Stavba je rozplánována do několika fází: první bude zahájena ve třetím čtvrtletí roku 2008 a s otevřením zhruba 40% komplexu se počítá koncem roku 2010, popřípadě začátkem roku 2011. Definitivní dokončení se očekává v roce 2023.
Komplex bude stát v Aragonii, nedaleko hlavního města provincie Zaragozy, které disponuje letištěm a je dostupné i po dálnici. Staví tu také vysokorychlostní vlak AVE. Do Madridu je odtud jen 1h40 a do Barcelony něco málo přes hodinu cesty. Navíc se pro Gran Scalu využije i infrastruktura vybudovaná pro Expo 2008. Jenom renovace letiště přišla na 5,9 milionů euro. Komplex bude zasazen do pouštní krajiny Los Monegros, kde prší pouze 20 dní v roce.
Pod projektem Gran Scaly jsou podepsáni belgičtí architekti Art & Built Architects a Nicolas Devuyst, kteří jsou známí svým respektem k životnímu prostředí. Jejich cílem je ušetřit až 70% energie ve srovnání s podobnými projekty, takže spotřeba vody, elektřiny a energie byla redukována na minimum. V návrhu se počítá s recyklací vody, budovami částečně zapuštěnými do země, recyklovatelnými materiály a ekologickou dopravou.
Celkové náklady se vyšplhají na 17 miliard euro a hlavním investorem je IDL, International Leasure Development, londýnská společnost specializovaná na podnikání v oblasti volnočasových aktivit. Na financování se podílejí i další partneři, například kasina Tranchant a soukromí investoři.
Cesta do minulosti
Tvůrci Gran Scaly chtějí návštěvníkům nabídnout cestování napříč historií. Při navrhování se inspirovali hodinami a výsledkem je komplex s kruhovým půdorysem o rozloze více než dva tisíce hektarů rozčleněný do 16 sektorů, z nichž každý reprezentuje jednu historickou epochu od prehistorie přes starověký Egypt a Řím až po středověk, 19. století a budoucnost. Každý sektor neboli úsek historie bude sestávat ze dvou kasin, dvou hotelů (v každém z nich počítá se minimálně s 250 pokoji) a dvou muzeí. Cílem je spojení poučení a zábavy, vybudování místa, kde se budou bavit celé rodiny.
Za ohromnou kupolí ve tvaru kapky se budou ukrývat bazény, ohromný tobogán, vířivky, lázně a akvárium. Podzemí parku Aquantica bylo pojmenováno Abyssland. Návštěvníci se tu budou moci pokochat podmořským světem a jeho obyvateli, žasnout nad cvičenými delfíny nebo se zaposlouchat do podmořských varhan. Průhledný polozatopený skleněný tunel umožní plavání mezi rybami a žraloky. Připraveny budou i tobogány a římské lázně s bahenní koupelí a vířivkami.
Tato atrakce zasvětí návštěvníky do tajů špionáže. Pevnost obklopená vodou bude přístupná pouze jednou branou a za jejími zdmi se budou skrývat sály věnované historii tajných agentů. Expozice doprovodí interaktivní programy, které návštěvníky zasvětí do technologií využívaných v informačních službách. Turisté se budou moci projít i dekoracemi připomínajícími dobrodružné filmy.
SpacePort: vítejte ve vesmíru
Třetí tematický park bude ve znamení vesmíru. Turisté budou vybírat z několika atrakcí – „Kráter“ nabídne setkání s UFO a mimozemšťany, ve „Stroji na překonání času“ budou turisté – astronauti vysláni do vesmíru a „Villa Volta“ navodí stav beztíže v kosmické lodi.
Turisty přivítá také pěší zóna, Rambla, která nabídne 250 obchodů a restaurací a 70 hotelů. Dominantou bude skleněná věž Agora s hotely, panoramatickými restauracemi, nočními podniky a luxusními byty. Návštěvníci nejvyšších pater budou moci obdivovat poušť Los Monegros i celé Pyreneje.
Kromě zábavních parků a kasin má Gran Scala i další esa v rukávu – arény s historickými představeními, tři golfová hřiště s 18 a 19 jamkami, operu a dostihovou dráhu. To vše doplní ještě hotely, restaurace, kina, obchodní centra, rezidenční čtvrti a zóna VIP. Zkrátka nepřijdou ani podnikatelé – v Gran Scale se počítá i s kongresovým střediskem pro jednání a semináře.
Otázkou je, jestli tenhle „přelud pouště“, jak ho obyvatelé Aragonie označují, vůbec spatří světlo světa. První práce mají být zahájeny koncem letošního léta, ale zdaleka ne všechny pozemky už byly vykoupeny. A ne všichni místní tento megalomanský projekt vítají s nadšením. I když se mluví o nových 50-65 000 pracovních příležitostech, přetrvávají pochybnosti zejména ohledně ekologických dopadů na region a jeho destabilizace a solventnosti investorů. Bláznivý a svůdný sen o evropském Las Vegas by tak mohl skončit dřív, než začal…