Možná by nám dnes první číslo magazínu Vogue, které vyšlo začátkem 20. století, přišlo lehce směšné: téměř novinový výtisk o několika stránkách s kreslenými ilustracemi, jehož cena byla pár centů. Už tehdy však jako jeden z prvních rožšiřoval obzor módy, z hereček se díky němu stávaly módní ikony a z tehdejších návrhářů téměř polobozi, kterým patřil svět módy.
Dnešní Vogue je považován za módní bibli o více jak 300 stranách. Patří mezi nejdražší a celosvětově nejčtenější fashion magazín. Každý měsíc dostáváme pořádnou porci novinek, objevujeme desítky začínajících modelek a designerů, kteří prošli přísnými kritériemi tvrdé šéfredaktorky Anny Wintour. Právě ta za 23 let svého “panování” dala Vogue jméno, punc kvality a neotřelosti. Jak ale vypadal Vogue před sto lety, za války nebo v sedmdesátých letech?
Bývalá redaktorka Vogue a dnes módní návrhářka na volné noze Linda Watson vydala v roce 2008 knihu Vogue Fashion, která nás všechny zasvětí do tajů módy napříč stoletím. Přes 400 stránek nás zavede k módním trendům jednotlivých desetiletí. Představí nám více jak 250 nejvlivnějších designerů a poodhalí roušku jejich úspěchu, života a filosofie. Představí nám největší módní ikony jako Marylin Monroe či Lady Di a zavede nás zpět za krásou ženských křivek a rudých rtěnek. Zavítáme rovněž do světa pánských střihů a obleků i do éry prvním manekýn typu Cindy Crawford, Linda Evangelista či Eva Herzigová.
Jako by se s Vogue Fashion zastavil čas. Archivní stránky magazínu nabízejí klíčové momenty módního bysnysu i nezapomenutelná díla fotografů – například Normana Parkinsona, Davida Baileyho nebo Cecila Beatona. Vogue Fashion ukazuje kult krásy každé doby a ze zahalených žen v domácnosti se stávají sexy manažerky s kabelkami LV.
Móda může být pro někoho vášní, pro jiného zbytečný prvek oblékání. Podléhá ji však každý z nás a díky Vogue Fashion můžeme konečně pochopit, proč a jak se trendy vyvíjely, čím žila soudobá společnost, co představovalo vrchol luxusu a jaké převratné novinky byly objeveny.
Linda Watson vystudovala na University of Northumbria obor návrhářství a módní historie s červeným diplomem, čemuž se žádný čtenář Vogue Fashion nemůže divit. Obrázková kniha totiž nemapuje pouze historii Vogue a módních trendů, jde o zachycení vývoje celého století až do současnosti po boku těch nejvýraznějších jmen a momentů, které tvořily 20. století. Vogue Fashion sice zatím nebyla přeložena do češtiny, nicméně k tak vrcholnému a barevnému dílu snad ani není potřeba slov…
Přísná kritéria mi připomněla film ďábel nosí Pradu 😉 dobrý film asi tkahle to může vypadat 😀