Dobytí severního pólu – extrémní zážitek!

2
1562


Když studujeme příběhy prvních polárníků, žasneme nad jejich odvahou, odhodláním a vytrvalostí. S minimálním vybavením z pohledu dnešní moderní výstroje a s touhou v srdci ukazovali ostatním, kde jsou lidské limity. Mnoho lidí od té doby zatoužilo poznat onu krásu nekonečných plání, které jsou možná posledními opravdu opuštěnými místy na Zemi. Uslyšíte jen šumění větru, nebo absolutní ticho a v noci uvidíte oblohu s tak jasnými hvězdami, až se tají dech.

Od dob polárníků zvučných jmen, jako byl Amundsen, uplynulo mnoho desetiletí a díky pokroku vědy a moderních technologií dnes můžete navštívit tyto místa nabité emocemi i vy. Nebude to však cesta ledajaká, čeká vás velmi pestrý program!

Nejdříve se podívejme na dopravní prostředek. Pro přehled pár faktů: postaven za 20 let práce, na palubě má 2 jaderné reaktory, výkon dosahuje nepředstavitelné hodnoty 75.000 koní a tento kolos dokáže prorážet led o síle kolem tří metrů! Loď s názvem „50 Years of Victory“ dosahuje délky 117 metrů a je největším ledoborcem na světě, který je poháněn nukleární silou…

Celý výlet trvá 15 dní a začíná v Helsinkách, odkud se letadlem účastníci přemístí do ruského Murmansku. Odtud se vyplouvá a k dosažení pólu zbývá při ideálních podmínkách pět dní. Do 24 hodin po nalodění se uskutečňuje povinný test nouzového opuštění lodi a všem dochází, že je čeká opravdové dobrodružství.

Plavba se uskutečňuje v letním období, kdy teploty dosahují velmi příznivých – 15 °C až – 10 °C. Loď je na svůj účel moderně vybavena a kajuty jsou uzpůsobené příjemnému pobytu. Každý den vás čeká seznámení s denním programem, vědecké přednášky o historii, okolním prostředí nebo zvířatech. Než dojde k samotnému dosažení Severního pólu, je pro vás připraveno pravidelné vylodění a zkoumání ledovců a jiných útvarů, osobní kontakt s mroži nebo rozjímání v místě, kde tvrdou rukou vládne příroda.

Během plavby se jako návštěvník můžete pohybovat dokonce i po kapitánském můstku a pozorovat při práci ty nejzkušenější mořeplavce v severních vodách. Stejně tak je připravena helikoptéra, kterou využívají jak navigátoři pro průzkum terénu, tak i vy jako vyhlídkový prostředek.

Přichází dosažení Severního pólu. Magický okamžik, kdy se nacházíte přesně na vrcholku Země. Každý turista má svůj způsob oslav. Někdo jen stojí a vychutnává přítomný okamžik, jiný mává národní vlajkou nebo ukládá do ledu přivezený talisman. Pokud chcete být známí tím, že jste se koupali nejseverněji na světě, přibalte si do kufru plavky a za asistence posádky a jistě i vydatného povzbuzování ostatních okuste arktickou vodu! Stejně jako plavky doporučujeme přibalit také společenský oděv. Atmosféra na lodi je sice neformální a přátelská, díky jmenovkám se každý lépe orientuje a přátelí, ale zahajovací a ukončovací večer s kapitánem je velmi příjemnou tradicí.

Přichází plavba zpět, která vede okolo Země Františka Josefa. To především znamená vysokou šanci pozorovat polární medvědy, kteří jsou v této oblasti pravidelně k vidění. Spatřit toto majestátní zvíře, které je pro severské národy ztělesněním nezávislosti a síly, je něco úplně jiného ve volné přírodě, než v uměle vytvořeném bázenku v ZOO… Kolem něj často v bezprostřední vzdálenosti poskakují nedočkaví ptáci, beze strachu čekající na zbytky od medvědí večeře.

Cesta končí tam, kde začala. Gigantický ledoborec se s vámi loučí v Murmansku a cestu završuje přelet do Helsinek a noc strávená v hotelu. Věříme, že ještě místní recepční uvidí zářit vaše oči nadšením z natolik exkluzivního zážitku…

2 KOMENTÁŘE

  1. To je parada. Skvele napsany clanek uplne me prijemne zamrazilo pri predstave stanuti na severnim polu. Mate predstavu na kolik penez takovy zazitek prijde? Rad bych to absolvoval. Dekuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here