Bill Gates: Génius, který ovlivnil svět

6
1891
Málokdo z nás si dokáže představit svůj život bez jídla, vody a …. počítače. Stejně tak si málokdo z nás dokáže představit svůj počítač bez programu Microsoft. Microsoft Word, Microsoft Outlook, Microsoft Excel, Microsoft Internet Explorer …. produkty, jenž denně využívají milióny lidí po celém světe. Produkty, které ovlivnili svět. Za tímto kolosálním úspěchem stojí nejbohatší muž světa – Bill Gates – spoluzakladatel Microsoftu, geniální informatik a vlastník 50 miliard dolarů.
William H. Gates III., všeobecně známý jako Bill Gates, se narodil 28.10. roku 1955 v Seattlu úspěšnému právníkovi a neméně úspěšné vedoucí dobročinné organizace United Way. Už jako malý chlapec prokazoval nevídané nadání pro matematiku a logiku, přesto však patřil k problémovým žákům, kteří si se školním řádem zrovna hlavu nelámou. V 11 letech rodiče poslali problémového Billa na “převýchovu“ do prestižní chlapecké přípravky Lakeside School a nevědomky ho tak nasměrovali na dráhu budoucího softwarového magnáta. V Lakeside se totiž mladý Bill zamiloval do počítačového světa, který ho naprosto pohltil a stal se mu osudným. Ve třinácti letech napsal svůj první počítačový program – oblíbenou hru piškvorky, a v průběhu několika dalších měsíců se z něj stal “vyhlášený“ počítačový expert vyhledávaný místními firmami. Pro potřeby škol napsal Gates spolu se svým o dva roky starším kamarádem Allanem program na tvorbu školních rozvrhů. Pro počítačovou společnost Information Sciences vytvořili program na výplatu mezd. S Allanem také založil společnost s názvem Traf-O-Data, která analyzovala provoz městské dopravy.
Roku 1973 kráčel mladík Bill po stopách svého otce – na Harvard, ale slasti a strasti studentského života si  dlouho neužil. O rok později, tedy v roce 1974, se se svým dlouholetým přítelem a programátorem firmy Honeywell Paulem Allenem seznámil s novým minipočítačem Altair 8800. Jednoduchý počítač bez softwaru, obrazovky i klávesnice se mohl pochlubit nadprůměrně výkonným, alespoň na tehdejší dobu, mikroprocesorem, který oba teenagery naprosto uchvátil. Rozhodli se, že to budou ONI, kdo napíší programovací jazyk k této novince – Basic – a způsobí tak převrat ve světě počítačů. Jak řekli, tak učinili. Po úspěšné prezentaci ve firmě M.I.T.S. (vlastník Altairu) si toto nerozlučné duo založilo vlastní společnost – společnost Microsoft, kvůli které Bill opustil Harvardskou univerzitu.
Dnes jedna z největších softwarových společností, se protloukala jen taktak. Převrat v dějinách Microsoftu i v životě Billa Gatese nastal až roku 1980. Tento osudový rok požádala společnost s ročním obratem cca 30 miliard dolarů (IBM přece) maličký Microsoft o spolupráci na operačním systému pro nový osobní počítač, se kterým “dobyli Ameriku“. Microsoft sice žádný systém neměl, ale podařilo se mu koupit QDOS za 50 000 dolarů (legenda praví, že si na to museli půjčit), přeprogramovali jej a pod názvem MS-DOS prodali IBM. Díky nízké ceně se MS-DOS ohromně rozšířil a umetl tak Microsoftu cestu ke snadnému prodeji dalších produktů.
Po nějaké době Microsoft uvedl na trh nový grafický operační systém, který se stal náhradou neustále vylepšovaného příkazového řádku MS-DOSu, včetně tabulkového procesoru Excel 1.0 a textového procesoru Word. Roku 1987 spatřil světlo světa grafický operační systém Windows, kvůli kterému se Microsoft rozešel se společností IBM. Díky těmto programům se společnosti Billa Gatese podařilo v roce 1990 překonat magickou hranici objemu prodeje ve výši 1 miliardy dolarů!
V čem spočívá tajemství úspěchu předsedy představenstva a hlavního softwarového architekta Microsoft Corporation Billa Gatese? Jak se z malé neznámé firmičky o dvou lidech píšících programy na koleně stal gigant, softwarový kolos se sedmnácti tisíci zaměstnanci a ročním příjmem přes šest miliard dolarů? Štěstí, cílevědomost, houževnatost, talent a vize budoucnosti? Ať už je tajemství nejbohatšího muže planety, jenž dostal do vínku neuvěřitelný talent pro informatiku, cílevědomost a houževnatost, jakékoliv, je jisté, že se stal neodmyslitelnou součástí nejen největší softwarové firmy, ale i celého počítačové světa. Průkopník počítačových technologií, zakladatel a největší akcionář firmy Microsoft a štědrý dárce charity patří k nejvýznamnějším osobnostem dnešního digitálního věku. Podle mnohých světových agentur patří dokonce mezi nejvlivnější lidi této planety. Korporace, vlády, společenství, vzdělávací instituce a mnoho dalších respektuje názory a myšlenky tohoto muže, který tak dramaticky ovlivnil  tvář dnešního světa.

6 KOMENTÁŘE

  1. Autorka článku by si měla trochu o té historii BG trochu hlouběji něco přečíst. Už samotná představa jak žádá firma IBM s milionovými obraty malou zapadlou firmičku o OS na jejich stroje je přinejmenším humorná – bylo to přesně naopak. Určitě by také stálo za zmínku, že se Microsoft postavil na nohy až po odchodu z Apple Computers (o kterém evidentně autorka nemá ani páru).

  2. tak autorka o svět IT opravdu nic netuší a nejspíš to někde obšlehla.
    V podstatě vykradení MAC OS MS gigantem – koš,plocha,ikony
    A posléze dohoda místo soudního líčení mezi MS a Apple -> proto je MS office i pro MAC a byl i IE, součást finančního vyrovnání.
    Bez Xeroxu by tu nebyl Apple a bez Apple by nebyl MS dnes čím je!!!

  3. Zajímalo by mě jestli autorka ví také o jiných operačních systémech jako Linux či Mac. Já si dokážu představit svět bez Microsoftu a Office úplně bez problému, protože pouívám Linux Kubuntu a lepší OpenOffice.org. Microsoft si to ještě více pokazil s Vistou, kterou dle mého názoru vypustil příliš brzy a nedoladěnou (systém padá a jsou i jiné problémy).

  4. 2 ERT: V drtive vetsine veci mate pravdu, ale BG (ne, ze bych se ho chtel zastavat) system neukradl, ale napsal smlouvu tak, aby nebylo zrejma oblast pouziti licence. Obelstil tak zcela legalne Steva Jobse, ktery byl priliz zahledeny do sveho uspechu, ze si takove malickosti nezkontroloval a proto byl take posleze z vedeni Apple vyhozen. Nekritizuji Steva Jobse, je to obdivuhodny clovek, ale tady udelal chybu a doplatil na ni. Nicmene Apple veci, ktere zminujete (kos, plocha, ikony) taky nevymyslel, ze.. ale to je jedno s druhym, buhvi, kde to vzal Xerox..

  5. Dobrý den,
    autorka rozhodně na jiné systémy nezapomněla, ale jejím cílem bylo představení úspěchu Billa Gatese a nikoliv jiných operačních systémů. Ano, život bez Microsoftu je pro mnoho lidí hrdým snem i cílem, ale ať jste jakýmkoliv fanouškem Linuxu, musíte uznat, že pro masové využití má co dohánět a je stále hlavně pro nadšence a fajnšmekry. Jak jinak byste vysvětlil, že MS Windows i přes svou cenu oproti Linuxu zdarma vlastní 98% čtenářů Dreamlife? Buď je to skvěle zmáknutý marketing nebo Windows nebudou opravdu až zas tak pozadu, na každý pád je to neuvěřitelný úspěch Billa Gatese, a proto o něm zde máme článek 🙂 Krásný den přeje Tomáš Novotný, šéfredaktor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here