Léto je časem dovolených a dlouhých jízd autem. Nepozornost vaše nebo ostatních účastníků silničního provozu však může jednoduše vést k dopravní nehodě. Jak postupovat, když se taková nepříjemná událost navíc stane v zahraničí?
Právní předpisy dané země
Pokud se s takovou situací setkáte, je důležité nejprve brát na vědomí fakt, že celá dopravní nehoda a její odškodnění se řídí právním řádem té země, ve které se přihodila. V rámci členských států Evropské unie se přitom právní řády týkající se této situace mohou výrazně lišit. V každém případě se tak před samotnou cestou za hranice vyplatí si daný právní řád projít a nastudovat, abyste předešli případným komplikacím.
První kroky po dopravní nehodě
Jakmile se již nějaká nešťastná událost přihodí, symbolizuje první krok zastavení vozidla a zabezpečení bezprostředního okolí nehody proti případnému dalšímu nebezpečí. Pokud se dopravní nehoda stane v některém z členských států Evropské unie, je třeba následně vyplnit takzvaný jednotný evropský záznam o dopravní nehodě.
Nezapomeňte ani na obstarání fotodokumentace a na kontakt na druhého řidiče, ideálně včetně čísla pojištění. Pokud si však podmínkami řešení dopravní nehody nejste jisti, vždy zavolejte na místní policii, která vám již s celým problémem poradí.
Jak na odškodnění po dopravní nehodě
Na závěr ještě zmiňme, jak postupovat v případě, že chcete získat odškodnění po dopravní nehodě v zahraničí. Je třeba myslet na to, že to se řídí právní úpravou státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo. Pokud jste v pozici poškozeného, který dopravní nehodu v zahraničí nezavinil a chcete se odškodnění domáhat, nebude to rozhodně tak jednoduché.
V rámci Evropské unie se například můžete obrátit na příslušného zahraničního pojistitele řidiče, který nehodu způsobil nebo na národní kancelář pojistitelů v daném státě.
Chcete se o odškodnění nehod dozvědět ještě více? Navštivte web www.odskodneninehody.cz.