David Seth Kotkin se narodil 16. září 1956 ruským přistěhovalcům v New Jersey. Vyrůstat většinu dětství bez přítomnosti otce, který byl velmi pracovně vytížený, a nemít přátele, bylo nejlepší úrodnou půdou pro semínko touhy vyniknout. Většinu dětství prožil sám a jediným kamarádem mu byla dřevěná loutka, kterou si domů přinesl z obchodu s kouzly, a s kterou každý den mluvil a pomocí břichomluvení i sám sobě odpovídal. Rodiče vydělávali sice slušné peníze, ale u Davida vznikla emocionální propast z jejich nepřítomnosti, byl zavřený sám ve zlaté kleci. Vše zašlo tak daleko, že si brával svého dřevěného přítele s sebou do školy.
Brzy si jeho podivného talentu všimlo několik rodin v sousedství a pozvali malého Davida, aby vystoupil s loutkou na narozeninové oslavě. Tehdy osmiletý David začal pronikat do tajů komunikace s publikem a poptávka po jeho malých představení rychle rostla. O vydělané peníze se David vždy šetrně staral a do svého repertoáru si tak mohl dovolit zakoupit i první kouzla. Díky nevšední fantazii a schopnosti rychle se učit brzy mistrně ovládal iluze, které jej ve městě proslavily jako Magického chlapce Davina. Ve dvanácti letech začal vystupovat s profesionálním programem na večírcích a krátce na to se David Kotkin stává nejmladším členem Asociace amerických kouzelníků. Zde jeho talent učaroval i ty nejvýznamnější členy a v šestnácti letech se z Davida studenta rodí David učitel, který přednáší magii na univerzitě v New Yorku.
Hvězdička začala stoupat a bylo na čase najít pro Davida umělecké jméno. V dětství jej uchvátil román Charlese Dickense o malém chlapci jménem David Copperfield. Převzal tedy jeho příjmení a poprvé se jako nový David Copperfield představil v muzikálu „The Magic Man“, ve kterém tančil, zpíval a obstarával všechny iluze. Explozivní úspěch této show udělala z muzikálu nejvíce reprízované představení v dějinách Chicaga. Veškeré své příjmy ale investoval do tvorby nových iluzí a tak se v soukromém životě protloukal na pokraji nuzoty. Častokrát vypínal topení svého prázdného chicagského bytu, jen aby ušetřil pár dalších dolarů pro uskutečnění svých snů.
V roce 1977 padl do oka společnosti ABC, která pro něj připravila pořad „The Magic of ABC Starring David Copperfield“. David se tedy poprvé objevuje na obrazovkách diváků doma u televizí a sklízí tak obrovský ohlas, že poštovní schránka nabídkami doslova praskala. Mladý Copperfield z nich vybral tu, která se nedala odmítnout a odstartoval mediální čáru svého života. Byl jí vlastní speciál na CBS „The Magic of David Copperfield“, jímž se 21 letý David zapisuje do dějin – pozvedá totiž kouzlení na umění. Propojil dokonalé iluze a zábavu s choreografií a nezaměnitelnou atmosférou. Tento pořad následovalo 16 dalších dílů, které proslavily Davida nejdříve v USA, pak i v Evropě a Asii.
Díky obrovským finančním odměnám se mohla fantazie Copperfielda spustit na plné obrátky a jeho dílna začala chrlit iluze, o kterých se Davidovi ani obecenstvu nikdy nesnilo. Nechal zmizet před zraky diváků letecký speciál a rok na to Sochu svobody (článek o symbolu Ameriky zde). Vzal dech celé Americe a vysloužil si od Ronalda Reagana osobní pozvání do Bílého domu. V roce 1984 bez filmových triků přelevitoval na šířku Grand Canyon a tím se postaral o jednu z největších záhad 20. století. Následovaly průchod Velkou čínskou zdí, Útěk z Alcatrazu a zmizení v Bermudském trojúhelníku se zpětným objevením společně se ztracenou námořní lodí.
Při studiu dějin magie začaly Davida přitahovat nebezpečné úniky. A dle vzoru Houdiniho začal veřejně vystavovat svůj život v šanc. Únik z explodující budovy (1989) a pád z Niagarských vodopádů (1990) zastavily krev v žilách stovek milionů lidí. V další iluzi nechal volně vzduchem vznášet několikset tunový vagon Orient Expressu (článek o legendárním vlaku zde), který se poté jakoby mávnutím ruky nad hlavami diváků rozplynul do nikam.
V roce 1992 si David Copperfield splňuje svůj životní sen, sen o létání. Více než sedm let příprav ve své Nevadské továrně na kouzla. Jak již bylo zvykem vyprodané premiérové představení. V první řadě sedí rodiče Davida. Mistr iluzí se z prázdného výtahu objevuje na podiu. Program je nabitý nejnovějšími fantaziemi a závěr patří létání. Divákům běhá mráz po zádech a jejich nadšený křik nelze utišit. Ten den předvedl Copperfield životní výkon, který jej přivedl k vizi uspořádat světové turné.
To David zahajuje s show Nevysvětlitelné síly (1995), které se stalo nejúspěšnějším představením na Broadwayi. Copperfield se dostává trvale na rozsah 500 vystoupení ročně a stává se nejlépe placeným umělcem. Svými příjmy překonává Arnolda Schwarzeneggera (článek o herci zde), Michaela Jacksona i Madonnu. Některé své technologie, které vynalezl jeho tým v Nevadské továrně na kouzla, předává NASA.
V současnosti David posouvá hranici svých rekordů s představením Portál. Tuto iluzi dovezl při svém turné i do ČR. V roce 2006 David Copperfield objevuje údajný pramen věčného mládí na malém ostrůvku v Karibiku. V jeho blízkosti postavil destinací snů, Musha Cay (článek o pohádkovém souostroví zde), kde za pronajmutí jednoho bungalovu utratíte až 500 000 korun za den. Letos oslavil 25. výročí od založení své nadace „The Magic“, která pomocí jednoduchých kouzel pomáhá rehabilitovat tělesně postižené děti.
David Copperfield za svůj život získal 21x ocenění Emmy a je několikrát jmenován v Guinessově knize rekordů z toho jednou za nejvíce prodaných vstupenek samostatného umělce v historii. Byl pasován na Rytíře Francie a od Knihovny kongresu převzal Řád živoucí legendy.
To nejlepší z iluzí Davida Copperfielda můžete shlédnout ve video galerii pod článkem…
JO JE NEJLEPSI VLITANI CHODIT PRES ZED A VTICH KOUZEL ALE SOUTO TREIKI
Niečo som počul o tom akým spôsobom robí Copperfield svoje kúzla. A podľa toho to triky niesú. 🙂