Mark Zuckerberg: Facebook mu vynesl miliony

0
2062

Prosadit se v dnešním internetovém světě není vůbec jednoduché, ale Markovi se to povedlo. Měl výborný nápad, tvrdě několik let pracoval a především neztrácel naději. Dnes je mu 23 let a byl označen za nejmladšího self-made miliardáře světa. Zní to jako náměť pro filmový scénář. Amerika, země splněných snů, si zkrátka umí své lidi vychovat.

Mark se narodil 14. května 1984 v městečku Dobbs Ferry ve státě New York do židovské rodiny. Už od malička byl blázen do počítačových technologií. Po dokončení střední školy se přihlásil na prestižní Harvard a byl přijat. Studium však považoval až za druhořadou záležitost a intenzivně se věnoval svým vlastním projektům. První z nich umožňoval studentům vyhledávat jména spolužáků, kteří navštěvovali stejné přednášky. Kvůli dalšímu se dokonce dostal do problému s vedením školy. Vytvořil totiž na internetu službu pro hodnocení fotek, podobnou českému Libimseti.cz, ve které použil fotografie neoprávněně získané z univerzitní databáze. Stránku musel okamžitě odstavit.

Opravdový úspěch se však dostavil až se spuštěním společenského webu Facebook v únoru 2004. Služby tohoto typu jsou v posledních letech velmi oblíbené a všeobecně se označují jako sociální sítě. Kromě komunikace s přáteli a navazování nových kontaktů nabízí možnost sdílení fotografií, hudby a další prvky zábavy. Není proto divu, že si Facebook oblíbilo mnoho studentů z jeho univerzity. Brzy ho zpřístupnil i dalším univerzitám a později také některým středním školám a firmám.

Krátce nato se s přítelkyní a několika dalšími přáteli přestěhoval do Kalifornie, kde si ve slavném Silicon Valley založili první kancelář. To samozřejmě znamenalo přerušení studií, dnes však Mark svého rozhodnutí určitě nelituje. Všiml si ho totiž spoluzakladatel internetové služby PayPal Peter Thiel, který do jeho nově vznikající firmy investoval.

S rozrůstající základnou uživatelů, kterou tvořili především vysokoškolští studenti, se o Facebook začaly zajímat i velké společnosti. Mark ale všechny nabídky odmítal a Facebook chtěl budovat sám. Pak přišla nabídka společnosti Yahoo, která činila rovnou miliardu dolarů. Psal se rok 2006 a Facebook měl tehdy přibližně 7 milionů uživatelů. Sice nejdříve s prodejem neformálně souhlasil, nakonec však nabídku rebelsky odmítl. V té době také Facebook zpřístupnil všem uživatelům po celém světě starším 13 let.

Mark měl svou jedinečnou vizi, která se poněkud lišila od ostatních sociálních webů. Ty svým uživatelům v podstatě říkaly, aby si hledali nové přátelé a kontakty. On však v tomto smysl neviděl a Facebook budoval tak, aby provázal již existující přátele či kolegy z práce. Zakládal si na důvěryhodnosti jednotlivých uživatelů, aby nedocházelo k vytváření falešných identit. Představil i novou funkci, která ostatním oznamovala veškerou aktivitu uživatele, jako přihlášení či přidání nové fotky nebo přátel. Ta se nejdříve setkala s odporem většiny uživatelů, aby se později stala jednou z neoblíbenějších vůbec.

V polovině roku 2007 se Facebook otevřel všem nezávislým vývojářům, kteří tak mohli vytvářet své vlastní aplikace. Toto byl jednoznačně úspěšný krok a rozšíření o nové funkce a provázání Facebooku s dalšími internetovými projekty znamenalo další výrazný nárůst uživatelů. V té době zaplatila společnost Microsoft za necelý dvouprocentní podíl 240 milionů dolarů, tedy v té tobě přibližně 4,5 miliard korun, což výrazně navýšilo i tržní cenu Facebooku. Ta se nyní odhaduje na 5 miliard dolarů, což je částka pětkrát vyšší, než jakou o necelé dva roky dříve nabízelo Yahoo.

Je pozoruhodné, jak Mark Zuckerberg dokázal i v silné konkurenci z přehlíženého webu vybudovat fenomén, který udává směr vývoje internetových služeb. Mnohými je dokonce považován za technologického vizionáře, jakým je bezesporu Bill Gates nebo Steve Jobs, zakladatel úspěšné počítačové společnosti Apple. Nyní již můžeme jen sledovat, zda udrží nejen svoji příčku v milionářském žebříčku časopisu Forbes, ale především svůj inovátorský přístup a nadšení v dalším rozvoji Facebooku.

Dreamlife.cz naleznete také na službě Facebook – odkaz zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here