Etiketa: Jak být dobrým hostitelem, ale i hostem?

3
9089

Jak být dobrým hostem i hostitelem? Ač se to může zdát neuvěřitelné, ale i na návštěvách u známých příbuzných či u kolegů z práce je potřeba dbát správné etikety. A i když jsou to lidé, které asi dobře znáte, slušnosti není nikdy dost. Nikdy nevíte, kdy Vás pozve na návštěvu Váš vlastní šéf! A to už je opravdu potřeba zachovat správný kodex.

Close up of a welcome mat in front of an inviting house

„Každá návštěva nám přináší radost…
Některá, když vstoupí, některá, když odejde.“
Neznámý autor

Pozvání

Věděli jste, že pozvání na návštěvu nelze odmítnout? Může se pouze taktně oddálit, nechce-li se nám/nemůžeme-li. Seriózní pozvání ale zkrátka musíme (s radostí) přijmout a ocenit, že si nás dotyčný chce na okamžik přivést do svého domova.
Neohlášené návštěvy jsou pokládány za nezdvořilé. Tolerovat je lze pouze ve výjimečných situacích v nejbližším rodinném/přátelském kruhu. V mnoha krajích se dokonce nečekaným návštěvám neotvírá – a hosté se za tuto opatrnost (nebo časovou vytíženost) nemohou zlobit. I hrdinové jak z romantických filmů musí prominout, ale žádná dáma nechce přivítat nápadníka v natáčkách, s pleťovou maskou a depilačními pásky všude možně…mnohdy i na knírku!
Více o pozvánkách: http://dreamlife.cz/rozumite-pozvankam-na-spolecenske-akce/

„Host v nevhodnou dobu je horší než tatarský nájezd.“
Nikolaj Gavrilovič Černyševskij

Nepřicházíme s prázdnou

Hostitelku potěšíme kyticí (bez papírového obalu a bez přání dobré chuti), hostitele vínem (to v papírovém obalu ponecháme) či jiným vhodným dárkem. Přijít bez dárku je nevhodné, vždy si aspoň nějakou maličkost připravíme.
Hostitelka by měla mít předem nachystanou vázu, aby mohla donesenou květinu ihned vystavit. Víno, popř. jiný donesený nápoj může obdarovaný ihned otevřít a nabídnout všem přítomným.

Nejdůležitější věc, kterou byste měli přinést, je dobrá nálada!

Kdo přichází

Na návštěvu přichází pouze jasně pozvaní hosté. Děti, domácí zvířata, příbuzné apod. s sebou nebereme, pokud na tom s hostiteli nejsme domluveni. Musí být předem jasné, kolik lidí (popř. zvířat) na návštěvu dorazí.

V kolik dorazit

Pokud jsme domluveni na 19:00, přijdeme ideálně kolem 19:10, tedy o 10 minut později. Nikdy hostitele nepřekvapíme dříve, než bylo dohodnuto. I přesný čas je poměrně nevhodný – každý ocení o něco více prostoru pro přípravu.

Přezouvání

Tomu dávno odzvonilo! Jak hostitelé, tak návštěva by si měli ponechat svou obuv, laděnou k obleku (a ten přizpůsobený charakteru setkání). Pouze u rodinných návštěv či velmi blízkých přátel (neformální návštěvy) si zouvání či přezouvání do bačkor můžeme dovolit. Výjimka také nastává při velmi špatném počasí, kdy máme obuv špinavou – to musí jít společenský, načančaný vzhled stranou a šup do bačkor, nebo na hipíka = bosky.

Společenské postavení

Ruku podá nejdříve hostitelka hostům – ženě a poté muži. Pak pozvaná žena podá ruku hostiteli a nakonec hostitel pozvanému muži. Při usedání ke stolu platí, že nejdříve usedne hostitelka. Při servírování jídla se nejdříve servíruje hostům.

Jídlo

Do gurmánských radovánek se můžeme ihned a s klidem pustit jako hosté i hostitelé. Nejlepší je bufetová forma, protože si návštěva může nabrat, na co mají chuť, a hostitelům zbývá dostatek času pro konverzaci. Při náročnějších úkonech (složitá příprava a servírování pokrmů, nápojů) může host pomoci. Při servírované formě jídlo zahajuje hostitelka uchopením příboru. I když jsou hostitelé sebelepší kuchaři, tak pamatujme: přišli jsme primárně za milou společností, nikoli za jídlem.

Zásada: Návštěvu zahajuje hostitel, ale ukončuje ji host.

Tipy závěrem

Chválíme, co můžeme, tedy především prostory a jídlo – komplimentů není nikdy dost, pokud jsou vhodné. Témata konverzace volíme taková, aby byla zajímavá pro všechny. Jsme milí, optimističtí a slušní. „Chovejte se jako doma“ nebereme nikdy doslova. Nezdržujeme se příliš dlouho: jako hosté musíme být pozorní a vnímat, kdy je správná chvíle k řádnému rozloučení a odchodu. Po návštěvě – ideálně následující den, poděkujeme za příjemný večer/oběd apod. (formou krátkého dopisu) hostitelům, i když jsme děkovali při odchodu (poděkování při loučení je nezbytné, další den je velmi milou pozorností).

Inspirace: Nová velká kniha etikety

3 KOMENTÁŘE

    • Samozřejmě lze poslat např. i jako email, ale stejně jako pro pozvánky (i pro kondolence, křtiny, gratulace k sňatku, jubileu atd.) platí, že tradiční papírová forma je dodnes považována za slušné a milé gesto (někdy dokonce nutnost). 🙂

  1. Souhlas. Považuji papírovou formu za milý detail, který adresáta potěší a má i pocit, že si ho ten druhý váží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here