Eliška Hašková Coolidge: Pracovitostí a dobrým vychováním až do vysoké washingtonské společnosti

0
3006

Kultivovaná dáma, která pod rouškou skromnosti skrývá velké úspěchy, cílevědomost a pracovitost. Ze svého života v zahraničí přináší poznatky zpět do své rodné země a snaží se jimi obohatit naši společnost, přivést lidi ke slušnosti, laskavosti a ohleduplnosti. Kdo je vlastně Eliška Hašková Coolidge?

5a

„Společenské způsoby nejsou strojené či umělé. Pochází ze srdce, ohleduplnosti a respektu k ostatním.“ – Eliška Hašková Coolidge

Paní Eliška se narodila v Praze 26. března 1941 významné bankovní rodině. Když její otec pracovně odcestoval v roce 1948 do New Yorku, byl komunisty donucen tam zůstat natrvalo. Eliška s maminkou a bratrem emigrovala do Německa, pak Francie a v roce 1950 odjela do USA za svým otcem. V Americe vystudovala obor diplomacie na Georgetown University School of Foreign Service.

Byla zvláštní asistentkou pěti amerických prezidentů a založila i řídila Kancelář prezidentských zpráv, která zajišťuje styk s veřejností. Po osmnácti letech na tomto významném postu v Bílém domě přešla na Ministerstvo zahraničních věcí USA, kde se stala náměstkyní šéfa protokolu Spojených států a  alternujícím zástupcem velvyslance v Organizaci amerických států. Práce na Ministerstvu zahraničních věcí byla jejím snem, ke kterému byla rodinou i studiem vedena (hovoří pěti jazyky).

„Dojem, který si o vás lidé udělají, není udělaný logikou, ale emocemi.“

Společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA pomáhá dodnes prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services, kterou založila v roce 1998, kdy se natrvalo vrátila do České republiky. Jako viceprezidentka Gastro Žofín Group pomáhá s organizací významných společenských i státních akcí. V roce 2003 získala ocenění Významná Češka v zahraničí. Svou podporu talentovaným dětem v dětských domovech projevuje prostřednictvím nadace Plaváček. Je členkou představenstva Klubu mecenášů Národního divadla TRIGA. Zdá se vám to na jednu drobnou dámu příliš aktivit? Ještě nekončíme! V Americké obchodní komoře a ve správní radě Amerického institutu pro politické a ekonomické systémy (AIPES) stále aktivně působí. Inspiraci cílevědomým a podnikavým ženám poskytuje jako patronka projektu Manuál úspěšné ženy (MUŽ) a porotkyně soutěže „Ocenění českých podnikatelek“. Zajímá se i o politiku, což ji v roce 2006 přivedlo až ke kandidatuře do Senátu (ve druhém kole se ale neprosadila). Ovšem nejintenzivněji se v současné době věnuje výuce etikety. Osobně vede firemní kurzy, kurzy pro děti, teenagery i pro veřejnost.  Základy jí dala babička, která ji s pravidly slušného chování obeznámila a umožnila jí tak vstup do vysoké společnosti. Správné podání ruky, pohled do očí, vhodné oblečení – pro důvěryhodnost ve světlých barvách a především úsměv jsou základem pro úspěšný začátek.

Etiketa je pro každého člověka, který je ohleduplný a který chce kladně působit na člověka, s kterým jedná. “

Tatínek jí říkával, že jí nikdy nikdo nemůže vzít to, co má v hlavě a v srdci. Tím se Paní Eliška řídí celý život. Morální hodnoty, které dodržuje, ocenil nejeden významný člověk. I když to jako Češka v zahraničí neměla lehké, dokázala, že kde je pracovitost a vytříbené chování, tam je i úspěch.

Více o zajímavém životě této inspirující dámy si můžete přečíst v její knize Pět amerických prezidentů, česká babička a já.
© Iva Preislerová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here