Znovuzrozené klobouky: Vizitka úspěchu i pravých gentlemanů

0
1219

Od prastarých civilizací lidé užívali čepice a klobouky jako nutnou ochranu před sluncem či deštěm. Dokonce i na dochovaných egyptských a řecko-římských uměleckých dílech jsou doboví modelové často vyobrazováni s nezbytnou pokrývkou hlavy a z obrazů je zřejmé, že už tenkrát neznamenaly klobouky pouze a jenom štíty proti počasí, ale zároveň podle své honosnosti tvořily symboly společenského postavení a třídy.

V puritánských dobách potom klobouky začaly zakrývat tváře urozených dam a měly svědčit a ochraňovat jejich cudnost, ale zanedlouho se paradoxně staly doslovným zvýrazněním ženské krásy. Dokazuje to hlavně anglický zvyk, kdy noblesní ženy nosí velkolepé a bohatě zdobené klobouky na významné společenské události, jako jsou dostihy nebo extravagantní svatby.

V současnosti pokrývka hlavy na seznamu oblečení rozhodně nefiguruje tak vysoko, jako ostatní šaty. Klobouky se staly pouhým módním doplňkem, který se sice s posledními módními trendy opět vrací na výsluní, nicméně mezi muži zdaleka nedosahuje takového rozmachu jako kdysi. Buřinka ani cylindr – dříve tak oblíbené doplňky – dnes v šatnících drtivé většiny mužů nenajdete, a pokud ano, jsou vyhrazeny zejména pro nadmíru významné události.

I přesto, že klobouk už není tak významný, stále hraje důležitou roli i jako součást moderní západní kultury. Dokážete si třeba představit stráže anglického Buckinghamského paláce bez jejich tradičních uniforem a nepřehlédnutelných vysokých čepic černé barvy? Ale zdaleka to nemusí být pouze konzervativní Británie, kde kromě klobouků přetrvává i spousta ostatních tradic.

Další nezapomenutelné muže v kloboucích můžeme hledat přímo na stříbrném plátně. Vždyť co by byl komik Charlie Chaplin, nebo českým dětem dobře známý Pan Tau bez své nepostradatelné buřinky? Co by mělo lépe chránit Gene Kellyho před deštěm ve Zpívání v dešti? A kdo by si nevzpomněl na panamský klobouk Anthonyho Hopkinse v Mlčení jehňátek?

Chcete-li získat něco z pomyslného šarmu zmíněných hvězd, pomoci by vám měl právě na míru vyrobený klobouk z věhlasné dílny. A jednou z nejvyhledávanějších je londýnská firma Lock & Co. Není divu, klobouky se zde vyrábějí už po tři stovky let, a proto je to to úplně první místo, kam by měl člověk zajít, pokud touží po neotřelém stylu. Celé generace zde vytvořily na stovky různých druhů: od mongolských kožešinových čepic až po všudypřítomné kšiltovky, ale stejně stále preferují dva své nejoblíbenější typy, kterými jsou právě buřinka a cylindr.

Zdatní kloboučníci věří, že další slavná éra klobouků na sebe nenechá dlouho čekat a že Gene Kelly rozhodně nebyl poslední člověk, který si se svým stylovým černým kloboukem zatančil pomyslný poslední tanec. Ne, klobouk, který svému majiteli slibuje trochu lákavé tajemnosti, něco z nedobytné rozvážnosti a část mužské rafinovanosti, ještě každému ukáže, jakou má moc a jak i vám může pomoci otevřít bránu k úspěchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here