Brilianty: Luxusní šperk i výborná investice

2
1835
Na úvod tedy něco o tomto skvostném nerostu. V Mohsově stupnici tvrdosti zaujímají nejvyšší desátou příčku, pro představu: devátý korund je o 150krát měkčí. Vývojově byly specifikovány dvě skupiny – diamanty bezbarvé a zbarvené. Do první skupiny by se daly zařadit diamanty čiré až nažloutlé nebo jemně hnědé, ve druhé se pak rozlišuje navíc sytost, odstín a čistota barvy. Odstíny diamantů se liší svou dostupností. Mezi běžně dostupné se řadí světle hnědá a žlutá. Dosti běžné jsou kameny jasně žluté a světle růžové, mezi vzácné se pak řadí hnědavě oranžové, oranžově žluté nebo růžové. Ke vzniku diamantu je zapotřebí obrovských tlaků a vysokých teplot. Jsou nalézány především tam, kde žhavé magma z velkých hloubek vystoupilo na povrch a ztuhlo. Taková místa můžeme najít hlavně v Africe, Rusku nebo Austrálii.
Aby se mohl diamant zasadit do zlatého nebo platinového šperku, musí být nejprve složitě a pečlivě broušen. Je to umění i věda o tom, jak vytvořit drahokam z hrubého diamantu. Techniky broušení jsou vynalézány stovky let. Prvopočátky spadají až do 14. století do Indie, v 19. století v USA pak začali používat briliantový brus, který se podobá tomu současnému a vděčíme za něj matematikovi Marcelu Tolkowskymu.

Inspirující a motivující obrazy a plakáty od Dreamlife…

Mezi nejvzácnější patří diamant Hope. Byl nalezen v Indii, odkud ho v roce 1642 přivezl Jean Baptiste Tavernier, který jej v roce 1668 prodal králi Ludvíku XIV. Své jméno ale dostal až v 19. století po bohatém bankéři, který ho získal. Další z diamantů, De Beers Millennium Star, je tak dokonalý, že není možné vyčíslit jeho cenu. Trvalo více jak tři roky, než ho brusiči pomocí laserů vytvarovali do hruškového brusu. Z dalších skvostů stojí za zmínku Koh-i-noor, zdobící korunu britského panovníka, Cullian, který je také součástí anglických korunovačních klenotů, Centenary nebo Taylor – Buton, který předvedla Elizabeth Taylor na charitativním plese v Monaku.
Vybízí se otázka, jak se na první pohled pozná diamant od jiného kamene? Odborníkovi postačí desetkrát zvětšující lupa, kde se pohledem zaměří na tvrdý lesk diamantu tak po chvíli přímého pohledu ucítí v očích bolest. Pravý diamant je opticky jednolomný a při pohledu skrz jsou spodní hrany nezdvojené. Dalším ze znaků pravosti jsou například ostré hrany výbrusu. Laik může využít pomoci přístroje, který se nazývá diamantový tester. Ten využívá vysoké tepelné vodivosti diamantů, která je oproti ostatním drahým kamenům unikátní.
K diamantům patří i drahé róby, proto jich využívají přední módní návrháři. A nejen jako doplňku. Coco Chanel se v roce 1932 postarala o pozdvižení svou kolekcí klenotů. Do té doby nevídané tvary hvězd, slunečních paprsků, peříček nebo mašliček, používané jen u nejlevnějších cetek, byly teď osázeny diamanty a rázem si získaly srdce odvážných dam jazzové éry.
V současnosti je poptávka po briliantech hlavně v podobě broží, které jsou využitelné pro více příležitostí, spon do vlasů nebo u mužů jako součást manžetových knoflíčků.
Důvodů pro pořízení šperku s blyštivým kamínkem je mnoho. Nejenže jím vyjádříte vytříbený vkus, jeho koupě se jeví i jako smysluplná investice. Věkem neztrácí na ceně – nepoškrábe se, není možní ho rozbít se, ani neshoří, proto bývají i častým rodinným dědictvím. Navíc cena diamantu za posledních sto let nezažila propad, jako investice a efektivní forma úschovy majetku se používá léta. Obchoduje se s ním především na diamantových burzách, jejich střediska se nachází například v New Yorku,  Izraeli nebo v belgických Antverpách, ne nadarmo označovaných za město diamantů. Přes zdejší burzu prochází až 70% světové produkce těchto drahých kamenů. V blízkosti náměstí královny Astrid se můžete projít „diamantovými ulicemi“, kde je jedno zlatnictví vedle druhého a téměř vše se o nich dozvíte v Daimond Museu. A navíc jejich prodejnost není žádný problém.

2 KOMENTÁŘE

  1. Diamant je skvělá investice. Je dobré také vědět, že v tomto oboru je mnoho podvodíků s lokálními, jinak neplatními certifikáty. Mnoho obchodníků prodává diamanty jen podle tzv. 4C, ale jejich cenu určuje mnoho dalších faktorů, které laik nepozná.Dále je třeba si uvedomit, že u diamantů je třeba rozlišit diamanty ve špercích a investiční diamanty. Ty ve špercích jsou vhodné jako uchovatelé hodnoty, která je hezká a dědí se, v horším případě ji vezmete ke zlatníkovi a on Vám za to něco dá. Nepočítejte, že na tom vyděláte. Investiční diamant je velký diamant, kterých je omezené množství, a platí čím větší tím lepší zhodnocení v čase. Toto je kvalitní investice – i zde je třeba si uvědomit, že se jedná o střednědobou až dlouhodobou investici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here