Steven Spielberg: Jak se vyrábí úspěch

0
2044
Americké město Cincinnati ve státě Ohio přivítalo budoucího mistra režísérů 18. prosince 1946. Židovští rodiče se krátce po druhé světové válce mohli opět radovat a nejstaršímu Stevenovi brzy přibyly další tři sestřičky. Steven toho uměl patřičně využít. Poté, co natočil ve 12 letech svůj první amatérský film, udělal si z domova malé soukromé kino. Od malých milovníků filmů vybíral poplatek 25 centů a jeho sestra Annie zde prodávala tradiční popcorn. Steven pak ve 13 letech vyhrál svou první cenu za čtyřicetiminutový válečný film a o tři roky později už se mohl pyšnit prvním celovečerním snímkem o UFO! Bohužel rodinné štěstí zanedlouho skončilo. Rodiče se rozvedli a Steven se odstěhoval s otcem do Kalifornie. Maminka se sestrami zůstaly v Arizoně, kam se Spielbergovi odstěhovali během Stevenova dětství.
Tak začala nová etapa jeho života, která ze začátku nebyla příliš šťastná. Střední školu Arcadia ve Phoenixu vystřídala škola v Saratoze v Kalifornii. Steven dodnes tvrdí, že studium na této škole patřilo k jeho nejhorším životním zkušenostem. Filmová akademie jej ze zvláštního osudového důvodu nepřijala. Kdo má však talent, o kterém ví, nepotřebuje ke svému úspěchu vyhlášené školy. Své náhradní studium na Kalifornské státní univerzitě poté přerušil, aby jej mohl po pětatřiceti letech nezávisle – už jako veleúspěšný režisér – dokončit.
K začátku velkolepé kariéry se dostal přes svůj krátký film Amblin´, který natočil jako praktikant a host filmových studií Universal. Stevenovi film vyhrál v roce 1968 sedmiletý kontrakt s Universalem a učinil z něj v té době nejmladšího režiséra, který kdy podepsal dlouhodobou smlouvu s předním hollywoodským studiem.
Po několika filmech a televizních epizodách přišel zlom v podobě filmu, který do té doby neměl ve filmovém průmyslu obdoby. Ve 29 letech se Steven Spielberg stává díky trháku Čelisti jedním z amerických multimilionářů. Svou oblibu v témata mimozemských civilizací pak následně promítnul do Blízká setkání třetího druhu nebo E.T. – Mimozemšťan, a tak režisér začal zvát do kin i děti. Další filmy už není třeba zmiňovat, jejich názvy a děje zná v podstatě kdokoliv. Každý film má jiné téma, každý dokáže něčím oslovit, každý je nezapomenutelný.
Steven však nezůstal pouze u režírování. Stal se také producentem, scénaristou a spoluzakladatelem slavného a úspěšného filmového studia DreamWorks. Prozradil na sebe, že je vášnivým hráčem videoher a dokonce se podílel na tvorbě některých z nich. Momentálně má naplánovaných několik projektů, včetně filmu o Abrahamovi Lincolnovi. A tak lze očekávat, že některé z nich možná i rozšíří jeho sbírku tří Oscarů a dvou Zlatých glóbů.
Co je však pro režiséra, který má svých filmech stále co říct, nejdůležitější? Doma jej každý den vítá početná rodina – s druhou manželkou Kate Capshow mají sedm dětí i včetně adoptovaných. Životním motorem a krédem je pak charita. Steven Spielberg pomáhá například miliónovými částkami Židům, kteří přežili Holocaust nebo obětem hurikánu Katarina. Nedávno rozpoutal rozruch svým odmítnutím podílet se jako umělecký poradce na letošní olympiádě v Číně. Obvinil Čínu z nezájmu o situaci v súdanském Darfúru. Ta po dlouhodobém ignorování tak začíná pomalu jednat se súdanskou vládou, aby ukončila nesmyslnou válku.
I tohle slova významného režiséra dokáží. Režiséra, který se svými třemi miliardami dolarů mezi nejbohatšími lidmi planety poněkud „zaniká“. Své bohatství však vkládá naplno do všech filmových výtvorů, které už obohatily nejednoho z nás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here