Cukrárna Myšák: Sladký závan prvorepublikové éry

0
1970
Ambiciózní několikaletou rekonstrukci, jenž si celkově vyžádala 30 milionů korun, ambiciózně popsal sám Petr Freiwald, jednatel společnosti, která bude cukrárnu provozovat: „Nad Myšáka už víc nic není, pro nás to byla výzva. V Praze jsme cukrárnu ještě neměli, ačkoli jinak máme už patnáct provozoven. Proto jsme neváhali ani chvíli.“
Legendární cukrárnu počal budovat už v roce 1910 zručný cukrář František Myšák, když koupil neorenesanční budovu z konce 19. století. O několik let později ji nechal kompletně přestavět světově známým architektem Josefem Čapkem, který popustil uzdu své fantazii a umně přeměnil celkový ráz cukrárny v módním stylu art deco.
A právě jedna z žaček slavného cukráře prozradila současnému šéfkuchaři Pavlovi Juraškovi dávná tajemství tvorby nejvytříbenějších zákusků. Máme se tedy na co těšit! Jak prozrazuje osoba nejpovolanější v podobě šéfkuchaře: „Třetina dortů se bude vyrábět podle prvorepublikových receptů. Budou tam dorty z těžkých máslových krémů jako oříškové, lanýžové, čokoládové, sachr, rolády nebo modelované ovoce z marcipánu, v němž prý vynikal sám Myšák. Chybět ale nebudou ani moderní odlehčené dorty nebo čokoládové pralinky.“ Typické cukrárenské zákusky jsou samozřejmostí a všechny pamětníky určitě potěší proslavený pohár Karamel. Dalším nepochybným lákadlem je potom 20 druhů smetanové zmrzliny s recepturou vytvořenou přímo pro cukrárnu U Myšáka. Jeden kopeček vyjde na 25 korun, zatímco za jednotlivé zákusky přibližně v rozmezí 30 a 70 korun.
Kromě uspokojení vašich chuťových pohárků máte i možnost nabudit své ostatní smysly. Třeba když budete upřeně pozorovat největší mistry svého řemesla při výrobě složitě zdobených dortů, nebo čichat důvěrně známou vůni vanilky a skořice.
V dobách své největší slávy hostila cukrárna U Myšáka osobnosti, jako byli Oldřich Nový, Ema Destinová i Tomáš G. Masaryk. „Dorty si tady ale prý nechával dělat i Klement Gottwald. To není chlouba, ale skutečnost,“ poznamenal Freiwald.
V dnešní době stylový interiér nabízí sladké pohoštění vpodstatě pro všechny, v čemž jí napomáhá i bezbariérový přístup do všech třech pater. Kapacita cukrárny čítá na 144 míst, z nichž každé sedadlo, stejně jako všechno ostatní vybavení, aspiruje na náročný cíl napodobit alespoň ve zlomku tehdejší velkolepost a bohatost prvorepublikových kaváren a cukráren. „Při rekonstrukci jsme vycházeli z dobových fotografií, které se uchovaly v archivu technického muzea,“ řekl Jan Špaček, který se podílel na rekonstrukci. Tvůrci se dokonce pomocí inzerátů snažili vyhledat původní zařízení, ale pokusy byly bohužel marné. I tak se však všem architektům a designérům podařilo dílo vskutku mistrovské.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here