Jak je něco takového možné? Stačí ve skutečnosti jen pár ingrediencí. Nejlepší světová akrobatická letadla, dostatečně šílený tvůrce letové trasy a hrstka vyvolených pilotů, kteří tuto trasu hodlají překonat v co nejkratším čase. Záměrem je sdružit ty nejlepší letce světa a otestovat jejich rychlost, zkušenosti a schopnosti v extrémně náročných podmínkách, kdy ve vysokých rychlostech přesahujících 370 km/h a přetížením až 12G musí navigovat svůj letoun s centimetrovou přesností. Letíte o pár metrů výše nebo níže, než máte, a skončili jste. Šílenství? Red Bull Air Race!
V roce 2002 už byl koncept závodu připravený a maďarský pilot Peter Besenyei, který se podílel na vývoji a sám se účastní jako jeden z pilotů, při kontaktování jeho kolegů nemusel nic dlouho vysvětlovat. „Ve skutečnosti jsem toho moc neřekl – ihned byly tou myšlenkou nadšeni!“ Proč je závod tolik přitažlivý i pro diváky? Každé letadlo je vybaveno kouřovým systémem a jeho stopa přesně ukazuje dráhu jeho letu. Diváci tedy přesně vidí, jakým způsobem se letoun při průletu bránou otočil na bok, jak kroutí obrátku nebo nalétává k další překážce.
Pokud jste byli na leteckém dnu a nadchly vás řvoucí stroje při exhibici, Red Bull Air Race je úplně jiný šálek kávy! Organizátoři se rozhodli zasadit jeho dění do těch nejatraktivnějších lokalit na zeměkouli. Závody hostila centra Budapeště, Detroitu, Abu Dhabi, San Francisca a dalších světových metropolí, kde hlučné motory ultraspeciálů nechávaly v kontrastu se svou dynamickou výbušností vyniknout historickým památkám, tvořícím kulisy. Představte si, že půjdete po Václavském náměstí a nad svatým Václavem proletí ve výšce několika metrů akrobatický speciál!
Nároky na piloty i letadla jsou stejně extrémní jako samotný závod. Světový šampionát tohoto závodu je jedna z nejtvrdších a nejnáročnějších disciplín světa a stát se pilotem vyžaduje obrovskou dávku zkušeností. Minimální požadavky jsou účasti na evropských a světových šampionátech s umístěním na nejlepších příčkách, pravidelné provádění akrobacie v nízkých výškách a v neposlední řadě také odpovídající letadlo. Teprve po splnění těchto kritérií mají šanci se vůbec dostat do výběrového tábora, ze kterého vyjde finální počet cca 10 letců.
Porota hodnotí nejen jejich technické dovednosti a úspěchy, ale také osobnost, schopnost zvládat riziko a bezpečnost chování ve vzduchu. Pilot musí být také fyzicky v dokonalé kondici, často se totiž potýká s přetížením až 12G – což znamená, že se vám vaše tělo jeví dvanáctkrát těžší, než opravdu je. Pokud vážíte sto kilogramů, představte si na svém těle závaží o hmotnosti vyšší než tuna a v takových podmínkách zkuste zdánlivě banální činnost jako je zavázání tkaniček… natož pak navigování akrobatického stroje v obrovské rychlosti s naprostou přesností!
Divácky atraktivní show je snímána profesionálním týmem a na obrovská promítací plátna je interaktivně přenášeno mnoho záběrů z kabiny pilota, takže máte přesný obrázek o tom, co v dané situaci vidí, resp. co všechno nevidí, ale musí s tím počítat. Závody se často konají nad vodní plochou, kde je břeh obsypaný diváky a každý tak má dokonalý výhled a přehled.
Opět nám světová touha po novodobém hrdinství přináší další porci adrenalinu. Nechte se jí inspirovat a i když budete na sobě nést tuny neúspěchu a starostí, pilotujte svůj osud s naprostou přesností k dosažení svých vytyčených cílů!