Jak se naučit říkat i nepříjemné věci aneb asertivita na prvním místě

0
3813

Občas se stane, že vás druzí rozhodí a vy máte sto chutí jim říct patřičně od plic vše, co si o nich myslíte. A pokud v sobě vztek dusíte pěkných pár dní, týdnů a v horším případě měsíců, přidáte ke všemu i to, co už druzí ani neví, zapomněli nebo se to ani nestalo. Zkrátka, měli byste vědět, že negativní emoce jen bobtnají, pokud je necháváte pod pokličkou. A pak, pokud je máte, měli byste vyfiltrovat a slušně je podat těm, kvůli kterým je cítíte.

Říct lidem to, co si myslíte a prosadit si ve společnosti své priority a názory není vůbec jednoduché, ale dá se to naučit. Prozradíme vám pár triků, jak se k tomu propracovat. Nejdříve byste se měli obeznámit s cizím pojmem asertivita. Slovo by se dalo definovat jako sebeprosazování, které nemá nic společného s arogancí či drzostí. Pokud je člověk asertivní, můžeme ho charakterizovat jako zdravě sebevědomého jedince, který má ostré lokty.

Jestliže si osvojíte asertivitu, můžete čelit lidem i problémům, kterých jste se doposud báli. Proč se asertivitu učit? Nejen, že se postavíte strachu, ale navíc se začnete více prosazovat. Nebudete muset řešit problémy ostatních, dělat věci, které nechcete, myslet si navenek to, s čím vnitřně nesouhlasíte a tajit a tutlat něco, co vám pije krev. Příště už se nenecháte zmanipulovat a začnete se chovat a žít tak, jak si myslíte, že je to správné. Zkrátka budete to vy!

Jak se asertivitu naučit?

Začněte s malými krůčky. Pokud sedíte v restauraci a nutíte se k jídlu, které vám vyloženě nechutná a není zrovna podle vašich představ, poproste číšníka, zda by vám mohl připravit něco jiného. Držte se zásady, že jednání musí proběhnout slušně a pokud vám vyhoví, poděkujte. Zakažte si věty typu, sice se mi to líbí, ale nebudu a nechci dělat problémy.

Pokud vás k asertivitě nevedli rodiče, dokážete se to naučit sami. Cesta k asertivitě nebude jednoduchá a občas budete vystaveni nemalé zkoušce. Hlavně my Češi jsme zvyklí, že se nemusíme moc prosazovat a zviditelňovat. Spíše preferujeme prospěch celé společnosti či větší skupiny, než abychom se zaměřili na vlastní potřeby a přání. Bojíme se, že bychom mohli vypadat sobecky a nafoukaně.

K dokonalosti radíme využít spoustu speciálních kurzů, které vás asertivitu naučí krok za krokem. Můžete však začít i sami doma. Promluvte si o svém úkolu i s ostatními, kteří vám podají pomocnou ruku. Od jednoduchých kroků můžete přejít k tomu, že začnete říkat NE. Když budete vědět, že takovou činnost nechcete dělat, řekněte prostě NE. Nenechávejte se využívat. V knihovnách a knihkupectví najdete velké množství knih, které se věnují právě tomu, jak se naučit asertivitě. Neleňte. Léto je ideální čas na čtení a zdokonalování se v našich soft skills.

Při samostudiu však nezapomínejte na to, že asertivita nemá nic společného s drzostí a agresivitou. I když budeme prosazovat své zájmy, měli bychom se pořád chovat slušně, vhodně k dané situaci a společnosti a neměli bychom ohrožovat či vyhrožovat druhým. Takovým jednáním nedosáhneme vůbec ničeho.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here