BioArts: Pořiďte si klon svého psa

1
2031

V první z pěti internetových aukcí, které budou postupně spouštěny v několikahodinových intervalech, aby se mohli zapojit lidé ze všech časových pásem, byla vyvolávací cena stanovena na 100 000 dolarů, což je přibližně 1,6 milionu korun. Zaujala vás nabídka? Neplánujte si tedy nic na 18. června tohoto roku. Přesně ve tři hodiny odpoledne středoevropského času bude aukce zahájena. „Je dost možné, že se cena vyšplhá až na hodnotu luxusního auta nebo letního sídla,“ předvídá Lou Hawthorne, který je ředitelem společnosti BioArts. „Nebude to levné. Ale ani samotný proces klonování není levný.“ Stane se klonování další oblíbenou hračkou milionářů?

Kalifornská firma BioArts International se jako jediná na světě může pochlubit povolením ke klonování psů, koček a ohrožených druhů zvířat. Stejným postupem, který využívá, byla v devadesátých letech naklonována ovce Dolly – vůbec první zvíře vytvořené klonováním z dospělé buňky savce. Podle společnosti je klonování psů nejobtížnější ze všech dalších savců. Jak vlastně celý proces probíhá? Velmi jednoduše řečeno, ze zdravého dospělého psa jsou odebrány buňky, jejichž jádra jsou vloženy do prázdných vajíček jiné fenky. Po několika dnech jsou nejzdravější embrya umístěna do těla náhradní matky.

Prvního klonovaného psa stvořil jihokorejský vědec Hwang Woo-suk. Profesor Univerzity v Soulu byl ale po zjištění několika závažných nedostatků na svém výzkumu donucen rezignovat. Štěně přišlo na svět v roce 2005 a bylo pojmenováno Snuppy. Tohoto vědce si vybral Hawthorne pro naklonování milovaného křížence kolie a haskyho, který patřil jeho matce.

„Měli jsme úžasného psa Missy a krátce poté, co byla naklonována ovce Dolly, myslím, že to bylo začátkem roku 1997, jsme seděli u snídaně a řekli jsme si, ‚pojďme naklonovat Missy,‘“ řekl Hawthorne. O deset let později přišel na svět první fenčin klon a další dva se narodily letos v únoru. I když štěňata mají stejnou DNA jako jejich „matka“, nikdo nemůže zaručit, že budou mít i stejné vlastnosti. Zbarvení a kvalita srsti také nemohou být úplně identické, neboť jsou ovlivňovány prostředím v děloze náhradní matky. Vědci zároveň upozorňují na to, že kopie psa nikdy nemůže být úplně totožná s originálem, protože na něho budou působit odlišné vlivy.

Experti z celého světa ale bijí na poplach a tvrdí, že klonování je neetické a nepřirozené, protože vyžaduje operaci tří psů: dárce DNA, dárce vajíček a náhradní matky. Ochránci zvířat firmu tvrdě odsoudili a obvinili ji z vykořisťování majitelů psů, kteří se bojí bolestné ztráty svého domácího mazlíčka. Na otázku, zda je klonování připraveno na to, aby se stalo komerční záležitostí, ať si odpoví každý sám.

To, co by před několika desetiletími stačilo na zápletku holywoodského sci-fi filmu, se stalo skutečností. Mluvčí společnosti BioArts řekl, že klonování je na 25% efektivní – jedno ze čtyř implantovaných embryí se opravdu vyvine a narodí. Po narození se čtyři štěňata z pěti dožijí dospělosti. Máte-li věrného psího přítele a dostatek peněz, zasedněte 18. června k internetu a přihazujte. Můžete se tak stát majitelem prvního českého naklonovaného psa.

1 komentář

  1. momentalne náš mazel je ašte mladý ale uvažujeme nad klonom,len ta cena zatial je dost vysoká tak tretinova cena by bola prijatelna .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here