Disciplína: Zázračný avšak nevyužitý nástroj

2
6009

Představte si, co všechno nám může disciplína přinést, můžeme pokračovat a nepřestávat pracovat na svých největších snech a cílech. Dejme si například úkol: “Máš nadváhu, zhubni deset kilo”. Bez disciplíny se tenhle záměr zcela jistě nezdaří! S dostatečnou disciplínou je to samozřejmá věc. Pomyslný vrchol disciplíny pak nastává, když se pro něco vědomě rozhodneme a díky disciplíně je vlastně garantováno, že své rozhodnutí dodržíme a svůj cíl si splníme.

Disciplína je jeden z mnoha nástrojů osobního rozvoje, který máme všichni přirozeně k dispozici. Samozřejmě to není všelék. Disciplína nám však může pomoci vyřešit důležité věci, proti kterým jsou ostatní nástroje prostě krátké. Disciplína nám může pomoct přemoci jakoukoliv závislost nebo zhubnout kolik kilogramů chceme. Může z našich životů vymazat prokrastinaci nebo pomoci vyřešit problémy, které by se jinak mohly táhnout donekonečna. Množství problémů, které nám disciplína může pomoci překonat, je prostě neuvěřitelné. Navíc když se disciplína spojí s vášní, cílevědomostí a plánováním, stane se neocenitelným pomocníkem osobního rozvoje.

Jak si snadno vybudovat disciplínu?

Není to tak těžké a zvládne to opravdu každý! Všichni totiž máme určitou míru disciplíny. Pokud dokážete zadržet na chvíli dech – je to díky disciplíně. Představme si disciplínu jako sval. Pokud sval trénujeme, roste. Pokud netrénujeme, sval oslabuje. Stejné je to s disciplínou – prostě ji buďto budujeme  nebo oslabujeme. Stejně jako svaly, každý máme svou disciplínu vyvinutou jinak. Pro její zlepšování je potřeba jít na hranici svých možností. V posilovně cvičíme proto, abychom svaly vyčerpali, poté lépe rostou. Pokud posouváme laťku své disciplíny pokaždé o kousíček výše, tak se stává silnější a roste úměrně tomu, jak laťku posouváme. To však neznamená, že si máme dávat nereálné cíle! Hranici posuneme vždy jen o malý kousek výše, a po jejím zvládnutí proces opakujeme. Pokud budeme neustále ve své zóně komfortu, nic tím nezískáme. Budeme se sice cítit pohodlně, ale  to je vše. Naopak pokud si naložíme moc, zřejmě to nedopadne dobře. Je to jako přijít do posilovny a vzít si ty největší činky bez předchozího tréningu. Jen se ztrapníme sami před sebou a dál se nám do posilovny nebude chtít.

Chcete zlepšit svoji disciplínu? Použijte stávající disciplínu k vybudování té další. Čím více disciplíny máte, tím větší je potenciál jejího růstu. Čím větší disciplínu budete mít, tím jednodušeji se vám bude žít. Cíle, které se vám dříve zdály nemožné, budou najednou snažší.

Neporovnávejte se však s ostatními, to nikam nevede. Pokud si myslíte, že jste slabí – všichni ostatní se vám budou zdát silnější. Najdete vždy jen to, co právě hledáte. Soustřeďte se na to, kde se momentálně nacházíte. To je vaše startoví čára. Jakékoliv zlepšení, byť sebemenší, je krokem vpřed!

Máte v sobě potenciál, který bez disciplíny zůstává do značné miry nedotčený. Máte sny a životní cíle, které chcete naplnit. Disciplína je motorem, který vás může hnát kupředu nečekanou rychlostí. Stačí si ji kousek po kousku vybudovat, pracovat na ni a nenechat ji vyhasnout. To je základ pro tvorbu zázraků ve vašem životě…

2 KOMENTÁŘE

  1. Disciplína – bez ohledu na to, jak se cítíme. To je všechno krásné, ale je třeba umět rozeznat lenost od signálů těla, že je tady potřeba odpočinku, nebo je tady nemoc, nebo je třeba přeorganizovat plán. Vždycky je dobré ptát se sebe, proč se nám nechce.Disciplína by neměla být taková, aby člověku zabránila plány pružně měnit. Nejsme stroje a každý den se cítíme jinak. Dále je třeba umět rozeznat intuici, která se projeví právě třeba strašnou nechutí do toho, co bychom měli, nebo musíme. To nám může i zachránit život, nebo nás to přinejmenším uchrání od zbytečné dřiny na něčem, co pro nás není vhodné. Takže pozor na disciplínu, má svá úskalí. Je na místě tam, kde máme silnou motivaci, protože se jedná o správnou věc pro nás, žene nás vášeň, oddanost a v duši víme,že nám veškeré to nepohodlí stojí za to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here