Barbara Berger: Nelpět a uspět!

1
2351

O těžkém životním boji Barbary Berger jsme psali už minule. Teď vám představíme myšlenku, se kterou někteří z vás nemusejí souhlasit, nicméně právě tato myšlenka a filosofie pomohla Barbaře vstát ze dna a dosáhnout kariéry, o níž se jí jako nezaměstnané emigrantce v Dánsku ani nesnilo…

Upínání se k našim snům

Máme své sny a přesně víme, jak by se měly realizovat. Upínáme se k nim a podle toho, zda vychází, jsme buď šťastní nebo naopak velice smutní. “Vynakládáme  spousty úsilí na to, abychom dosáhli něčeho, co nemůžeme ovlivnit, píše autorka v knize. A ihned přidává příklady:

Začnete s nějakým projektem a doufáte v úspěch. – Začínáte s projektem, děláte to nejlepší, co je ve vašich silách, ale i kdybyste padali vysílením, výsledek tím neovlivníte. Člověk míní, život mění.

Hezky se oblečete na schůzku a doufáte, že se budete partnerovi líbit. – Ano, můžete si opět obléci cokoli, můžete si vzít to nejlepší, co máte v šatníku. Přesto se partnerovi váš výběr šatů nemusí líbit. Má jednoduše jiný vkus!

To nezní právě povzbudivě, souhlasím. Ale říct jsem vám to musela, protože… Protože je krásné a správné věřit ve své sny, nicméně je správné na nich nelpět. Když se upínáme k výsledku, nevidíme cestu. Když se upínáme k výsledku, který nakonec nedopadne, může nás to zničit.

Nelpět a uspět

Co tedy doporučuje Barbara Berger z vlastní zkušenosti?

“Musíme se probudit a naučit se nechat věci volně plynout. Je to proces!” – Nemá to však nic společného s pasivitou a výmluvami!

“Rozhodněte se pro svůj sen a snažte se, jak nejlépe dovedete. Neustále prověřujte své úmysly a motivace. Rozhodně byste měli jít za tím nejvyšším, co si dovedete představit, povzbuzuje lidi na celém světě Barbara. “Ale jakmile odvedete svůj kus práce, nechte to být!”

Pro svůj sen už nemůžete udělat více, a tak ustupte, nechte věci volně plynout. Pakliže stále lpíte, zbytečně se strachujete, to, že si děláte starosti, ničemu nepomůžete, naopak – síla myšlení dobrý výsledek může zkazit.

Závěrem snad už stačí jen popřát hodně smělých snů a: “Jakmile něco děláme, dáváme do pohybu řetězec událostí. Když jednáme s nejlepším možným úmyslem, co můžeme dělat víc? Jestliže se nebudeme tolik upínat k výsledkům svého snažení, můžeme si mnohem více užívat!

1 komentář

  1. tenhle článek se mi moc líbí, v poslední době s podobnými věcmi bojuju. Nastavil jsem si cíle, a postupně je plním, a dokončuju ten daný cíl, nebo spíš danou část cíle. Postupem času jsem ale zjistil, že nemůžu nechat cestu k cíli jen tak plynout, protože se vrací staré vzorce, a cíl se ztráci někde v oparu a objevuje se jiný cíl. Proto se mě osvědčilo, sice nelpět na cíli, ale pořád ho vidět před sebou a hledat cesty, jak ho získat rychleji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here