7 největších mýtů o investování!

5
3195

Ve škole vás naučili jména Svatoplukových synů, ale na rozdíl mezi kreditní a debetní kartou v osnovách jaksi nezbyl čas. Dreamlife dožene, co školství zanedbalo! Jaká doporučení týkající se peněz jsou pravdivá a která byla uměle stvořena marketingovými odděleními bank a pojišťoven?

Píše se rok 2008 Dow Jones Industrial Average se ze svých čtrnáctitisícových výšin zhroutil pod 12 000 bodů, ropa a zlato atakují svoje historická maxima, Spojené státy se následky hypoteční krize, vysokých cen ropy, slabého dolaru a rostoucí nezaměstnanosti řítí do recese nebo vysoké inflace (možná obojí). Západní Evropa ztrácí důvěru domácích spotřebitelů a Japonsko se (vyjádřeno akciovým indexem Nikkei 225) nachází někde v roce 1987. Nechceme šířit špatné zprávy, jen vás upozornit na největší investiční mýty. Na informace, které už neplatí, nebo hůře – nikdy ani neplatily. Teď se vraťme do současnosti a podívejte se, jak se vyvarovat propadům a ztrátě finančních prostředků.

1. Jistá investice

Jisté investice neexistují, tečka! Jak řekl Benjamin Franklin: “Na světě jsou jisté jen daně a smrt.” Jako investor se musíte smířit s tím, že váš výnos je vždy tržním oceněním za vámi podstoupené riziko. Čím vyšší riziko, tím větší výnos. Existuje sice několik možností, jak tento zákon částečně zneplatnit, ale nikdy jej nelze zcela eliminovat. Jak ukazuje (ne)slavný příběh hedgového fondu LTCM, jehož management tvořili dva nositelé Nobelovy ceny za ekonomii a dva tucty odborníků s titulem Ph.D. Ani takto skvělé osazenstvo nedokázalo překonat trh. Po několik roků sice svoje klienty obdarovávali 40% zisky, ale v roce 1998 následoval pokles o více než 90% a následné uzavření fondu.

2. Akcie dlouhodobě rostou

Trhy se pohybují nahoru, dolů nebo přešlapují na místě. (Německý index DAX 30 v letech 1960-1975 nebo japonský Nikkei 225 v letech 1989-2008) jsou jasné důkazy, že ani dlouhodobý investiční horizont nemusí být zárukou výnosu. Takže si položte otázku, jak se na mém portfoliu projeví, když se po dvaceti letech bude index kótovat na stejné, nebo dokonce nižší úrovni? Jako investoři, byste měli být připraveni realizovat solidní zisk v jakékoli fázi trhu, nejen při růstu.

3. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte

Portfolio s padesáti akciemi je někdy mnohem lépe diverzifikované než to s třemi sty. Mnoho investorů, a bohužel i profesionálních, diverzifikuje „páté přes deváté“, v podstatě totiž nezáleží jestli je to belgický nebo japonský cenný papír, ale jaký je jejich vzájemný vývoj (vzájemná korelace).  Vyvarujte se také velkých ztrát (zde pomůže stop-loss), pamatujte si, že pokud vaše portfolio ztratí 50% hodnoty, budete potřebovat nárůst o 100%, abyste se dostali na původní úroveň, nepočítaje v to inflaci.

4. Šetřit a spořit = bohatnout

Jako vlastnost je tendence “neutratit vše, co máte” skutečnou ozdobou vašeho charakteru, ale jako způsob nakládání s penězi je to takřka vždy čiré šílenství! Ani v té sebehorší ekonomice neexistuje důvod nevracet peníze do oběhu. Peníze se mají hýbat, proto pokud je necháváte ležet ladem ve slamníku, inflace vás potrestá. Ovšem ani nejlepší spořící produkty vám v současnosti nenabídnou víc než 3% (ING, mBank, BAWAG) až 5,5% (WPB) ročně. Tento výnos však musíte zdanit 15% a při inflaci okolo 3% se o rozmnožování majetku nedá mluvit.

5. Pojistěte se a bohatněte

Produkty jako je IŽP (investiční živ. pojištění) nebo KŽP (kapitálové živ. pojištění), by měly být brány především jako pojišťovací produkt. Tak byly zkonstruovány a to je jejich hlavní účel. Ty z nás, kteří nenávidí představu, že si budou celý život platit drahou pojistku „co kdyby“ a nakonec se jim nic nestane (bohudíky!), odmění IŽP a KŽP na konci pojišťovacího období jistým výnosem. Záměrně proto neuvádíme tyto produkty u spoření, protože to není jejich hlavní funkcí a efektivita také není ideální (prvních 6 – 24 splátek vašeho pojistného jde na provizi vašeho zprostředkovatele, který si ji bezpochyby zaslouží).

6. Státní příspěvky jsou váš zisk

Další blud! Odkud si myslíte, že se státní příspěvky na Stavební spoření nebo Penzijní připojištění berou? Z vašich daní, takže nic nezískáváte, ale jen se vám vrací to co vám stát předtím vzal. Současně se také míra státních příspěvků může v průběhu vašeho investičního horizontu měnit (viz. Stavební spoření), a zároveň s tím spojené daňové úlevy. Takže založit svoji budoucnost na rozhodnutí úředníků, je stejné jako byste s prázdnou peněženkou vyhledali noblesní restauraci a objednali si dva tucty ústřic v naději, že najdete perlu a z té celou útratu zaplatíte.

7. Spekulovat se vyplácí

Taky jste slyšeli ty příběhy o lidech, kteří za hodinu udělali ze sta tisíc dva miliony? A slyšeli jste o lidech, kteří nechali na burze svoje úspory? 99% veškerých kontraktů, které se dnes obchodují na burzách jako je NYMEX, CME, CBOT jsou v rukách spekulantů a dochází zde pouze k přerozdělení již existujících prostředků. Pokud vás tato socialistická myšlenka spravedlivého přerozdělení nadchla, přečtěte si náš článek Socialismus vs. Kapitalismus, a pokud vás ani poté nepustí, využijte odkaz na stránky UNICEF a pomozte potřebnějším, než burzovním makléřům.

Tento článek by vás v žádném případě neměl odradit od aktivní účasti na kapitálových trzích. Spíše by vás měl varovat, před častými dogmaty, která (jak ukázal čas) mnohdy nefungují. Proto převezměte odpovědnost za svoje peníze, inteligentně diverzifikujte, minimalizujte veškeré náklady a snažte se získat co největší kontrolu nad svými penězi, nedovolte dojít ztrátám do obludných rozměrů a ať se na trzích stane cokoli, buďte jako skauti vždy připraveni!

5 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den,
    co to tady píšete za hlouposti o spekulacích? Proč by se na tom nemohlo vydělat? Například foreign exchange – zde se taky pouze spekuluje a ne investuje. Ano – dochází zde k přerozdělování majetku – tak jako v při jakémkoliv jiném obchodě – ale zde vydělávají pouze chytřejší, zkušenější a především psychologicky odolnější!

  2. Davide, shodneme se na tom, že spekulace je vysoce rizikovou záležitostí a ani technická analýza ani MACD, nebo jiné vymoženosti vám nepomohou výrazněji snížit riziko, to je totiž cenou za vysoký potenciální výnos. V žádném případě jsem neměl v úmyslu odrazovat od spekulací, spíš jen upozornit, že se v žádném případě nejedná o snadnou cestu k bohatství. Zcela vám dávám za pravdu, že je nutné být zkušený a mít ocelové nervy. Přeji hodně zábavy a informací na Dreamlife.

  3. Samozřejmě, souhlasím s Vámi, spekulace jsou velmi rizikové, tak i jako investování do akcií, ovšem i zde se dá snížit riziko, pokud máte širší portoflio a na jednotlivé spekulativní obchody se dostatečně soustředíte. Omlouvám se, pokud byla má první reakce hrubá. David

  4. Davide, naopak jsem velmi rád za tak informované čtenáře. Protože nám ukazují, prostor pro zlepšení a davají naší práci smysl. Hodně úspěchů na burze.

  5. Dobrý den!
    Rád bych chtěl zdůraznit, že na futures trzích, forexu nebo na opčních strategiích může člověk vydělávat pravidelně a to i s jistě vyšším rizikem. Nejdůležitější je pak dle mého názoru racionalita, sostředěnost, psychologie a disciplina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here