách, krásně prošlápnutých stop je tu tolik, že vás z obdivování přírody hned tak někdo nevyruší.
Pokud naopak patříte k těm lyžařům (nebo snowboardistům samozřejmě), kteří se hlásí k extrémním prožitkům, můžete si adrenalin napumpovat do žil při nasedání do vrtulníku, který s vámi poletí na vrchol hory Marmolada (3342 m.n.m.), tam vás vysadí a ponechá vlastním představám o volném sjezdu bílou krajinou.
Všechny hory jsou však zrádné a není radno příliš přepínat své síly. Dolomity jsou na unavené sportovce samozřejmě připravené. Řady červených lehátek, vyskládaných před hospůdkami a restauracemi, jsou vždy postaveny tak, abyste u popíjení odpoledního pressa či latté grande mohli vystavit svůj obličej italskému slunci. Právě slunečné počasí je jedním z hlavních důvodů, proč je tak příjemné se do Dolomit vydat. Chcete-li si ho užít v plné míře, naplánujte si vaši dovolenou na konec února a začátek března.
Když padne podvečerní tma, ruch lyžařů vystřídá bručení mnoha a mnoha rolb, které budou celou noc brázdit kopce, aby bezchybně upravily sjezdovky na další den. Mezitím máte řadu možností, jak zregenerovat své tělo a ještě více povzbudit svou mysl. Můžete samozřejmě zůstat u krbu a hrát karty, ale lépe je vyrazit do vesnice, ochutnat lokální speciality a užít si místního koloritu. A nebo ještě lépe: sbalit si plavky a župan a navštívit místní lázně. Jen si to představte: máte za sebou den plný nekončících bílých svahů, dobrého oběda a silného grogu. A vaši příjemnou únavu lechtáte horkými prameny ve vířivém bazénku, který je venku, takže se rukama můžete dotýkat sněhu a pozorovat přitom hvězdy.
Víte, o italských Dolomitech bychom mohli vyprávět ještě dlouho, ale nejlépe bude, vyzkoušíte-li si je sami. Pokud žádáme další informace, nakoukněte na www.dolomitysuperski.com. A pošlete nám fotky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here