Investiční strategie pro budování majetku

4
2917
 Nikomu na světě přece na vašich penězích nezáleží tolik, jako by mělo záležet vám (pravda, pokud svojí partnerce slíbíte briliantový prsten, jakmile na něj vaše portfolio vydělá, předchozí věta pozbývá smysl). Proto je zcela nezbytné, abyste převzali za vaše peníze také odpovědnost. Jednou provždy odmítněte představu, že někdo bude vaše peníze spravovat svědomitěji než vy! Toto vám může nabídnout jen investiční banka Andersen & Grimmové. Musíte tedy za svoje investiční rozhodnutí převzít plnou odpovědnost, nechat si poradit od odborníků je v pořádku, ale konečné rozhodnutí je pořád jen a jen na vás.

V případě, že se rozhodnete převzít za svoje peníze odpovědnost, budete sice muset investovat čas i peníze, na druhou stranu si ale ušetříte peníze i pláč při pohledu na tragickou výkonnost vaše fondu. Smutnou pravdou je, že většina českých investorů (tím myslím asi 5% populace, kteří pochopili, že je vkladní knížka s úrokem 0,3% p.a. při 2,5% inflaci k bohatství opravdu nedovede), ale odpovědnost dosud nepřijala. Je nutné přiznat, že velkým bankovním domům patří dík, protože při své marketingové kampani na prodej Otevřených podílových fondů, také nabourávají zažitý předsudek, že investování je něco mezi defraudací a tunelem. Pokud jste se tedy rozhodli, že se o svoje peníze budete starat sami, gratulujeme a uvádíme pár dobrých časem prověřených rad jak na to.

Investujte do indexů, průměrný fond s 66 až 95% pravděpodobností nikdy ani nedosáhne na výkonnost indexu při stejném riziku. Najali byste si instalatéra, u něhož by byla 66-95% šance, že opraví vaši protékající toaletu hůř než vy sám?

Rozlučte se s představou, že dokážete poznat, které akcii se bude dařit a které ne. Pokud nemáte ve firmě podstatný vliv (u nejmenších společností alespoň desítky milionů akcií), nemůžete její hospodaření ovlivnit, proto raději kupte celý index.

 Diverzifikujte do různých tříd aktiv (akcie, komodity, nemovitosti, obligace), lokalit (EU, USA, Emerging markets…), kapitalizací (Blue-chips, Mid Caps, Small Caps) i odvětví (biotechnologie, suroviny…) vždy na základě vzájemné korelace. Pokud se dva burzovní indexy vyvíjejí vcelku podobně nebo přesně opačně, nemá smysl do druhého investovat. Ideální korelační koeficient je poblíž hodnoty 0.
 Průměrování nákupní ceny, pokud trh klesá a vy se domníváte, že se jedná o krátkodobý pokles nebo korekci, přikupte co nejvíc! Až se trh znovu vzchopí, vaše pozice začne být zisková při nižších hodnotách.
Dynamicky posunovaný stop-loss. Stanovte si ještě před samotným nákupem cenného papíru, kolik jste ochotní ztratit. Jakmile se pokles dostane na tuto hladinu, bez milosti ho prodejte. Pozor stop-loss ve výši 1,5% je příliš málo, naopak při 45% už jaksi celý systém zastavení poklesu ztrácí smysl.
 Minimalizujte poplatky, jediné co je v investování pro drobného investora jisté, jsou poplatky. Proto je držte na minimu.
 Zajistěte se proti měnovému riziku, pokud investujete do čehokoli, co není v českých korunách. Např. pomocí put-warrantu. Neudělejte stejnou chybu jako autor, jehož portfolio si sice během dvou měsíců připsalo zisk 8%, ale zároveň za jedno euro dostal 26,50 místo 28 Kč.
 Věnujte několik víkendových večerů studiu, převezměte odpovědnost za svoje peníze, a pak už vám stačí pár minut týdně na kontrolu svého portfolia, informace z uznávaných médií a silné nervy. O zbytek se postará trh.

4 KOMENTÁŘE

  1. Moje zásada je nikdy nerozhodovat o opuštění pozice na základě toho, kde jsem já vstoupil. Jediným kritériem je, co si myslím o dalším vývoji ceny, a chci-li být ve svém úsudku poctivý a korektní (a to chci), neberu v potaz svůj vstupní bod. Ten cenný papír neví, kdy jsem vstoupil zrovna já. Stop-loss je skvělý pro ty, kteří na druhé straně prodejního pokynu nakupují. Stop-lossům a vynuceným prodejům patří dík za tu kouzelnou fázi poklesu, kdy už se prodává jen proto, že klesla cena.
    Používat stop-loss se doporučuje s ohledem na emoce obchodujícího subjektu. Podle mě je lepší postavit obchodování na emocích ostatních zúčastněných než na svých vlastních.

  2. Dobrý den, už 4. rokem se pohybuji v oblasti financí, takže myslím, že moje reakce by mohla být objektivní. To, co tento článek popisuje by mohla být nějaká rychlokuchařka, kdybysme chtěli vařit ve fastfoodu, těžko v kvalitní restauraci. Je naprostý nesmysl, aby laik studoval knihy a bez znalosti trhu investoval! Na to, aby člověk mohl erudovaně investovat by si muset minimálně předplatit profi managerem vedený kurz, nastudovat stohy knih a znát základy finanční matematiky plus všechny varianty trhu, Vzhledem k tomu, že na trhu se dnes vyskytuje kolem 4000 možností, jak naložit s penězi, chtěl bych vidět někoho oboru neznalého, jak si s tím poradí. TO, co tady radíte, je cesta letadlo – start, let, v lepším případě řízený pád…

  3. Snažíte se podkopat sebedůvěru čtenáře a vyvolat v něm emoci strachu. Domníváte-li se, že např. po koupi indexu bude následovat řízený pád, běžte a index shortujte.
    Znát základy finanční matematiky ano, průběžně se učit praxí, a hlavně si nenechat vsugerovat rozkladné emoce. Investování není ani tak o znalostech jako o upřímnosti k sobě samému, o kontrole nad svými emocemi a o zdravém selském rozumu. Upřímnost a zdravý selský rozum už člověka dovedou k rovnováze mezi vzděláváním se a zkoušením v praxi.

  4. Donald Trump má sice obchodní akademii, ale hlavně dokáže odhadnout vývoj hodnoty lokality, dokáže riskovat, nebojí se a nevzdává se! To je důležité při každém investování (do čehokoliv).
    Naše myšlenky a sny jsou nevyčerpatelné zdroje při investování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here